Jedan od prvih znakova da nešto nije u redu s vašom orhidejom su mekani listovi i žućkaste mrlje.

Spasite svoje orhideje od gljivica uz pomoć samo jednog prirodnog sastojka
Foto: Pixabay | Jednostavno rješenje

Orhideje su elegantne biljke koje donose dašak egzotike u vaš dom, ali su često osjetljive na različite bolesti, uključujući gljivične infekcije. Jedan od prvih znakova da nešto nije u redu s vašom orhidejom su mekani listovi i žućkaste mrlje.

Ovi simptomi ukazuju na to da su se gljivice počele razvijati, što može ugroziti zdravlje biljke ako se ne reaguje na vrijeme. Ali, postoji prirodno rješenje koje je i ekološki prihvatljivo, a to je cimet.

Cimet, koji se često koristi u kuhinji, sadrži snažna antifungalna svojstva koja mogu spriječiti razvoj gljivica na biljkama. Aktivne komponente cimeta djeluju tako što sprječavaju rast gljivica i stvaraju nepovoljno okruženje za njihovo razmnožavanje.

Zašto dolazi do razvoja gljivica?

Gljivice se na orhidejama najčešće pojavljuju zbog prekomjerne vlage, loše ventilacije ili kontaminiranog supstrata. Prelijevanje vode, nepravilno zalijevanje ili ostavljanje vode u središtu biljke mogu stvoriti idealne uslove za njihovo širenje.

Za tretiranje orhideja protiv gljivica, prvo pregledajte biljku i identifikujte mekane listove ili žućkaste mrlje. Oštećene dijelove listova ili korijena uklonite steriliziranim makazama, pustite da se osuše nekoliko minuta, a zatim nanesite cimet u prahu direktno na ta mjesta, jer djeluje kao prirodni antiseptik i sprječava daljnje infekcije.

Povremeno pospite tanki sloj cimeta po površini supstrata kako biste spriječili razvoj gljivica, ali pazite da cimet ne dođe u dodir s korijenom u velikim količinama. Kako biste spriječili gljivične infekcije u budućnosti, zalijevajte biljku samo kada je supstrat potpuno suh, osigurajte dobru ventilaciju i redovno mijenjajte supstrat svake dvije godine.

Redovnom primjenom ovog prirodnog antifungalnog sredstva- cimet, možete pomoći svojim orhidejama da ostanu zdrave i cvjetaju bez gljivica.