Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Deset klasičnih “nuspojava” kod novorođenčadi koje izazivaju paniku, ali budite bez brige

Preuzmite sliku

Buduće mame, ovo stvarno morate znati da se ne iznenadite ili uplašite   

O bebama svi znaju sve, a opet ne znaju ništa – ako vaša beba nije kao i druge. A nisu, uglavnom nisu, iako bi laici rekli “ma sve su bebe iste”.

I baš zbog toga mnoge mame u očekivanju imaju malo visoko očekivanja od svojih budućih beba, jer one se uglavnom ne rađaju savršene, s ljupkim obrazima i tipičnom kožom kao “bebina guza”.

Prava je stvarnost prilično drugačija što bi buduće mame stvarno morale znati – samo zato da se jako ne zabrinu kada ugledaju svoje (ne)savršeno malo biće. Jer su neke “nuspojave” i više nego uobičajene i normalne. Primjerice:

1. “Bježe” im oči

Ova pojava je i više nego normalna kod beba do otprilike 6 sedmica starosti zato što njihove oči još uvijek nisu razvijene kako treba. U tom periodu mnoge će majke primijetiti kako njihova beba nekada gleda “normalno”, a nekada im okice malo pobjegnu – pa budite bez brige. Čak i ako taj period bude duži, a vaš pedijatar vam kaže da nemate razloga za brigu.

2. Glasno i čudno dišu dok spavaju 

Disanje je jedna od najgorih panika koje roditelji proživljavaju prvih dana sa svojom bebom, zato se kod beba čuje svaki udah, svaki nesrazmjer u promjeni ritme disanja, hrkanje, prestanak disanja pa onda opet – udah. I to je sve skroz normalno. Njihov centar za kontrolu disanja još uvijek nije razvijen kako treba zbog čega je njihovo disanje, u snu pogotovo, često neravnomjerno i ponekad glasno.

3. Moorov refleks 

Iznenadno širenje ručica kao u panici još je jedan razlog zbog kojeg se novi roditelji čude svojoj savršenoj mrvi. Bez brige – to je klasičan Moorov refleks koji će vam već nakon prvih nekoliko mjeseci života vaše bebe početi nedostajati. To širenje rukica i slatko cimanje koje će često znati probuditi i njih same.

4. Rodini ugrizi i poljupci anđela 

Vjerojatno ste imali priliku vidjeti malenu bebu s čudnom, crvenim mrljama po licu, ali to nije ništa drugo doli poznatog Rodinog ugriza ili Poljupca anđela, ovisno kako ih nazvali, a najčešće se bebe rađaju s njima negdje na području između očiju te oko i na kapcima. No to nije ništa drugo doli malo previše kapilara ispod tanke kože i mrlje će proći same od sebe s vremenom. Jednostavno će početi blijediti same, bez ikakve potrebne intervencije.

5. Dlakava leđa, ramena, čelo 

Nitko baš svojoj maloj kćerki ne bi poželio dlakava leđa, ramena, čelo, pa ako je to slučaj i s vašom bebom – bez brige – to su samo zaostale lanugo dlačice, prirodna zaštita bebine kože koja će s vremenom jednostavno nestati. Bez brige, bez tretmana i bez panike.

6. Žućkaste naslage u kosi 

To je mame samo tjemenica – blaga upala žlijezda lojnica kojom se nježna koža glave isušuje i tako nastaju te poznate žućkaste naslage koja vjerovatno puno više mori vas nego bebe. Njima to ne smeta, a jednostavno je se može tretirati mlakom vodom, blagim uljem i iščetkavanjem mekanim bebi četkama.

7. Kvržice u ustima i na desnima 

Iako njihov naziv Gingivalne ciste ne zvuči baš sjajno, zapravo je riječ o prolaznom stanju koje zahvata čak 80 posto novorođene djece. No riječ je cistama koje spontano prolaze već u prvim sedmicama života.

8. I beba ima grudi! 

Da, dobro ste pročitali – neke se bebe znaju roditi s grudima. Postoje čak i slučajevi u kojima je i bebama iz grudi išlo malo mlijeka, no to je sve prilično normalno zbog hormona koji se u malom bebinom organizmu još uvijek nisu ustalili. Zato se neke bebe rađaju s većim grudima, ali će one za nekoliko sedmica ili mjeseci skroz nestati. Bez brige.

9. Krokodilske suze 

Suzni kanalića kod beba toliko su uski da se neke bebe jednostavno rađaju doslovno sa začepljenim kanalima koji će se s vremenom sigurno proširiti i otvoriti koliko treba. Ali bi beba do tada mogla plakati i kada ne plače, odnosno, lako je moguće da će takvim bebama u prvim danima života biti potrebno malo više njege kako se malo oko ne bi upalilo. No i to je jedna skroz normalna pojava koja se obično stabilizira, bez ikakvih tretmana, do otprilike prvog rođendana.

10. Špicasta glava 

Svi žele da njihova beba ima divnu, oblu glavicu, ali to je tek rijetko baš tako. No, bez brige – bebama je sada glava još uvijek jako mekana i ima dovoljno vremena da se ispravi prije nego kosti počnu biti sve jače i tvrđe. (index.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,