Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

U požarima u Hercegovini izgorilo na hiljade hektara šume

Preuzmite sliku

Nakon paklenog augusta i kišovitog kraja mjeseca požari na području Hercegovine su utihnuli, a dok se dim sklanja s požarišta vrijeme za zbrajanje štete koja je pravovremenim reakcijama i sredstvima mogla biti spriječena.

Prema tvrdnjama Jovane Petijević iz Službe za uzgoj i zaštitu šuma Centra za gazdovanje kršom Trebinje, u Hercegovini je izgorilo 9.455 hektara različitih tipova šume.

“Požari su napravili višestruke štete po biljni i životinjski svijet, a posljedice bi mogle biti vidljive u budućnosti.”

Ona ističe kako su brojne životinje bile primorane da napuštaju skloništa i migriraju zbog vatrenih stihija koje su harale tim područjem. A jedan od najvećih problema je što zbog izgorjele vegetacije lokalno stanovništvo nema gdje da pusti stoku na ispašu.

“Postoji mogućnost da zbog uništenog vegetacionog pokrivača na uzvišenjima sa istaknutim nagibom terena dođe do erozije zemljišta pod dejstvom kiše, pa će sav nanos koji se spira završiti u podnožju padina koje su opožarene”, istakla je Petijevićeva.

Najbolje rješenje za nastale probleme je, prema Petijević, pošumljavanje područja pogođenih požarima. Tim postupkom bi se obnovio i uspostavio novi vegetacioni pokrivač.

“Pošumljavanjem i metodama kojima se uspostavlja novi vegetacioni pokrivač potrebno je sprovesti mjere da bi se stvorili bolji uslovi za razvoj vegetacije u budućnosti jer vegetacioni pokrivač vezuje tlo i ne dolazi do pokretanja nanosa”, pojasnila je Petijevićeva.

Ona je navela da je veliki veliki dio terena koji je gorio bio pošumljavan ove i prethodnih godina, te istakla da je u planu da se pošume područja koja su izgorjela. Hercegovački vatrogasci, pripadnici Civilne zaštite i ostalih nadležnih službi, te veliki broj mještana borili su se prethodnih dana sa požarima na više lokaliteta, a samo u augustu za sada je evidentirano 13 požara na području istočne Hercegovine.

Katastrofalni rezultati požara su mogli biti manji da su neke stvari bile urađene drugačije. Jedan od najvećih problema zbog kojih su požari progutali veliki dio pluća BiH jeste nedostatak potrebne opreme za gašenje iz zraka. S druge strane, BiH je ranijih godina pomoć uvijek imala u helikopteru OS BiH koji ove godine nije poletio niti jednom. Razlog tome je bojkot institucija iz RS-a od strane političara na čelu sa Miloradom Dodikom. Upravo je Dodikova dozvola bila za polijetanje helikoptera.

Ipak, ljudi su na sve načine nastojali usporiti požare koji su poput bujice navirali širom Hercegovine. Helikopter Helikopterskog servisa RS-a je u jednom trenutku pomogao pri gašenju požara, ali u konačnici vremenske prilike su se ispriječile da rezultati budu još gori. (Srna)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , , ,