Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Šeranić: Devet novih slučajeva u RS, zaražen doktor iz Doboja

Preuzmite sliku

U posljednja 24 časa u laboratorijama u Republici Srpskoj izvršeno je testiranje 272 laboratorijska uzorka, a novi virus korona (SARS-CoV-2) potvrđen je kod još devet osoba, javlja Anadolu Agency (AA).

“Razlog ovom broju rađenih uzoraka je prije svega 1. maj obzirom da se radi o uzorcima uzetim za 1. maj. Riječ je o četiri osobe muškog i pet ženskog pola. Jedan muškarac je mlađe životne, tri muškarca su srednje. Dvije žene su srednje životne dobi, jedna mlađe i dvije starije životne dobi”, rekao je Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS-a.

On je rekao da su u protekla 24 časa četiri osobe preminule usljed poljedica koronavirusa kod kojih su bile razvijene obostrane upale pluća.

“Što se tiče trenutne strukture lica koja su pozitivna u jučrašnjim nalazima potvrđen je novi virus korona kod jednog doktora medicine iz bolnice u Doboju, i jedne medicinske sestre iz Univerzitetsko kliničkog centra RS-a. Sve osobe, kao i ovesu imale prethodne kontakte sa pozitivnim slučajevima”, rekao je Šeranić.

Prema mjestu prebivališta, tri osobe su iz Banjaluke, dvije iz Prijedora i po jedna iz Dervente, Doboja, Gradiške i Laktaša.

Šeranić je rekao da su u okviru ovog epidemiološkog nalaza testirana 52 zdravstvena radnika i osam osoba iz domova za starija lica i ovi nalazi su negativni.

“Uzorci korisnika i radnika Doma za starija lica u Derventi kod kojih smo imali prije dva dana slučaj sa korisnicim koji su pozitvini biće urađeni tokom dana, uzeti su svi uzorci u skladu sa protokomom tako da ćemo testirati cijeli dom i korisnike i radnike”, kazao je Šeranić.

Prema njegovim riječima, u Republici Srpskoj je potvrđeno 900 slučajeva koronavirusa, od posljedica COVID-19 preminula je 41 osoba, a oporavila se 381 osoba. Testirano je ukupno 14.047 osoba.

U UKC RS ukupno se liječi 150 osoba sa potvrđenim prisustvom ili sumnjom na prisustvo koronavirusa. Na Odjeljenju COVID-19 hospitalizovano je 49 pacijenata, a na staroj lokaciji na odjelu hirurgije nalaze se 24 pacijenta sa lakšom do srednje teškom kliničkom formom, a na Odjelu pulmologije 62 pacijenta sa lakšom do srednje teškom kliničkom formom.

U Bolnici “Sveti Apostol Luka” u Doboju zbrinuto je 34 pacijenata sa COVID-19 oboljenjem, a u ovoj bolnici smještene su osobe iz staračkog doma u Derventi. U Opštoj bolnici Trebinje 11 osoba, u Bolnici “Srbija” u Istočnom Sarajevu dvije, u Bolnici “Doktor Mladen Stojanović” u Prijedoru šest pacijenta i u Univerzitetskoj bolnici u Foči četiri pacijenta.

Kada su u pitanju objekti za izolaciju u kojima se nalaze osobe kod kojih je potvrđen test na novi koronavirus, a nemaju simptome, u Studentskom centru “Nikola Tesla” u Banjaluci nalaze se 131 osobe, u Studentskom domu u Trebinju 17, u Domu učenika Bijeljini jedna osoba, i u Studentskom centru Zvornik dvije osobe. U objektima za izolaciju u Istočnom Sarajevu, Palama i Foči nema smještenih osoba.

Pod zdravstvenim nadzorom trenutno su 3.870 osobe, a nadzor je završen kod 23.973 osoba.

“Na sedam graničnih prelaza u RS je ušla 161 osoba, primjetno je da se povećava broj ulazaka, 183 osobe su izašle iz karantina, a trenutno se u karantinima nalazi ukupno 12 osoba”, rekao je Šeranić

Jelena Đaković Dević, epidemiolog iz instituta za javno zdravstvo, rekla je da RS trenutno nalazi u fazi lokalne transmisije virusa.

“Sve mjere koje smo definisali i preporučivali bile su uskladu sa fazama. Izazovi ove faze, jesu da imamo veći broj osoba za koje ne možemo da utvrdimo epidemiološku vezu i to su osobe koje se nalaze u populaciji i pristupaju zdravstvenim ustanovama”, rekla je ona.

Istakla je da, iako se ublažavaju mjere, građani ne treba da se opuštenije ponašaju.

“I dalje apelujemo da mjere koje preporučujemo ne shvatite kao nešto što smo mi vama nametnuli već kao nešto što mi svi streba da prihvatimo kao dio svakodnevnog ponašanja u budućnosti”, rekla je ona.

Odgovarajući na pitanja novinara u vezi zaraženih pacijenata i zdravstvenih radnika na UKC RS u Banjaluci, Šeranić je rekao da uvijek postoji mogućnost da se osoblje i pacijenti zaraze prije nego što dođu u ustanovu, kao i u samoj ustanovi. On je najavio da će sljedeće sedmice uslijediti imenovanje komisija kako bi se utvrdilo da li se poštuju protpisani protokoli i mjere zaštite predviđene za zdravstvene radnike.

“Hoćemo da, ukoliko je bilo propusta, evidentiramo one koji su napravili takve vrste propusta jer prije svega direktor same zdravstvene ustanove, a i načelnici odjeljenja su odgovorni kako i na koji način da se ponašaju u ovim situacijama”, kazao je Šeranić.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje