Četvrtak, 18. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Samo BiH i Kosovo bez kandidatskog statusa u EU na Zapadnom Balkanu

Preuzmite sliku

Analiza pokazuje da od su predaje zahtjeva za članstvo u EU do sticanja kandidatskog statusa period od oko dvije godine prošle Crna Gora, Srbija i Makedonija.

Očekivanja političara u Bosni i Hercegovini da će na bazi roka od šest mjeseci predviđenog za odgovore na Upitnik Evropske komisije, koji će sutra uručiti evropski komesar za susjedsku politiku i proširenje Johanes Hahn u Sarajevu, BiH 2017. godine i dobiti status kandidata u EU teško su ostvariva bez jasne provedbe zadataka i reformi vlasti u BiH, javlja Anadolu Agency (AA).

To i zbog razloga što na Zapadnom Balkanu od momenta predaje zahtjeva za članstvo u Evropsku uniju do odluke Evropskog vijeća o odobravanju statusa kandidata prođe u prosjeku dvije godine.

U skladu s tim da je BiH predala aplikaciju za članstvo u EU 15. februara 2016. godine, na bazi iskustava drugih država moglo bi se računati da će status kandidata za EU Bosna i Hercegovina dobiti u proljeće 2018. godine.

Status kandidata za članstvo u EU od država Zapadnog Balkana očekuju još Bosna i Hercegovina i Kosovo, kao potencijalni kandidati za članstvo u EU.

Naime, analiza pokazuje da od predaje zahtjeva za članstvo u EU do sticanja kandidatskog statusa period od oko dvije godine prošle su Crna Gora, Srbija i Makedonija.

Upravo Crnoj Gori trebalo je tačno dvije godine za taj proces, jer je zahtjev predala 15. decembra 2008, a kandidatski status dobila 17. decembra 2010. godine.

Republici Srbiji do kandidatskog statusa trebalo je dvije godine i dva mjeseca, jer je zahtjev za članstvo u EU predala 22. decembra 2009, a kandidatski status joj je dodijeljen 1. marta 2012. godine.

Najmanje u toj grupi država, godinu i devet mjeseci, trebalo je Makedoniji da stekne kandidatski status. Dobila ga je 16. decembra 2005, a zahtjev za članstvo podnijela 22. aprila 2004. godine.

Statistika, ipak, pokazuje da je kandidatski status u EU moguće dobiti i znatno brže, i za manje od godinu dana. Primjer za to je Island koji je u rekordnom roku od samo jedanaest mjeseci prešao put od aplikacije za članstvo, koju je podnio 16. jula 2009, a kandidatski status dobio 17. juna 2010. godine.

Za samo mjesec i deset dana Island je nakon sticanja kandidatskog statusa otpočeo i pregovore za članstvo, ali je nepune tri godine kasnije, 13. juna 2013. iste zamrznuo.

Od država Zapadnog Balkana na kandidatski status najduže je čekala Albanija – pet godina i dva mjeseca. Zahtjev za članstvo Albanija je EU predala 28. aprila 2009, a kandidatski status joj je dodijeljen 24. juna 2014. godine.

Evropska komisija je 10. oktobra 2012. godine uputila Evropskom vijeću preporuku za odobravanje statusa kandidata Albaniji.

Pregovori o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju Bosne i Hercegovine sa Evropskom komisijom počeli su 2005. godine. Tadašnji, komesar za proširenje EU Olli Rehn 27. februara 2008. godine, izjavio je da bi 28. aprila 2008. godine moglo doći do potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju što bi dovelo do toga da Bosna i Hercegovina 2009. godine i službeno aplicira da postane zemlja kandidat za ulazak u Europsku uniju.

No, uslijedila je presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strasbourgu i put Bosne i Hercegovine od kraja 2009. ka EU je zaustavljen.

Zastoj je trajao sve do Britansko-njemačke inicijative kojom se 2015. godine kojom su socio-ekonomske reforme kao modifikovani uvjet za BiH stavljene u prvi plan, a provedba presude Evropskog suda za ljudska prava iz Strasbourga ostavljena za kasnije, kako bi se otkočio proces evropskih integracija BiH.

Uslijedilo je stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) BiH sa EU koji je iako ratifikovan 2011. godine čekao na aktivaciju, izvršena je njegova adaptacija u trgovinskom dijelu nakon stupanja Hrvatske u EU, dogovoren Mehanizam koordinacije, te oktobra 2013. proveden popis stanovništva čiji su rezultati objavljeni 1. jula 2016. godine.

Sve to je omogućilo da BiH tokom ove godine podnese aplikaciju za članstvo u EU koja je imala izglede da bude prihvaćena što se i desilo u septembru na osnovu koje se i dostavlja Upitnik EU kao naredna faza pred kandidacijski status.

Inače, predsjednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker nakon izbora na tu dužnost prije nekoliko dana najavio je kako u narednih pet godina, što znači do sredine 2019. godine, neće biti novih prijema u Evropsku uniju, odnosno njenog proširenja sa dosadašnjih 28 država.

U tom petogodišnjem periodu, naveo je predsjednik Evropske komisije, radit će se na daljnjem procesu napretka ka članstvu u EU država kandidata u smislu otvaranja i zaključivanja poglavlja.

Od država Zapadnog Balkana jedino su Crna Gora, koja je do sada i najdalje otišla u tom procesu, i Srbija otpočele pregovore za članstvo u EU. Crna Gora je to uradila 29. juna 2012. godine, a Srbija je pregovore počela 21. januara 2014. godine, te otvorila nekoliko poglavlja sa EU za punopravno članstvo.

Makedoniji je Evropska komisija dala preporuku za početak pregovora za članstvo još 1. oktobra 2009. godine, ali do sada nije ostvaren značajniji napredak u procesu pridruživanja.

Od država Zapadnog Balkana u redu za čekanje za početak pregovora tako ostaje Albanija, i Bosna i Hercegovina i Kosovo, ali tek nakon što steknu kandidacijski status.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,