Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Više od 40 posto žena trpi nasilje u porodici

Preuzmite sliku

Gendar centar FBiH okupio je predstavnike nadležnih institucija, ustanova i nevladinih organizacija iz kantona na skupu koji je posvećen pozitivnim praksama, ali i izazovima na koje nailaze, a sve zbog jačanja saradnje u preventivnom djelovanju i postupanju u slučajevima nasilja u porodici.

Uočeno je da je u toj oblasti postignut napredak, ali i da je taj proces konstantan.

Direktorica Gender centra FBiH Ana Vuković kazala je za novinare da je to stalan problem, a prema istraživanju više od 40 posto žena trpi nasilje u porodici. Ističe da osim fizičkog nasilja (koje je možda kod nas najviše prepoznato) žrtve trpe i fizičko, seksualno, ekonomsko i niz drugih vrsta nasilja.

– Zato smo pokušali i da sustavno riješimo taj problem. On nije riješen, ali su napravljeni veliki pomaci kako u strukturama vlasti tako i u nevladinom sektoru da se osobama koje trpe nasilje pomogne. Većinom su to žene, a uz žene uvijek idu i djeca – naglasila je.

Podsjetila je da u FBiH postoje sigurne kuće u kojima se žrtvama pruža zaštita, ali i psihosocijalni tretman. Zaštita za njih dostupna je i u ustanovama poput centara za socijalni rad ili centara za metalno zdravlje.

Za deset godina djelovanja Gender centra FBiH napravljen je, kaže, značajan pomak u svim kantonima i općinama zato što postoje posebna koordinaciona tijela koja naprave program mjera kako da se postupa u slučajevima nasilja u obiteljima. U općinama djeluju multidisciplinarni timovi koje čine predstavnici centara za socijalni rad, zdravstvenih i drugih institucija.

Predstavnik organizacije UN Women u BiH David Saunders primjećuje da je postignut napredak u borbi protiv rodne nejednakosti, te naglašava da je unaprijeđen lanac upućivanja žrtava nasilja na odgovarajuće institucije, odnosno prijavljivanja toga kaznenoga djela kroz sistem.

– U kantonima je takav sistem unaprijeđen, u smislu smanjenja vremena koje protekne do pružanja podrške i pomoći ženama. Usluge su mnogo kvalitetnije. Taj sistem, u okviru institucija vlasti, generalno je unaprijeđen – naglasio je.

Bitnim smatra to što su muškarci uključeni u pružanje podrške ženama kao žrtvama nasilja jer su, najvećim dijelom, upravo muškarci počinitelji toga oblika nasilja „pa moraju biti svakako i dio rješenja“.

Dvodnevna konferencija „Multidisciplinarni pristup prevenciji i borbi protiv nasilja u porodici“ dio je projekta „Unapređenje pristupa multisektorskim uslugama za žrtve rodno zasnovanog nasilja na kantonalnom i općinskom nivou“. Taj projekt provodi se u okviru UN Women programa „Standardi i angažman za sprečavanje nasilja nad ženama i porodičnog  nasilja u BiH“,  koji finansijski podržava Švedska razvojna agencija. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,