Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Četiri najčešće samoobmane zbog kojih kilogrami ne idu dole

Preuzmite sliku

Paziš šta jedeš, ali kilogrami ne idu dole. Razlozi mogu biti razni od toga da zavaravaš samu sebe i ipak jedeš više nego što ti je potrebno ili postoji neki medicinski razlog, prenosi miss7zdrava.24sata.hr

Uglavnom je ipak ovo prvo, a mi donosimo neke od češćih zabluda zbog kojih kilogrami ne idu dole te savjete što trebaš uvrstiti u  prehranu kako bi reducirala masne naslage.

Za vikend se može zgriješiti, ako se cijelu sedmicu jede zdravo – to nije posve tačno, jer ako se u subotu i nedjelju unese dodatnih 2000 kalorija to je kao da svaki dan unosiš nešto manje od 300 kalorija više nego obično što će kroz nekoliko mjeseci rezultirati kilogramima viška. Studija rađena na Univeryitetu Cornell 2014. godine pokazala je da se vitke osobe nakon vikend uživanja u dodatnim kalorijama lakše vraćaju dobrim prehrambenim navikama, nego pretile osobe.

Protiv gena se ne može – Mnoge žene su uvjerena da su osuđene na debljinu jer su im majke pretile. Neka istraživanju su pokazala da postoji gen za pretilost, ali većina studija potvrdila je da na prekomjernu tjelesnu težinu ipak najviše utiče stil života.

Dijeta znači gladovanje, a ja to ne mogu –  loš odabir namirnica razlog je stalnog osjećaja gladi. Obroci koji se sastoje od visokog udjela ugljikohidrata i malo proteina, povisuju razinu šećera u krvi što dovodi do osjećaja gladi. Nutricionisti su taj proces prozvali roller coasterom ugljikohidrata i gladi. Osim loše odabranih obroka, uzrok čestoj gladi mogu biti dehidracija, stres i neki lijekovi.

Činim zaista sve –  unatoč svim mogućim mjerama, ali kilogrami ne idu dole. Tačna definicija ovog problema glasi: “činim sve što je u okviru moje granice komfora da smršavim”. Osoba koja ima ovaj problem treba se zapitati: “što izbjegavam učiniti da bih smršavila zato jer mi se ne da”. Bez iskrenosti prema sebi nema istinskog napretka.

3 stvari uz koje će dijeta biti podnošljiva i učinkvita

Zdravi slatki snack –  ako žudiš za slatkim pokušaj uživati u zdravim snackovima kao što su datulje punjene maslacom od kikirikija ili višnje posute s malo kakaa. To bi te trebalo spriječiti da žudiš za cijelim paketom keksa ili čokolade.
Proteini – visoko proteinska prehrana može ti pomoći da ne izgubiš mišićnu masu dok si na dijeti, a i pomoći će ti ubrzati metabolizam. Ako redovito vježbaš možda ti je potrebno više proteina kako bi izgradila mišiće i ponovno počela topiti masno tkivo. Svojim obrocima pokušaj dodati tvrdo kuhano jaje ili šalicu zobenih pahuljica. Također pojedi 15 badema kao zdravi snack ili dodaj malo grilane piletine u salatu za ručak. Također možeš zamijeniti obične deserte s proteinskim, poput grčkog jogurta.
Vlakna – već je poznato da su vlakna ključ za osjećaj sitosti. Vlakna se duže razgrađuju i pomažu probavnom sistemu da radi pravilno. No, vjerovatno nisi znala da vlakna povećavaju osjetljivost na inzulin, što može spriječiti tvoje tijelo od pohranjivanja šećera u organizmu. Dodaj svom jelovniku namirnice bogate vlaknima poput malina, jabuka ili krušaka. Od povrća jedi artičoke i brokule za hranjivu večeru. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,