Četvrtak, 28. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Svakih sat vremena BiH napuste četiri osobe: Za Tuzlanski.ba dvije sagovornice otkrile svoje razloge odlaska

Preuzmite sliku

Velika stopa nezaposlenosti, niske plate, korupcija, nestabilna politička situacija, besperspektivnost, neuređen sistem samo su neki od razloga zbog čega je Bosnu i Hercegovinu u posljednjih pet godina napustilo 180.000 građana dok se državljanstva BiH odreklo više od 80.000 osoba.

Trend odlaska građana BiH bit će sasvim sigurno nastavljen i u narednom periodu pogotovo ukoliko se uzme u obzir liberalizacija tržišta rada u Njemačkoj.

U razgovrima sa nekoliko porodica u proteklo vrijeme koje su već napustile BiH kao jedan od glavnih motiva i razloga za odlazak navodili su budućnost svoje djece.

“Moje djetinstvo je uništio rat. Nakon rata politika je nastavila da nas uništava i sve oko nas. Svaki put čekaš da prođu izbori i da se nešto pokrene da krene na bolje, a ono sve gore i gore. Onda shvatiš da imaš jedan život i svako ga želi proživiti lijepo sa svojom porodicom uz roditelje, uz djecu. Mi smo skroman narod ne tražimo puno od života, ono najosnovnije nam je potrebno i sretni smo. Međutim, nije to moguće u BiH jer za sve ti treba neka veza, štela, poznanstvo. Nemoguća je misija se stambeno situirati za mnoge bračne parove. Bili su eto i protesti masovni svi smo se nadali da će se nakon toga makar malo popraviti stvari ali ništa. I onda samo odlučiš moje dijete neće graditi svoju budućnost u ovoj zemlji, meni su uzeli život mojoj djeci neće” – kazala je naša sagovornica koja s mužem i troje djece već petu godinu živi i radi u Njemačkoj.

“Nije bilo nimalo lako, nova sredina. Moraš da učiš jezik uz sve druge obaveze koje imaš kao roditelj, a tu su i neke godine koncetracija nije kao iz studentskih dana. Ali idržalo se nekako, sada je OK. Nije svejedno kada pomisliš da imaš diplomu fakulteta, a onda ovdje dođeš pa slažeš kutije, čistiš, brišeš itd…ali ovde cijene radnika, solidno ga plate tako da možeš organizavoti život, planirati odmor, štedjeti za obratovanje djece. Najteže od svega su roditelji, koji su ostali u BiH, koje viđam par puta godišnje. Požele unuke, teško im je što smo daleko ali s druge strane razumiju nas potpuno i podržavaju” – kaže za Tuzlanski.ba sagovornica koja je zamolila da ne otkrivamo njeno ime i prezime.

“Sve više ljudi dolazi, uglavnom su razlozi slični. Jednostavno svako želi da njegovo dijete ima kakvu takvu budućnost. Ne kažem da ću cijeli život ostati ovdje ako se stvari poprave u BiH u što čisto sumnjam mi ćemo prvi spakovti kofere i eto nas nazad”.

Druga naša sagovornica u ovoj priči također je u Njemačkoj već treću godinu, sestra joj je s mužem u Irskoj, a brat s porodicom u Sloveniji. Roditelji su kaže stalno kod nekoga od njih troje, najmanje su BiH.

“Muž i ja smo jako obrazovani ljudi, u BiH smo se vjenačali dobili jedno dijete i nismo tako loše živjeli imali smo zaposlenje oboje. Međutim, kreneš da razmišljaš da pričaš uz kafu, neobavezno komentarišete aktuelnu situaciju u zemlji i shvatimo da naše dijete nema ovdje šta tražiti. Srećom pozavali smo njemački jezik prilično zbog prirode posla koji smo radili u BiH, kratko nam je trebalo za dodatne edukacije. Nismo otišli trbuhom za kruhom već smo putem interneta aplicirali na određene poslove više iz neke znatiželje, vrata su se brzo otvorila bili smo u situaciji da biramo grad, posao, i platu. Onda je nastala dilema, moraš donjeti odluku. Brat mi je bio već ranije odselio u Sloveniju i kada sm mu ispričala novonastalu situaciju rekao mi je da ne čekamo ništa već da što prije se spakujemo i odemo. Tako je i bilo. Ovde nam se rodilo drugo dijete, moji roditelji često su tu pa onda odu malo kod brata u Sloveniju, a odnedavno i mlađu sestru je put odveo izvan BiH. Otišla je u Irsku s mužem on ima putnovnicu pa je tamo dobio ponudu da radi. Tako da oni budu malo u Njemačkoj, malo u Sloveniji malo u Irskoj ali opet kažu da im je u Bosni najljepše, a i nama je kada dođemo na odmor. Preispitali smo svoju odluku više puta i ustanovili da nismo pogriješili dovoljno je da upalite neki od dnenvika i sve vam bude jasno” – priča nam druga sagovornica koja je također zamolila da ne objavljujemo njeno ime i prezime.

Treći naš sagovrnik je diplomirani pravnik iz Tuzle (33) koji aktivno uči njemački jezik kako bi što prije otišao također u Njemačku.

“Pokušavao sam na sve moguće i nemoguće načine da ostanem ovdje. Sin jedinac sam kod roditelja znam da će se “razboliti” kada odem ali druge opcije nema. Radio sam sve i svašta mimo svoje struke da se preživi dok ne pronađem nekim čudom posao kao diplomirani pravnik ali to je bilo nemoguće ukoliko ne platiš debelo za posao ili nemaš neke kontakte među političkom elitom. Dva prijatelja su mi već u Njemačkoj kazali su mi nauči jezik i mi te čekamo ništa dalje ne brini. Kako ovdje da nšeto planiraš sa 500 ili 600 KM mjesečno. Nisu mi dali da idem i Afganistan kad je bilo aktuelno i to razumijem ali sada su i oni shvatili da ja ću ja ovdje ako ostanem upropastiti svoj život. Vidjet ćemo šta će biti od svega, ali odluku sam donio. Napuštam i ja svoj rodni grad, svoju zemlju i idem u neku bolju budućnost” – kazao je Z.H. za Tuzlanski.ba

Ali da se vratimo na statistiku s početka članka. 180.000 osoba napustilo BiH u posljednjih pet godina. Matematika kaže da ako tih 180.000 osoba podijelimo sa 1825 koliko pet godina ima dana dobijemo podatak da BiH svaki dan napusti u prosjeku 98 osoba, ukoliko i to podijelimo sa brojem sati u jednom danu dolazimo do podatka da su Bosnu i Hercegovinu svakog sata u prosjeku posljednjih pet godina napuštale po četiri osobe.

Alarmantno da alarmantnije ne može biti, ali očigledno da ni to nije dovoljan znak uzbune za političare u BiH koji i dalje vode politiku koja se zasniva samo na njihovom ličnim interesima jer do njih ove porazne statistike ili ne dopiru ili se prave da ih ne vide.

Jedno je sigurno, dok se u BiH ne počnu masnovno otvarati nova radna mjesta gdje će radnici dobivati plate dostojne čovjeka trend masnovnog odlaska bh. građana bit će nastavljen.

Ukoliko ste i vi među onima koji su odselili iz BiH ili planirate to da uradite vašu priču možete podijeliti s nama putem mail adrese: tuzlanski.ba@gmail.com

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,