Utorak, 23. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ove godine bez mnogo meda: Tržište bi mogao “preplaviti” lažni med

Preuzmite sliku

Ova je godina za pčelare u BiH najlošija do sada zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta i pčelari su suočeni s velikim gubicima.

Na teritoriju RS-a ove se godine očekuje prinos do 1000 tona meda manje nego prošle godine, rekao je za medije predsjednik Saveza udruga pčelara RS-a Radivoje Maksimović, piše Večernji.ba. Istaknuo je kako su zbog mraza izumrle glavne medonosne biljke – kadulja, žalfija, drača, te napomenuo da će zbog takvog stanja biti sve više proizvođača patvorenog meda. Prema analizama i procjenama, na području Hercegovine ovogodišnja medonosna sezona je za 70 posto lošija nego prethodne godine.

“Za razliku od prošle godine kada je Bosna medila, radio je bagrem, ove je i u Bosni sve prošlo u kiši tako da je cijelu BiH pogodila loša godina. Prinosi meda ove godine u odnosu na prošlu manji su za 50 do 70%, bar kada je u pitanju Hercegovina”, kazao je za Večernjak Boras Kvesić, predsjednik Udruge pčelara “Matica” Mostar.

Lažni med

“Netko nije vrcao med nikako, a oni koji jesu, maksimalno su mogli imati 7 do 10 kg meda po košnici. Bez obzira na to što je prinos meda višestruko smanjen, to ne mora značiti da će cijene na tržištu rasti zbog patvorina. Tehnologija patvorina toliko napreduje da je takav med preplavio tržište. Svi koji se kreću od Mostara prema Sarajevu ili od Mostara prema Međugorju uz cestu mogu vidjeti štandove s lažnim medom čija je cijena manja od troškova proizvodnje pravog meda”, kazao je Kvesić i dodao da je opće poznato gdje se rade i distribuiraju patvorine meda, ali država ništa ne poduzima.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,