Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Žene Srebrenice poručile: Ako izgubimo Srebrenicu, gubimo i Tuzlu, Sarajevo i čitavu BiH! (FOTO)

Preuzmite sliku

U znak sjećanja na 11. juli 1995. godine kada se dogodio najkrvaviji genocid u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, u Tuzli su i ovog 11. u mjesecu održani mirni protesti.

Time se obilježava dan kada je 42.000 stanovnika Srebrenice “Zaštićene zone Ujedinjenih nacija”, napaćenih troipogodišnjom opsadom, predato u ruke četnicima.

„Žene Srebrenice“, ali i mnogi drugi učesnici, okupili su se na Pingi u Tuzli, odakle je kolona mirno krenula do Gradske česme, odnosno do Trga žrtava genocida Srebrenice u Tuzli uz poruku: “Istina nama, kazna zločincima“.

Ovoga puta, porodice žrtava Srebrenice izrazile su ogorčenost posljednjim dešavanjima u ovom gradu, o mogućnosti da na čelu grada bude srpski načelnik, dodavši da ih sve to podsjeća na krvavu 1995. godinu, kada su ovaj grad uništili srpski zločinci.

  • zene-srebrenice-tuzla-oktobar1
  • Tima Jusufović za Tuzlanski.ba kaže da su našli nekoliko kostiju njenog muža, a za posmrtnim ostacima sina i dalje traga.

    „Vidite šta nam rade, Duraković nije pobijedio, to je viša politika, kriva je Vlada u Sarajevu. Ako izgubi Srebrenica, izgubilo je i Sarajevo i Tuzla i čitava BiH“, poručuje ova majka i supruga iz Konjević Polja, koja je na kraju i zaplakala.

    Ešefa Alić, članica Udruženja žena građana Srebrenice kaže da je sve ovo podsjeća na 1995. godinu.

  • zene-srebrenice-tuzla-oktobar2
  • „Jedan je genocid Srebrenici učinjen tada, ja mislim da je to učinjeno i sada. Političarima je lako. Mogu se prepucavati, nijedan nije tamo sa povratnicima i našim najmilijim. Uvidjeli smo da ima mnogo grešaka i ići ćemo na tu inicijativu da se, ako ikako može, ti izbori ponište i ponove”, dodaje.

    Napominje i da bi ovo moglo itekako uticati na obilježavanje godišnjice stradanja i ukop u Potočarima.

    „Sve delagacije koje se najavljuju, najavljuju se pretežno načelnicima. Mi ne možemo prisustvovati tu i ne možemo znati kakve će on poruke slati svijetu, a oni inače negiraju genocid u Srebrenici“, dodaje Alić.

    Kao ishod ove krvave epizode 1995. godine, u kojoj su Organizacije ujedinjenih nacija, Evropska unija i većina zapadnih zemalja odigrale sramnu ulogu, ubijeno je i izmasakrirano preko 10.000 ljudi iz Zaštićene zone Srebrenica. Danas, 21. godinu kasnije,  ponovo prolaze kroz muke, nadajući se da će ovoj agoniji konačno doći kraj. (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje