Četvrtak, 28. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Od 27 rasvijetljeno 7 slučajeva: Razbojnici u 2017. kladionice u TK “olakšali” za 15.048 KM

Preuzmite sliku

Radnice u poslovnicama sportskih kladionica česta meta razbojnika na području Tuzlanskog kantona.

Kako je za naš portal saopćeno iz Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona tokom prošle godine počinjeno je ukupno 27 krivičnih djela razbojništva nad sportskim kladionicama.

Najviše njih je počinjeno uz upotrebu vatrenog oružja čak 19, dok su uz upotrebu hladnog oruža počinjena 3 razbojništva i uz upotrenu fizičke snage 5 krivičnih djela ove vrste.

Za Tuzlanski.ba na ovu temu govorile su tri radnice sportskih kladionica u Tuzli čija imena nećemo navoditi u ovom tekstu kao ni imena kladionca u kojima su zaposlene.

Obzirom da su poslovnice sportskih kladionica česta meta razbojnika, radnice smo pitali da li ih je strah odlaziti na posao i osjećaju li se sigurno na svom radnom mjestu?

“Radim ovaj posao 3. godine do sada nisam imala negativna iskustva sa razbojnicima ali znam da su neke moje kolegice bile meta razbojnika i da su doživjele veliki šok. Nije mi problem kada radim u poslovnici koja je na prometnoj lokaciji i gdje svaki dan cirkuliše puno ljudi ali kada odem u poslovnicu koja je da tako kažem “zabačena” u tom slučaju postoji bojaznost od mogućeg razbojništva. Najgore od svega što su sve djelatnice u kladionicama nezaštićene i u slučaju pljačke poslovnice izložene smo opasnosti” – kazala je radnica jedne sportske kladionice u Tuzli čiji je identitet poznat redakciji portala Tuzlanski.ba.

U razgovoru sa drugom radnicom sportske kladionce otkrili smo da sam posao koji obavljaju nije nimalo lagan i da pored opasnosti od razbojništva veliki stres im ponekad predstavljaju i igrači koji nemaju razumijevanja, kao i nedostatak pauze za normalan obrok.

“Mi moramo da radimo, puno je mojih kolegica kreditno zaduženo i sama otplaćujem kredit. Svi znamo kako je danas teško naći posao i od njega izdržavati porodicu. Nikada nisam ni pomišljala da ću jednoga dana raditi u kladionici jer sam uvijek prezirala takva mjesta. Nagledaš se i naslušaš svega, ima svakakvih ljudi. Izgube novac pa im svi krivi, psuju i galame, bude tu i pljuvanja udaranja šakom o sto. Odu kući vidno nervozni ali eto ih sutra opet i tako svaki dan. Ima dosta i kulturnih igrača koji su veoma ljubazni s nama i uvijek se korektno ponašaju. Mi smo osobe od krvi i mesa nismo roboti a upravo od nas se to očekuje. Od svega najteže mi pada što nemam svojih 30 minuta pauze da doručkujem ili ručam, već uzmi zalogaj pa kucaj i sve tako” – priča za Tuzlanski.ba djelatnica jedne kladionice koju smo pitali ima li strah od razbojnika:

“Naravno da ima, pa zamislite samo neko vam uđe i uperi pištolj u glavu, na samu pomisao noge vam se oduzmu. Izložene smo stalnoj opasnosti ali i mobingu, jedva čekam da pronađem drugi posao” – zaključila je naša sagovornica.

U razgovoru sa trećom djelatnicom kladionice došli smo do zaključka da bi jedno do mogućih rješenja odnosno prevencija razbojništva bili zaštitari angažovani na obezbjeđenju u poslovnicama.

“Zamislite da se donese Odluka kako svaka poslovnica sportske kladionice mora imati zaštitara. U Tuzlanskom kantonu imate preko 300 poslovnica eto vam isto toliko novih radnih mjesta. Kladionicma vjerujte to nije nikakav dodatni izdatak obzirom koliko prihoduju. U poslovnici svake banke imate zaštitara, zbog čega isto to nije slučaj sa kladionicma” – pita se naša treća sagovornica.

U 27 počinjenih razbojništava u prošloj godini nad poslovnicama sportskih kladionca ukupna evidentirana šteta je 15.048 KM, podaci su koje smo dobili u MUP-u TK.

Kada je u pitanju broj rasvijetljenih krivičnih djela razbojništvo nad kladionicama na području TK treba istaknuti da je svega 7 odnosno 25,93 odsto slučajeva rasvjetljeno. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje