Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

U narednom periodu oralna vakcinacija lisica distribucijom mamaca iz aviona

lisica
Preuzmite sliku

Na području Bosne i Hercegovine u narednom periodu bit će provedena jesenja kampanja oralne vakcinacije lisica protiv bjesnila.

Vakcinacija će se provesti distribucijom vakcina – mamaca iz aviona na cijeloj teritoriji BiH uz korištenje opreme koja osigurava uvid u lokaciju i gustoću distribuiranih mamaca, te da se mamci ne bacaju u blizini naseljenih mjesta i iznad vodenih površina, javlja Fena.

Mamac s vakcinom, koji izgleda kao keks, napravljen je od ribljih ostataka i mirisom je veoma privlačan divljim životinjama, naročito lisicama, saopćeno je iz Kancelarije za veterinarstvo BiH.

Bjesnilo je neizlječiva virusna bolest domaćih i divljih životinja koja se može prenijeti na ljude, a zbog čega se prvenstveno i suzbija. Bjesnilo se javlja kod divljih ili domaćih životinja, a na čovjeka se prenosi bliskim kontaktom s pljuvačkom zaraženih životinja, najčešće ugrizom ili ogrebotinama. Bjesnilo se javlja na svim kontinentima osim Antarktika, odnosno u više od 150 zemalja svijeta. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) godišnje u svijetu od bjesnila umre više od 55.000 ljudi, od čega oko 95 posto u zemljama Azije i Afrike.

Glavni izvor virusa bjesnila u BiH i Evropi su lisice. Pored njih, mogu biti zaraženi i drugi divlji sisari uključujući vukove, divlje svinje, srne, šakali, tvorovi, vjeverice, pacovi, miševi i slijepi miševi, kao i domaće životinje. U vezi sa navedenim oralna vakcinacija lisica i drugih divljih mesojeda je dokazano najdjelotvorniji način eliminiranja bjesnila kod divljih životinja, čime se efikasno štite i domaće životinje i ljudi.

U BiH aktivnost oralne vakcinacije je započela 2011. u sklopu IPA predpristupne pomoći Evropske unije. Dugoročni cilj programa je da se bolest u potpunosti iskorijeni u BiH i da se održi status zemlje slobodne od bjesnila, te smanjenje rizika po zdravlje građana koji mogu biti prouzrokovani pojavom ove bolesti. Slični projekti oralne vakcinacije divljih životinja protiv bjesnila provode se i u ostalim zemljama zapadnog Balkana u cilju iskorjenjivanja ove opasne bolesti, koja ne poznaje granice.

Na području BiH provođenje programa oralne vakcinacije je u kratkom periodu dalo dobre rezultate, te slučajevi bolesti nisu prijavljeni od 2014. godine.

Mamci s vakcinama za lisice ne mogu se koristiti za vakcinaciju kućnih ljubimaca protiv bjesnila – pasa ili mačaka, jer iako vakcina nije opasna, doza u oralnoj vakcini-mamcu nije dovoljna da zaštiti kućnog ljubimca od bjesnila i stoga podsjećamo da je vakcinacija kućnih ljubimaca protiv bjesnila i dalje zakonska obaveza njihovih vlasnika. Također, iako dosad nije bilo zabilježenih slučajeva da su se ljudi zarazili bjesnilom preko vakcine sadržane u kapsuli mamca, moraju se poštovati sigurnosna pravila da se mamci – vakcine ne diraju, o čemu naročito treba upozoriti djecu.

Iz Kancelarije za veterinarstvo BiH mole građane da daju svoj doprinos uspješnom provođenju ove kampanje na način da informišu sve stanovnike i domaćinstva u svom okruženju o kampanji oralne vakcinacije lisica iz zraka.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,