Četvrtak, 18. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Potrošači moraju znati svoja prava: Reklamacija na proizvod je prvi korak do zaštite

Preuzmite sliku

Federalni ministar trgovine Zlatan Vujanović ocijenio danas je na okruglom stolu “Pravo potrošača na reklamaciju u teoriji i praksi”, koji je, uz finansijsku potporu Federalnog ministarstva trgovine, organizirala Udruga “Futura” u Mostaru, kako Zakon o zaštiti potrošača FBiH pruža razne mogućnosti kada su u pitanju njihova prava.

Međutim, po njegovim riječima, nije siguran koliko oni stvarno konzumiraju ta zakonska prava.

“Ekonomske analize pokazale su kako je predvidiv značajan broj proizvoda s nedostatkom i po logici vjerojatnosti, značajan broj potrošača imat će tu nelagodu da konzumira taj proizvod”, kazao je ministar Vujanović.

Istaknuo je kako je kroz udruge za zaštitu potrošača potrebno educirati potrošače kako i na koji način mogu ostvariti svoja prava.

Predsjednik Udruge za zaštitu potrošača “Futura” Mostar Marin Bago izjavio je kako je jedno od najvažnijih prava potrošača pravo na reklamaciju, a proizvod s nedostatkom razlog je zbog kojeg potrošači najčešće ulažu prigovor.

“Reklamacija na proizvod jako je važna jer je to prvi korak zaštite potrošača. Međutim, postoji dosta problema na terenu u slučajevima kada trgovci nisu informirani, kada se zakon ne poštuje i kad inspekcija ne izlazi na teren”, kazao je Bago.On je pojasnio kako Zakon o zaštiti potrošača djeluje kroz dva mehanizma i to kroz komercijalno jamstvo koje nudi trgovac i zakonsko jamstvo koje nudi država.

“U slučaju kada se potrošač pozove na komercijalno jamstvo ima pravo servisirati proizvod, dobiti novi ili drugi proizvod za istu vrijednost, a kada je zakonsko jamstvo u pitanju potrošač može tražiti i povrat novca. Zakonsko jamstvo traje dvije godine dok komercijalno jamstvo ovisi o trgovcu, stoga je važno znati da kada vam trgovac ponudi jamstvo od dvije godine zapravo vam nije ponudio ništa jer vam to zakon omogućuje”, kazao je Bago.

Federalni tržišni inspektor Zlatko Glavinić je govorio o iskustvima na terenu i naglasio neupućenost potrošača.

“U većini slučajeva potrošači nam se javljaju prije nego su se pismeno obratili trgovcu. Prva i osnovna stvar kod reklamacije je da se kupac pismeno obratiti trgovcu jer 90 posto naših izlazaka na teren je iz razloga što se potrošač nije obratio trgovcu pismeno”, kazao je Glavinić, dodavši kako se svi zahtjevi potrošača uglavnom na kraju uspješno riješe.

Okrugli stol “Pravo potrošača na reklamaciju u teoriji i praksi” okupio je predstavnike nadležnih institucija, ministarstava, inspekcija, kao i predstavnike akademske zajednice i nevladinih organizacija koji će razmotriti stanje na terenu kada je u pitanju reklamacija te pokušati pridonijeti zaštiti potrošača. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,