Subota, 20. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ramiz Salkić reagovao na ponovno negiranje genocida od strane Milorada Dodika

Preuzmite sliku

Ramiz Salkić, potpredsjednik bh. entiteta RS, danas je izjavio da je nedopustivno ponovno negiranje i relativiziranje presuđenog genocida nad Bošnjacima u „zaštićenoj zoni“ UN-a Srebrenica od strane Milorada Dodika, predsjednika bh. entiteta RS.

Podsjetio je da su sve relevantne međunarodne i domaće pravosudne institucije, u redovnoj proceduri dokazivanja, utvrdile da je počinjen genocid nad Bošnjacima u julu 1995. godine.

Salkić je naveo da je Međunarodni sud pravde u Hagu 26. februara 2007. godine donio presudu u predmetu Bosna i Hercegovina protiv Srbije i Crne Gore, kojom je utvrđen genocid, a u kojem su učestvovali vojska i policija RS-a.

-Sud Bosne i Hercegovine i Haški tribunal su za genocid i zločine počinjene u julu 1995. godine u Srebrenici osudili 39 osoba, na ukupno 637 godina zatvora i četiri doživotne kazne zatvora. Ratko Mladić, bivši komandant Vojske RS-a, krajem prošle godine je u Hagu osuđen na doživotnu robiju zbog genocida i drugih zločina, dok je Radovan Karadžić, prvi predsjednik RS-a, također zbog genocida, osuđen na 40 godina zatvora.

U Hagu je ranijih godina osuđeno 14 osoba. Tri su osobe osuđene na doživotne kazne – bivši pripadnici Glavnog štaba VRS-a Zdravko Tolimir i Ljubiša Beara, kao i nekadašnji oficir za bezbjednost Drinskog korpusa Vujadin Popović. Ostalih 11 osoba osuđeno je na ukupno 189 godina zatvora.

Zbog toga, umjesto što pokušava negirati i relativizirati počinjeni genocid, predsjednik bh. entiteta RS bi trebao prihvatiti neupitne historijske činjenice, konačno se suočiti s njima, i biti predvodnik srpskog naroda u činjenju katarze, kako je to svojevremeno i govorio. Katarza, prije svega predstavnika srpske politike, treba biti priznanje počinjenog genocida i iskreno distanciranje od počinilaca i zločinaca.
Katarza se treba desiti i u pogledu prihvatanja činjenice da su Bošnjaci i Hrvati konstitutivan narod u ovom entitetu, da se treba osigurati pravo na bosanski, ali i hrvatski jezik u obrazovnom procesu, te da institucije ovog entiteta budu otvorene za zapošljavanje Bošnjaka i Hrvata.

Dakle, katarza treba da se desi u glavama onih koji vode srpski narod i da shvate da ovaj dio Bosne i Hercegovine nije samo entitet Srba, nego i Bošnjaka, i Hrvata i svih drugih građana koji žive ovdje. U skladu s tim, vlast u ovom entitetu treba početi donositi zakone koji su u interesu svih građana, a ne samo građana srpske nacionalnosti, izjavio je potpredsjednik Salkić.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje