Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Da li bi muškarci trebali prisustvovati porođaju?

Preuzmite sliku

Partnerski porođaj, kada muž ne samo da dovodi ženu u bolnicu već i učestvuje u procesu, sve je popularniji u cijelom svijetu.

Neki smatraju da muškarci ne bi trebali biti svjedoci ovog fiziološkog procesa, dok drugi, naprotiv, vide muža kao budućeg roditelja koji treba da prođe sve nedaće zajedno sa suprugom i pruži joj svu potrebnu podršku, piše Bright Side.

Moralna podrška je glavna stvar

Dokazano je da podrška partnera tokom porođaja pomaže u smanjenju rizika od postporođajne depresije. Otac djeteta je upravo ta osoba koja ženu može razveseliti, kada je potrebno, odvratiti joj pažnju i učiniti sve da joj pomogne da izdrži bol i napetost koju doživljava. Uprkos nekada popularnom mišljenju da muškarac koji je bio prisutan na trudovima svoje žene dugo gubi naklonost prema njoj ili je uopšte prestaje da voli, mnogi muškarci koji su prošli kroz ovo iskustvo kažu da je to bilo najsrećnije i najuzbudljivije trenutak u njihovom životu. Štaviše, žene također potvrđuju da im je to bila samo dragocjena podrška, prenosi Tuzlanski.ba.

“Moj prijatelj je bio na porođaju svoje žene, uključujući sljedeća 3 dana prije odjave. Muž je unaprijed preuzeo filmove, napravio jelovnik i doneo antistres bojanku za svoju ženu. Eto šta su ljubav i podrška po mom mišljenju! ”

  • Pomoć je potrebna i tokom i nakon porođaja

    Ako porođaj traje dugo, doktori ostavljaju ženu u bolničkoj sobi i periodično provjeravaju u kojoj je fazi procesa. U ovom trenutku ženi je potrebna podrška kao nikada prije jer period sa kontrakcijama može biti veoma bolan i možda će joj trebati pomoć da čak i ustane iz kreveta, a da ne spominjemo grickanje ili vodu. Ako muškarac misli da ne može ništa da uradi tokom porođaja, greši.

    Vrijedi prethodno proći posebne kurseve, naučiti kako pravilno trljati leđa, pa čak i napraviti posebnu opuštajuću listu za reprodukciju. Nakon porođaja, beba se može dati ocu dok se provjerava stanje žene. Ako je unaprijed obučen, novopečeni otac može čak pomoći mami da doji i odabere najbolji način da drži bebu i stavi je na grudi. Kada je žena iscrpljena nakon kontrakcija, brige i nedostatka normalnog sna, ne može se uvijek sjetiti i primijeniti sve savjete koje je naučila prije porođaja. Ne može čak ni sjediti cijelo vrijeme, a može joj biti teško da ustane iz kreveta bez pomoći.

    “Ne volim bolnice, krv i vrištanje. Ali kada je sve počelo, otišao sam tamo i uradio sve što sam trebao. To je jedan od najposebnijih događaja u mom životu. Nismo ni postavljali pitanje da li ću biti tamo ili ne sa drugom bebom.”, podijelio je jedan otac svoje iskustvo.

  • Rodno partnerstvo iz sigurnosne perspektive

    U stvari, prisustvo na porođaju nije hir, već pitanje sigurnosti. Svašta se može dogoditi tokom procesa i nijedan ljekar neće biti u bolničkoj sobi 24 sata, u slučaju dugotrajnih porođaja. Partner će moći brzo pronaći i dovesti doktora u sobu ako se desi hitan slučaj.

    “Prijatelj mog oca bio je tamo na porođaju njihove prve bebe zajedno sa svojom ženom. Kada je njihova drugak ćerka odlučila da se pojavi nešto ranije, uspio je da pomogne ženi kod kuće. Da nije imao iskustvo porodičnog partnerstva, kaže da ne bi znao šta da radi.”

    Rodno partnerstvo takođe utiče na buduće odnose sa djetetom.

    Danas su se tate sve više uključile u pripreme za roditeljstvo i porođaj, kao i u brigu o djeci od prvih dana života. Savremena istraživanja potvrđuju da se djeca čiji su očevi od malih nogu uključeni u njihov razvoj i odgoj bolje razvijaju i fizički i emocionalno. Muškarci koji prate svoju suprugu u ovako važnom trenutku, bez straha i brige, dokazuju da su spremni na poteškoće prvih mjeseci roditeljstva, prvi vide bebu, a u većini slučajeva odmah se uključuju u brigu bebu, podjednako dijeleći sve poteškoće sa bebinom majkom. Uprkos svim prednostima porođajnog partnerstva, ne pristaje svakom paru.

  • Ne razumiju svi muškarci podjednako složenost i odgovornost procesa koji se dešava ženama. Zato se u porodilištu mogu dogoditi neke neočekivane situacije i zato su razne smiješne priče toliko popularne. Ekscentrično i nepredvidivo ponašanje može ometati i porodilju i doktore. Stoga bi par trebao odvagnuti sve prednosti i nedostatke prije nego što se odluči za porođajno partnerstvo. S druge strane, ako supruga nije sigurna da će joj muž moći pomoći tokom porođaja i neće se bojati, porođajno partnerstvo treba odgoditi.

    Muškarci mogu početi da se ponašaju neobično zbog stresa

    Muškarci mogu početi da se ponašaju nenormalno, ne zbog svog karaktera, već zbog stresa koji doživljavaju. Kada ćete postati otac, a vaša voljena žena pati od bolova, a vi ne možete puno pomoći, umjesto očekivane radosti osjećate stres i pritisak. Najčešće trudovi traju 12+ sati, a muškarac je napet, osjeća se bespomoćno i zabrinuto sve vrijeme. Svako može izgubiti samokontrolu u ovakvim uslovima i uraditi nešto što se može dugo pamtiti tokom prijatnih porodičnih druženja. Korisnici interneta podijelili su neugodne situacije koje su im se desile njima ili njihovim roditeljima tokom porodičnog partnerstva:

    “Rođen sam carskim rezom i moja mama kaže da kada su radili operaciju, znate, iza paravana da ona nije mogla da vidi, ali moj tata je mogao, stalno je govorio stvari poput: „Ne možeš to da osetiš?! ?!” i “Oh krv!!!” Bila je zabrinuta da će se onesvijestiti ili tako nešto, ali uspio je da ne” (Tuzlanksi.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje