Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

UIO BiH: Svaki dan na posao ne dođe u prosjeku 100 radnika

Preuzmite sliku

Na posao u Upravu za indirektno oporezivanje (UIO) BiH svakog dana ne dođe stotinak radnika, pokazala je analiza za kojom je zbog velikog problema posegao Odsjek za upravljanje ljudskim resursima.

Na višegodišnji problem sa kadrom rukovodioci UIO su se požalili članovima Komisije za spoljnu trgovinu i carine Parlamenta BiH krajem prošle godine, kada su došli u posjetu sjedištu Uprave u Banjaluci. U zabilješci sa tog sastanka, koja bi trebalo da bude razmatrana u ponedjeljak na sjednici te parlamentarne komisije, ali je ona odgođena, navedeno je da UIO ima 2.463 radnika i da ih je znatno manje u odnosu na 2.716 sistematizovana radna mjesta, javljaju Nezavisne.  Na problem sa manjkom skoro 300 zaposlenih nadovezao se i problem svakodnevnog izostanka s posla velikog broja zaposlenih. Načelnik Odjeljenja za komunikacije u UIO BiH Ratko Kovačević kaže da je analiza Odsjeka za upravljanje ljudskim resursima pokazala da je u posljednjih nekoliko godina svakog radnog dana bilo odsutno s posla u prosjeku oko 100 službenika.

“Radi se o opravdanim odsustvima s posla na osnovu bolovanja. Najčešće se radi o dugotrajnim bolovanjima, prije svega na osnovu porodiljskog odsustva i teških bolesti. Osim toga, postoji i veći broj kraćih bolovanja, te odsustva na osnovu suspenzije sa radnog mjesta”, kazao je Kovačević. On takođe naglašava da je problem sa odsustvom s posla još teže prevazići zbog nepopunjenih svih mjesta koja su predviđena sistematizacijom. “UIO je u avgustu 2016. godine proslijedio zahtjev Savjetu ministara i Ministarstvu finansija i trezora BiH da nam bude odobreno dodatno zapošljavanje kako bismo mogli funkcionisati u punom kapacitetu. Još čekamo odgovor. Situacija bi se mogla dodatno pogoršati jer će tokom ove godine minimalno 20 službenika Uprave otići u penziju, tako da ćemo imati na raspolaganju još manje službenika”, kazao je Kovačević.

Uprava i pored problema, naglašava Kovačević, ulaže maksimalne napore da svaka organizaciona jedinica funkcioniše, što zahtijeva veoma čest premještaj službenika iz jedne u drugu organizacionu jedinicu. Na to je, kako je navedeno u službenoj zabilješci, ukazao i direktor UIO Miro Džakula na sastanku sa članovima parlamentarne komisije. Džakula je izrazio žaljenje što im nije odobren prijem novih radnika jer se radi o instituciji koja značajno doprinosi redovnom punjenju budžeta na svim nivoima vlasti u BiH. Odvojeni život Miro Džakula je ukazao i na problem isplate naknade za odvojeni život. – Pravo na naknadu za odvojeni život imaju šefovi, ali ne i carinici, što će u dogledno vrijeme sigurno još nepovoljnije uticati na nacionalnu strukturu zaposlenih u UIO – istakao je Džakula.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,