Četvrtak, 28. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

U Srebrenici bi ove godine moglo biti pokopano oko sto žrtava genocida

Preuzmite sliku

Direktor Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine (INO) Amor Mašović najavio je da bi 11. jula u Srebrenici mogli biti pokopani posmrtni ostaci oko stotinu žrtava genocida iz 1995. godine, objavio je danas Dnevni avaz.

Mašović je ovom listu rekao kako je za sada sigurno da će tokom komemoracije biti pokopani posmrtni ostaci četiri žrtve čiji je identitet potvrđen, no INO predlaže da se pokopaju i posmrtni ostaci 82 žrtve čiji se identitet ne zna, a sva nastojanja da ih se identifikuje proteklih godina ostala su bez rezultata.

Za 82 žrtve Srebrenice nije moguće utvrditi ime i prezime

“Na žalost, za 82 žrtve strašne tragedije je nemoguće utvrditi ime i prezime i uz to nemaju srodnike od kojih bi se mogla uzeti krv za analizu. Vjerujem da se ove godine 11. jula u Potočarima ipak može sahraniti više od stotinu posmrtnih ostataka žrtava srebreničke tragedije”, kazao je Mašović.

U genocidu nad Bošnjacima Srebrenice, koji su u julu 1995. godine počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba, ubijeno je više od osam hiljada ljudi.

Njihova tijela naknadno su pronađena u masovnim grobnicama, od kojih su neke prekopane kao dio nastojanja vlasti Republike Srpske da prikrije dokaze o najgorem ratnom zločinu počinjenom u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.

U sekundarnim masovnim grobnicama istražitelji pronalazili tek dijelove tijela

Istražitelji su u tzv. sekundarnim masovnim grobnicama uglavnom nalazili tek dijelove tijela raskomadane teškim građevinskim strojevima kojima su posmrtni ostaci žrtava prebacivani na različite lokacije.

Dokumentirani su slučajevi u kojima su posmrtni ostaci iste osobe nađeni u tri i više grobnica.

Identifikacija posmrtnih ostataka obavljena je poređenjem uzoraka DNK uzetih iz pronađenih kostiju i onih dobivenih iz krvi preživjelih srodnika žrtava.

Direktor INO Mašović se nada kako će jednom biti moguće utvrditi i ko su 82 žrtve čija su tijela do sada čuvana u mrtvačnicama jer će se potraga za eventualnim srodnicima nastaviti.

Analizom uzoraka DNK do sada je identifikovano gotovo sedam hiljada žrtava srebreničkog genocida

Analizom uzoraka DNK do sada je identificirano gotovo sedam hiljada žrtava srebreničkog genocida, a za preostalima se i dalje traga.

U memorijalnom centru u Potočarima, otkako je on formiran prije dvadeset godina, pokopane su 6634 žrtve genocida. Još 225 žrtava je po želji njihovih porodica pokopano na drugim grobljima.

Ove godine u Srebrenicu dolazi i glavni sekretar UN-a

Obilježavanju četvrt stoljeća srebreničkog genocida i komemoraciji žrtvama ove će godine u Srebrenici prisustvovati i glavni sekretar Ujedinjenih naroda Antonio Guterres.

“Da, ići ću tamo. Mislim da treba otići kako bi se upozorilo da se Srebrenica nikada ne ponovi”, kazao je Guterres ranije ove sedmice na konferenciji za medije u New Yorku.

Pritom je izrazio zabrinutost zbog ukupnog stanja u BiH istaknuvši kako se mora više učiniti da bi se riješio problem lošeg funkcionisanja te države. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje