Subota, 20. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Vozači kamiona i autobusa neće moći voziti duže od četiri i pol sata

Preuzmite sliku

Vozači autobusa, kamiona i ostalih vozila težih od 3 i pol tone na području Zapadnohercegovačkog kantona više neće moći bez prekida voziti duže od 4 i pol sata, koliko je to Zakonom propisano.

Zbog nepostojanja čitača digitalnih tahografa, vozači u Bosni i Hercegovini su kontinuirano mogli voziti duže od 8 sati, čime su ugrožavali i sebe i ostale učesnikeu saobraćaju. Na primjer, određen broj autobusa koji, između ostalih, voze djecu na ekskurzije posjeduje digitalne tahografe te su na području BiH vozači takvih vozila do jučer mogli voziti i do dvanaest sati kontinuirano bez kazne, jer niko nije mogao utvrditi koliko su dugo za volanom. Kako bi pojačali sigurnost saobraćaja, smanjili mogućnost nesreća zbog umora vozača te spriječili njihovo izrabljivanje, pripadnici postrojbe za sigurnost cestovnog prometa MUP-a ZHK-a odsad će vršiti kontrolu spomenutih vozila na području sve tri općine ovog Kantona, te grada Širokog Brijega.

Naime, Ministarstvo unutrašnjih poslova Zapadnohercegovačkog kantona prvo u BiH počinje s kontrolom vozila s digitalnim tahografima. Više policijskih službenika već je obučeno za upotrebu ovih uređaja, tako da će se odmah početi s kontrolom motornih vozila u koje su ugrađeni digitalni tahografi (kontrola motornih vozila u koja su ugrađeni analogni tahografi kontinuirano se provodi). “Inače, odredbama Zakona o radnom vremenu, obveznim odmorima mobilnih radnika i uređajima za evidentiranje u cestovnom prijevozu Bosne i Hercegovine, motorna vozila teža od 3 i pol tone moraju imati ugrađen tahograf, a vozači navedenih vozila ne smiju voziti u kontinuitetu duže od 4 i pol sata”, navedeno je u službenom saopćenju Ministarstva unutrašnjih poslova ZHK.

Na području Bosne i Hercegovine, prema procjenama, digitalni tahograf ima 10 do 20 posto vozila. Inače, digitalni tahograf je uređaj u cestovnom saobraćaju za bilježenje brzine i pređenog puta, kao i vremena rada i odmora, gdje se podaci zapisuju u radnu memoriju i memorijsku karticu, a koji omogućava pohranjivanje podataka za period od 365 dana.

Novčane kazne, predviđene Zakonom o radnom vremenu, obveznim odmorima mobilnih radnika i uređajima za evidentiranje u cestovnom prijevozu BiH, za pravne i fizičke osobe su visoke. “Novčanom kaznom u iznosu od 5000 KM kaznit će se pravna ili fizička osoba poduzetnik ako mobilnog radnika rasporedi na rad tako da njegovo radno vrijeme prekoračuje ono propisano zakonom, kao i ako mobilnom radniku ne omogući korištenje stanke”, navodi se u spomenutom Zakonu. Za izbjegavanje ugrađivanja tahografa kazna je čak 10.000 KM. (Večernji list)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,