Srijeda, 24. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Svi uhapšeni iz UIO BiH pušteni na slobodu, većina danas na poslu (VIDEO)

Preuzmite sliku

Desetine službenika Uprave za indirektno oporezivanje BiH hapšeno je ili privođeno zbog sumnje na organizovani kriminal, carinske i druge prevare. Šteta koju su navodnim kriminalnim radnjama nanijeli državnom budžetu mjerila se u milijardama, tvrdili su više puta u Tužilaštvu BiH. Danas je većina tih službenika na poslu.

U akciji “Master” 2013. godine uhapšen je Nermin Klopić, šef carinske ispostave u Tuzli, njegov zamjenik Ljubisav Vidaković, te Ahmet Šerifović, šef ispostave u Bijeljini.

U akciji “Pandora” 2014. godine uhapšena su 23 službenika Uprave. Među njima bivši direktor Kemal Čaušević, te aktuelni pomoćnik direktora Sektora za carine Zdravko Cvjetinović. Svi su osumnjičeni za organizovani kriminal, carinske i porezne utaje, te pranje novca.

U akciji “Tref 2” 2014. godine uhapšena su dva službenika.

Ove godine u akciji “Mreža” uhapšeno je sedam službenika Uprave.

Nakon “Pandore”, glavni državni tužilac Goran Salihović, tadašnji ministar finanasija BiH Nikola Špirić, direktor Uprave Miro Džakula hvalili su jedni druge zbog dobre saradnje i dobro urađenog posla. Godinu nakon toga većina uhapšenih vraćena je na posao, a prvi čovjek Uprave potpuno mijenja priču. “Činjenica je da je velika većina tih ljudi vraćena i da protiv njih nisu pokrenuti sudski postupci. Bojim se da se više u medijima stvara slika o onome što je produkt nečijih zelja, a ne šta su činjenice”, smatra Džakula.

Upitali smo, između ostalog, Tužilaštvo BiH da li su protiv navedenih istrage još u toku. Nismo dobili konkretan odgovor. “Tužilaštvo BiH na ovu temu ne može davati nikakav komentar”, odgovoreno nam je.

Šta se u međuvremenu desilo s najvećim predmetom koji se ticao osumnjičenih za carinski kriminal, danas nema odgovora. Zatišje je počelo iskazom prvoosumnjičenog Kemala Čauševića, uhapšenog u akciji “Pandora”. Čaušević je tada prozvao pojedine visoke finkcionere SDA, HDZ-a BiH i SNSD-a, koji su, navodno, bili učesnici velikih carinskih prevara. “Mi se ne bavimo politikom niti smo pod utjecajem politike”, tvrdi Džakula.

Da li se možda politika bavi Upravom, odgovor na to očito ima Kemal Čaušević, koji je nakon tri mjeseca pritvora pušten na slobodu. On je još predmetom istrage, tvrdi njegov branilac Asim Crnalić, ali vraćen mu je pasoš, a od mjera zabrane na snazi je još zabrana kontaktiranja svjedoka i osumnjičenih u tom predmetu.

Šta je to Čaušević konkrentno ponudio zauzvrat, javnost do danas nije dokučila. Kao što još niko nije odgovarao za utajene milijarde maraka. (federalna.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje