Četvrtak, 28. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ukoliko ostane povoljna epidemiološka situacija: Uskoro sa radom počinju ljetne bašte, vrtići, gradski prevoz…

Preuzmite sliku

Davor Pehar, direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH i član Federalnog štaba civilne zaštite danas je istakao da je u tom bh. entitetu posljednja 24 sata potvrđeno 17 novih slučajeva zaraze koronavirusom, ali i da se sljedeće sedmice može očekivati novo popuštanje restriktivnih mjera, prenosi Anadolu Agency (AA).

“U protekla 24 sata u FBiH testirano je ukupno 577 osoba, a kod njih 17 je na testiranju potvrđen koronavirus. Najveći broj ovih slučajeva nalazi se u Zeničko-dobojskoj županiji, odnosno u Maglaju i Žepču i ta dva grada u zadnjih nekoliko dana predstavljaju lokalne zajednice gdje bilježimo najveći broj pozitivnih uzoraka. Jedan je slučaj iz Unsko-sanske županije, konkretno u Cazinu“, rekao je Pehar i nastavio:

“Zaključno sa današnjim danom ukupno je u FBiH testirano 21.764 osoba, a COVID-19 je potvrđen kod 983. Žena ima nešto više u toj brojci 55 posto, dok je muškaraca 45 posto. Od oboljelih hospiltalizirana su 43 pacijenta od kojih i dalje imamo dva sa težom kliničkom sliku, odnosno koji se nalaze na respiratoru. Možemo reći da je u FBiH ukupno oporavljeno 535 pacijenata, dok trenutno aktivnih imamo 414. U toku jučerašnjeg dana nismo imali nijedan smrtni slučaj, tako da smo do sada imali 34 smrtna ishoda koja dovodimo u vezu sa koronavirusom.“

Pehar je kazao i da u FBiH za sada ne razmišljaju o masovnom serološkom testiranju stanovništva radi utvrđivanja kolektivnog imuniteta, za šta su se odlučile pojedine okolne i evropske zemlje.

“Pozitivna iskustva nastojimo primijeniti na prostoru FBiH. Ova serološka istraživanja su u biti populacijska kojim se može postići procjena proširenosti virusa. U ovoj fazi još uvijek ne razmišljamo o korištenju ovakvog načina testiranja“, pojasnio je Pehar.

On je za sljedeću sedmicu najavio novo ublažavanje restriktivnih mjera, naravno ukoliko epidemiološka situacija u FBiH ostane stabilna. Tako se u dogledno vrijeme može očekivati otvaranje vrtića, ugostiteljskih objekata koji imaju bašte, stomatoloških ordinacija…

“To je set mjera koji uključuje i vrtiće, ali ne samo vrtiće, razmatraće se i korištenje usluga javnog prijevoza, usluge stomatologa, okupljanje u zatvorenom prostoru, korištenje otvorenih prostora kod ugostiteljskih objekata, u prvom redu kafića, mogućnost upražnjavanja sportova na otvorenom i još čitav niz mjera. Znači kroz naš plan kontroliramo i pratimo epidemiološku situaciju na terenu. Epidemiološka situacija nam dopušta, ako ostane na ovoj razini, da sljedeći tjedan razmatramo ove mogućnosti. Tako da očekujemo, u slučaju pozitivne epidemiološke situacije, da bi ove nove zapovijedi mogle biti krajem sljedećeg tjedna i onda bi mogle stupiti na snagu. To se odnosi i na vrtiće. Način ponašanja kako uposlenika, tako i djece biće posebno reguliran preporukama koje će napraviti Federalni zavod za javno zdravstvo i one će biti obavezujuće za sve vrtiće koji počnu sa radom“, naglasio je Pehar.

Kazao je i da je karantin, kao protivepidemijska mjera, koja je primjenjivana u FBiH dala rezultate i da je na taj način dodatno kontrolisano širenje koronavirusa te da su u datom trenutku procijenili da tu mjeru mogu zamijeniti mjerom zdravstvenog nadzora uz ograničeno kretanje. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje