Četvrtak, 18. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Presuđeno: Škola u Vrbanjcima bez bosanskog jezika, djeca ispisana, roditelji moraju platiti 7000 KM (VIDEO)

Preuzmite sliku

Na bosanskom jeziku se neće slušati nastava u osnovnoj školi u Vrbanjcima. Osnovni sud u Kotor Varošu odbio je zahtjev roditelja bošnjačke djece da pohađaju nacionalnu grupu predmeta po Federalnom programu. U presudi se još navodi da u toj školi nije bilo sprječavanja zapošljavanja bošnjačkog kadra, ugrožavanja ravnopravnosti i prava u oblasti obrazovanja.

U presudi na 10 strana, Sud je obrazložio da tužioci nisu dokazali diskriminaciju, da obrazovni sistem ne razvija svijest o nacionalnom, jezičkom i kulturnom identitetu tužilaca.

“Imajući u vidu da su tužioci svoju dokaznu građu usmjerili na dokazivanje činjenice da Privremeni sporazum nije implementiran u osnovnoj školi u Vrbanjcima, a nisu provodili dokaze, nao npr, vještačenje odobrenih udžbenika, koji bi ukazivali na to da se nastava u tuženoj školi provodi na diskriminatoran način, sud smatra da tužioci nisu uspjeli učiniti vjerovatnim da su diskriminisani u ostvarivanju svog prava na obrazovanje čime bi prebacili teret dokazivanja na tuženu strana”, navedeno je iz Suda.

Osim što su izgubili prvostepenu parnicu, roditelji će platiti skoro 7000 maraka troškova parničnog postupka. Više od 70 djece i dalje ne pohađa osnovnu školu u Vrbanjcima. U Ministarstvu prosvjete su zadovoljni presudom, ali smatraju da su djeca mnogo izgubila do sada.

“Zapravo ovo je samo još jedna potvrda da je pravni okvir u RS usklađen sa onim pravilima, međunarodnim konvencijama i da mi poštujemo sva prava. Želim da podsjetim da je ovoj presudi prethodila presuda Ustavnog suda BiH, koji je takođe utvrdio da Zakon o obrazovanju nije diskriminatoran po bilo kom osnovu”, rekla je Radmila Kocić-Ćućić, pomoćnik ministra prosvjete i kulture.

U sve se, kažu u Ministarstvu, očito umiješala politika. To možda najbolje pokazuje primjer nastavnice bošnjačke nacionalnosti, koja predaje srpski, ali čije dijete ne ide u školu. Roditelji koji traže nacionalnu grupu predmeta po programu iz Federacije i dodatno zapošljavanje bošnjačkog kadra, po svemu sudeći, neće odustati.

“Uložićemo žalbu što prije, to je kratko i jasno. Mislim da je to nezakonito i nepravilno, ta presuda, mada je nisam vidio, ali evo unaprijed mogu da kažem tako”, kaže Haris Kanidža, advokat.

Oko 20-oro djece bošnjačke nacionalnosti, već je ispisano iz škole u Vrbanjcima. Dalje školovanje će, navodno, nastaviti u inostranstvu, gdje im rade roditelji. Onih 50-ak koji nisu te sreće, i dalje će samo posmatrati svoje vršnjake kako se druže na putu do škole i nazad. Oni na taj put, prema svemu sudeći, neće uskoro. (ATV)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje