Subota, 20. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Pravilnik stupio na snagu: Za dva mjeseca jeftiniji lijekovi

Preuzmite sliku

Od jeftinijih lijekova građane BiH dijeli još 60 dana, poručuju iz nadležne Agencije za lijekove. Dugo čekani pravilnik o cijenama stupio je na snagu pa su danas počeli obračun maksimalnih veleprodajnih cijena.

Njih će dostaviti Fondovima zdravstva jer pojeftinjuju samo lijekovi na recept, a koliko tačno kažu ne zavisi od njih. Pozivaju entitetska ministarstva i fondove da se uključe jer je moguće cijene i dodatno oboriti.

“Znači Fondovi mogu prihvatiti maksimalne veleprodajne cijene koje mi budemo na našoj internet stranici ali za očekivati je i imaju upravo da oni na listama daju cijene koje su niže od tih maksimalnih. Znači drugi nivo pojeftinjenja će uslijediti od strane Fondova njima su nadležna entitetska ministarstva nadležnostina za poslove zdravlja. Dakle ta neka koordinacija sa entitetskim ministarstvima se očekuje”, kaže Biljana Tubić, pomoćnik direktora Agencije za lijekove BiH, javlja ATV.

Iz Fonda Zdravstvenog osiguranja Srpske odgovaraju da na svojim listama već imaju najnižu cijene u BiH. Počeli su da računaju i nove, a u toku su i pregovari sa dobavljačima. Na dodatne uštede poziva i SNSD-ov Lazar Prodanović, član stučnog savjete Agencije za lijekove.

Prestaje sa kritikama na račun pravilnika i PDP-ovog direktora Agencije Aleksandra Zolaka i lopticu prebacuje entitetskim ministrima. Pravilnik je, kaže, takav kakav jeste, pa poziva na što veće uštede.

“Da se razmotri mogucnost smanjenja maloprodajne marže koje bi morale biti znatno niže i u tom smislu bi lijekovi još više pojeftinili. Takođe ozbiljno treba razmišljati o smanjenju troškova za obradu recepata na izdati lijek za makar 50 odsto u početku, a dugoročno treba razmišljati o potupnom ukidanju naknade za izdavanje recepta”, rekao je Prodanović.

Maloprodajna marža na lijekove u Srpskoj je fiksna i iznosi 20 odsto. To praktično znači da će lijek čiju veleprodajnu cijenu agencija ograniči na jednu marku, u apoteci koštati marku i 20. Šta Vlada planira da uradi danas nismo saznali, jer u Ministarstvu zdravlja kažu da je sve to u nadležnosti resora trgovine, a od njih nismo dobili odgovor.

Dragan Bogdanić ne odustaje od tvrde da je pojeftinjenje trebala da napravi Agencija za lijekove.

“Ministаrstvo zdrаvljа očekuje od Agencije zа lijekove BiH čije je rukovodstvo u više nаvrаtа nаjаvljivаlo višemilionske uštede, dа jаvnosti sаopšti tаčne efekte primjene Prаvilnikа. Podsjećаmo, dа je Ministаrstvo ranije upozorаvаlo nа potrebu donošenjа nižeg koeficijentа zа obrаčun mаksimаlnih veleprodаjnih cijenа, što nа nаjdirektniji nаčin utiče nа konаčnu cijenu”, stoji u saopštenju Ministarstva.

Iz Agencije za lijekove tvrde da će novi pravilnik u kasi fondova zdravstva ostaviti 50 miliona maraka. To ne znači da u džepovima građana neće ostati i više ako se entiteti, kako preporučuju iz agencije, uključe u rješavanje problema.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje