Utorak, 23. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Osuđenicima za ratne zločine dozvoliti izbor na pozicije ili ne

Preuzmite sliku

Prijedlog zakona o dopuni Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, koji propisuje da kandidati na izborima ne mogu biti lica koja su izdržala kaznu zatvora zbog ratnog zločina ili drugih povreda humanitarnog prava, podržalo je više od 200 osoba u javnoj raspravi na internetu.

Prijedlog zakona o dopuni Izbornog zakona BiH, koji se očekuje na dnevnom redu Državnog parlamenta, definiše da osuđeni za ratne zločine ne mogu biti kandidati na izborima, odnosno obnašati bilo koju imenovanu, izbornu i javnu funkciju na teritoriji BiH. Predlagač ovih izmjena je Denis Bećirović, zastupnik u Državnom parlamentu, koji se konsultovao s nekim žrtvama, javlja BIRN.

“Smatramo da optuženi i osuđeni za ratne zločine ne mogu biti kandidati na izborima jer se nikada nisu pokajali, niti izvinuli žrtvama. Pobjeda na izborima jednog osuđenog ratnog zločinca je sveukupna nepravda prema žrtvama, čovječanstvu, pravdi”, kazala je predsjednica Udruženja “Majke Srebrenice”, Munira Subašić.

Hatidža Mehmedović, predsjednica Udruženja “Srebreničke majke” također smatra da je nedopustivo da se osobe koje su počinile zločine kandiduju na izborima, a istog je mišljenja i predsjednik Udruženja porodica nestalih lica Sarajevsko-romanijske regije, Milan Mandić, koji kaže da “onima koji su osuđeni za ratne zločine ne bi dao ni da budu članovi mjesne zajednice”.

“Bez obzira kojoj strani pripadali i na koliko da su osuđeni njih treba izgnati iz društva, oduzeti im pravo glasa, oduzeti im sve”, rekao je Mandić.

S druge strane, Nedeljko Mitrović, predsjednik Udruženja porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske izjavio je da je načelno protiv ovog prijedloga.

“Bio bih pristalica da je završen proces utvrđivanja ratnih zločina. Pojedine osobe koje nisu optužene, slobodno se kreću, a mi znamo da su činile zločine i oni se mogu kandidovati, a neko ko je slučajno bio u pogrešno vrijeme na pogrešnom mjestu i osuđen je na godinu dana da ne može. Također, to bi značilo i da se tim osobama oduzimaju osnovna prava, znači pogriješio je, odgovarao, i već je kažnjen”, smatra Mitrović.

Prema njegovim riječima, izuzetak bi bili ljudi koji su naređivali i izvršavali najteže zločine.

Protiv Prijedloga izmjena Zakona je i Borjana Krišto, zamjenica predsjednika Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) i zamjenica predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta BiH, kao i Ognjen Tadić, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta BiH koji je kazao da su postojeća rješenja u Zakonu adekvatna.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,