Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Potrebno harmonizirati sistem obračuna poreza i doprinosa

Preuzmite sliku

Federalna ministrica finansija Jelka Milićević izjavila je  da je intencija dvaju važnih reformskih poreskih zakona da bude harmoniziran sistem obračuna poreza i doprinosa, da svi poslodavci budu u jednakom položaju, te osigurana održivost izvanbudžetkih fondova.

Članovi ESV-a su razmatrali radne materijale zakona o doprinosima, te zakona o porezu na dohodak.

“Sa ovim zakonima se mijenja ustaljena praksa i očekivano je da će biti puno primjedbi, sugestija i zahtjeva i zato ćemo nakon sjednice ESV, u okviru svih procedura koje postoje za ovako važne zakone, imati utvrđivanje prednacrta, razmatranje nacrta, te provođenje javne rasprave gdje će biti otvorene mogućnost utvrđivanja najboljih rješenja”, kazala je Milićević.

Na sjednici je prezentirano koliko je Ministarstvo finansija dugo radilo na ovim zakonima, te da očekuju, prema riječima federalne ministrice, da svoje projekcije i proračune njihove primjene sačine sindikati, poslodavci, Vlada, kao i vanbudžetski fondovi. Definirane su osnove postavke, a namjera je pojednostavljivanje obračuna plaće koji je dosad bio kompliciran, te da se kroz izmjene zakona stvori neutralan efekat. U sadašnjoj strukturi kod primanja od oko 500 do 600 maraka otprilike 50 posto je učešće koje se nije dosad oporezovalo, a to su neoporeziva primanja kroz topli obrok, naknadu za prevoz, regres.

Princip i postavka je da u novom zakonu toga više nema, a uporedbe su načinjene sa zemljama bližeg i daljeg okruženja. Ujedno, kako je dodala Milićević, bilo je vrijeme da ovaj sistem bude harmoniziran s drugima, te da na određeni način svi poslodavci budu dovedeni u isti položaj na prostoru Federacije BiH.

“Što se tiče zakona o doprinosima, na temelju onoga što je razradilo Federalno ministarstvo finansija koje je radilo simulacije efekata zakona, mi zagovaramo pristup 33 posto i to je 18,5 posto za mirovinsko, 13,5 za zdravstvo i jedan posto za zapošljavanje, odnosno nezaposlenost. Proširuje se poreska osnovica za sva primanje vezano za topli obrok, prevoz”, dodala je Milićević.

Što se tiče zakona o porezu na dohodak razmatrana su dva modela. Jedan je bio povećanje neoporezivog osobnog odbitka sa 300 na nekih 400 KM i zadržavanje svih ostalih pogodnosti vezanih za izdržavane članove obitelji. Drugi model je predložen u radnom materijalu zbog jednostavnijeg obračuna i neutralnih efekata po prihode, a predviđa stopu poreza na dohodak nula do 600 KM, te 12 posto na primanja iznad 600 maraka.

“Dakle, na plaću od hiljadu maraka, 600 maraka će biti neoporezovano, a porez se plaća na 400 maraka po stopi od 12 posto”, pojasnila je Milićević.

Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović je kazao da je kod ova dva zakonska rješenja poreska osnovica proširena za više stavki nego što su očekivali. Pokušavamo da ukažemo da se nađe model kojim će se ovo izbalansirati – naveo je Smailbegović dodajući da smatra da je sjednica bila konstruktivna.

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Ismet Bajramović je kazao da očekuje da se u javnoj raspravi dođe do kvalitenijih rješenja u predloženim zakonima, te da će poslodavci i sindikat utvrditi svoje konkretne prijedloge i sugestije.

Premijer Federacije BiH Fadil Novalić je naveo da se radi o važnim reformskim zakonima koji čine cjelinu promjene sistema obračuna poreza i doprinosa i u osnovi imaju proširenje porezne osnovice uz neutralan efekat. Naveo je da se radi na utvrđivanju drugih zakona s ciljem poboljšanja poslovnog ambijenta. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,