Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Osobe s invaliditetom u BiH u velikoj mjeri izložene različitim vrstama nasilja

Preuzmite sliku

Osobe s invaliditetom u Bosni i Hercegovini u velikoj mjeri su izložene različitim vrstama nasilja, žene više od muškaraca, s tim da je psihološko nasilje – koje se ogleda u omalovažavanju, potcjenjivanju, vrijeđanju, prijetnjama, nepriznavanju, ograničenjima uzrokovanih invaliditetom, najzastupljeniji su oblik nasilja prema osobama s invaliditetom.

Zaključak je to dokumenta „Analiza stanja rodno zasnovanog nasilja prema osobama s invaliditetom u BiH“ koja je danas prezentirana u Sarajevu, a projekt je realiziran u periodu od jula do decembra ove godine.

Prikupljeni su brojni podaci od nadležnih institucija i organizacija koje se bave rodno zasnovanim nasiljem, a cilj je bio, kako su kazali koordinator projekta Predrag Radojčić i predstavnica Udruženja žena s invaliditetom “NIKA” koje je provelo istraživanje, Tanja Mandić Đokić, da se identificira problem rodno zasnovanog nasilja nad osobama s invaliditetom.

Kazali su da su osobe s invaliditetom u Bosni i Hercegovini značajno socijalno isključena grupa koju karakteriše visok stepen siromaštva, zavisnosti od članova porodice ili institucionalnog smještaja, nisko samopouzdanje za donošenje odluka o sopstvenom životu, kao i izloženost različitim vrstama nasilja: psihološko, seksualno, ekonomsko.

Potrebno je da – koalicije i organizacije osoba s invaliditetom na regionalnom i nacionalnom nivou, kako je kazao Radojčić, na strateški način integrišu rodno zasnovano nasilje uz zagovaračke aktivnosti do 2020.godine.

  • “Cilj je da se prepozna korelacija između rodno zasnovanog nasilja i invalidnosti, te da se prepoznaju ključno zainteresirani akteri, propusti u prevenciji i mjere zaštite od rodno zasnovanog nasilja.”, istakao je on.

    Analiza, koja se temelji na podacima dobijenim od Agencije za ravnopravnost polova BiH i entitetskih centara za ravnopravnost spolova, tužilaštava, sudova, pokazuje da su najčešći počinioci nasilja članovi porodica i osobe od kojih direktno zavisi osoba s invaliditetom, te je tako privatna sfera „iza zatvorenih vrata“ prostor na kome treba posebno intervenisati.

    Preporuka Analize podrazumijeva edukovanost predstavnika institucije odgovorne za prevenciju i zaštitu od rodno zasnovanog nasilja, obrazovati i osposobljavati osobe s invaliditetom da u većoj mjeri koriste mehanizme zaštite svojih ljudskih prava, naročito zaštite od diskriminacije i nasilja.

    Također je preporuka zagovarati da se u Zakonu o zabrani diskriminacije u BiH, ali i druge zakonske i strateške dokumente koja prepoznaju diskriminaciju po osnovu uinvaliditeta uvrsti definicija koja će jasno obuhvatiti sve oblike diskriminacije po osnovu invaliditeta, uključujući i višestruku i ukrštenu diskriminaciju, a u skladu s preporukom UN Komiteta za prava osoba s inveliditetom.

    „Analiza stanja rodno zasnovanog nasilja prema osobama s invaliditetom u BiH“ je rađena u organizaciji Koalicije “Neformalna grupa organizacija osoba s invaliditetom” regije Doboj i projektni tim iz koalicija organizacija osoba s invaliditetom iz Sarajeva, Tuzle i Bijeljine, Saveza MeNeRaLi Banja Luka u partnerstvu s Udruženjem NIKA.

    Analiza je rezultat projekta “Rodno zasnovano nasilje prema osobama s invaliditetom u BiH” koji je počeo u julu ove godine, a projekat finansira MyRight-Empowers people with disabilities u BiH i Radiohjälpen iz Švedske. (Fena)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje