Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Usvojen Izvještaj o radu antikorupcionog tima Vlade FBiH

Preuzmite sliku

Na današnjoj sjednici Federalne vlade u Sarajevu usvojen je izvještaj o radu Antikorupcionog tima Vlade Federacije Bosne i Hercegovine za 2018. godinu, koji je zadužen da nastavi aktivnosti u skladu sa zadacima iz Rješenja o njegovom formiranju.

Izvještaj predstavlja sublimirani pregled aktivnosti koje su provedene i realizirane tokom izvještajnog perioda, s posebnim naglaskom na uspostavu antikoruptivne mreže i fokusnih tačaka i izradu planova integriteta kao preventivnog antikorupcionog alata. Istaknute su aktivnosti oko promoviranja Strategije za borbu protiv korupcije (SBPK), definisanje uloge koordinatora antikorupcijskih aktivnosti, edukacija koordinatora antikorupcijskih aktivnosti,iniciranje realizacije aktivnosti institucija nadležnih za provođenje pojedinih mjera iz Akcionog plana za provedbu SBPK.

Usvajanjem Strategije za borbu protiv korupcije 2016.-2019. i pratećeg Akcionog plana za njenu provedbu, stvoren je opći okvir za sistemsku i sveobuhvatnu borbu protiv korupcije, što je podrazumijevalo utvrđivanje prioritetnih oblasti za djelovanje, sa konkretnim aktivnostima i mogućnošću zajedničkog i koordiniranog djelovanja u Federaciji BiH.

S ciljem potpunijeg uvida u provedbu Strategije i Akcionog plana, po prvi put, Antikorupcijski tim je sačinio sveobuhvatan monitoring provedbe mjera iz Akcionog plana za provedbu Strategije. Sublimirane su i analizirane sve raspoložive informacija i podaci, te je, u skladu sa prikupljenim informacijama, izrađena informacija o realizaciji aktivnosti iz Akcionog plana kojom je obuhvaćeno 119 aktivnosti.

U direktnoj saradnji i u koodinaciji sa Antikorupcionim timom uz stručnu pomoć Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije (APIK), većina institucija Federacije BiH kreirale su i usvojile planove integriteta. Na inicijativu Antikorupcionog tima od 132 federalne institucije njih 128 imenovalo je kontakt tačke kao osobe zadužene za koodinaciju antikorupcijskih aktivnosti unutar tih institucija i ujedno kao osobe za saradnju, izvještavanje koordinaciju aktivnosti između institucije i Antikorupcionog tima.

Također, naglašene su aktivnosti oko instalacije aplikacije – softverskog rješenja za jednoobrazan način prikupljanja podataka o realizaciji aktivnosti iz Akcionog plana i izvještavanje i na uspostavi učinkovite saradnje s tijelima za borbu protiv korupcije na svim nivoima vlasti u BiH.

U okviru USAID-ovog projekta “Jačanje institucija vlasti i procesa u BiH”, članovi Tima su učestvovali u kreiranju “Vodiča za procjenu koruptivnih rizika u propisima” i u saradnji sa ADS FBiH kreirali program obuke iz oblasti borbe protiv korupcije kroz koji je realizirana edukacija vezana za koruptivne rizike u propisima.

Kroz projekt “Podrška Vladi FBiH i Vladi RS u borbi protiv korupcije” izrađene su “Smjernice za sprječavanje sukoba interesa u državnoj službi u Federacije BiH”. Posebno je istaknuta saradnja s Britanskom ambasadom u BiH koja je pružila značajnu podršku Antikorupcijskom timu kroz realizaciju pojekta Podrška Vladi Federacije BiH u borbi protiv korupcije.

Jedno poglavlje u ovom izvještaju posvećeno je informaciji o aktivnostima Tima na provedbi Strategije i Akcionog plana za provedbu Strategije za BPK 2016.-2019.

Kako je uspostava saradnje sa organizacijama civilnog društva jedan od prioriteta u radu Tima, u Tuzli i Mostaru su održani sastanci s predstavnicima antikorupcionih timova formiranih pri vladama Hercegovačko-neretvanskog, Zapadno-hercegovačkog, Posavskog, Tuzlanskog i Ze-Do kantona i predstavnicima 20 organizacija civilnog društva, s ciljem razmjene informacija o radu antikorupcionih timova i aktivnostima nevladinih organizacija koje se odnose na sprječavanje korupcije, te u konačnici sagledavanje mogućnosti, odnosno identifikovanje zajedničkog područja djelovanja vladinog i nevladinog sektora s ciljem efikasnije prevencije korupcije.

Naglašena je neophodnost što brže provedbe Zakona o suzbijanju korupcije, organizovanog i međukantonalnog kriminala u Federaciji BiH i osiguravanja pretpostavki za materijalno-tehničkoopremanje i operativno uspostavljanje Posebnog odjela Federalnog Tužilaštva Federacije BiH za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala i Posebnog odjela Vrhovnog suda Federacije BiH. Neposredni rad ovih odjela omogućio bi Antikorupcionom timu prikupljanje dodatnih podataka i određenih analiza u pogledu efikasnosti borbe protiv korupcije i eventualno predlaganje dopuna određenih propisa, koji se ne mogu predložiti bez prethodnih zapažanja u samoj praksi rada takvih specijalnih pravosudnih ustanova.

Istaknuta je i potreba što skorijeg usvajanja Zakona o zaštiti prijavitelja korupcije u Federaciji BiH, kao i Zakona o sukobu interesa u organima vlasti Federaciji BiH, čime bi bio osiguran normativni okvir za učinkovitu borbu protiv korupcije u Federaciji BiH. Ova obaveza navedena je u preporukama Evropske komisije, u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između EU i Bosne i Hercegovine, nakon održanog 3. sastanka pododbora za pravdu, slobodu i sigurnost koji je održan 28. i 29. novembra 2018. godine u Banjoj Luci, i kojim je apelirano na vlasti u BiH, posebno na novou Federacije, da ispune ove obaveze.

Navedeno je da se Antikorupcioni tim pozicionirao kao ključni koordinator antikorupcijskih aktivnosti na nivou Federacije BiH i da će,u skladu a nadležnostima, kontinuirano inicirati i koordinirati provođenje aktivnosti koje su započete, koje su u toku provođenja, kao i aktivnosti čija realizacija nije započeta.

Izvještaj o radu Antikorupcionog tima za 2018. godinu bit će objavljen na web stranici Vlade Federacije BiH, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje