Utorak, 23. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Obaveze se ne mogu izbjeći: Privredni subjekti su dužni uključiti se u sistem upravljanja otpadom

Preuzmite sliku

Obaveze se ne mogu izbjeći, a privredni subjekti koji se ne uključe u neki od bh. operatera sistema upravljanja ambalažom i ambalažnim otpadom, dužni su da uplaćuju znatno veće naknade u Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH.

Krajem 2011. godine Federalno ministarstvo okoliša i turizma donijelo je Pravilnik o upravljanju ambalažom i ambalažnim otpadom, kojim se svi privredni subjekti na prostoru Federacije BiH, a koji se u svom poslovanju bave stavljanjem ambalaže ili proizvoda u ambalaži na tržište, obavezuju da se uključe u sistem upravljanja otpadom.

Ova obaveza utvrđena je kako bi se u Federaciji BiH uspostavio i razvio sistem odvojenog prikupljanja i reciklaže ambalažnog otpada.

  • upravljanje-otpadom
  • Naime, odredbama Zakona o upravljanju otpadom (Sl. Novine FBiH br. 33/03 i 72/09) kao i odredbama Pravilnika o ambalaži i ambalažnom otpadu (Sl. Novine FBiH br. 88/11, 28/13) detaljno su određena prava i obaveze svih pravnih subjekata koji učestvuju u sistemu upravljanja ambalažnim otpadom, u smislu da su proizvođači, uvoznici, pakeri, distributeri i krajnji snabdjevači dužni uključiti se u sistem upravljanja otpadom.

    Pravilnik je stupio na snagu u januaru 2012. godine, od kada teku i obaveze prema pravnim subjektima. Veliki broj privredenih subjekata već se uključio u sistem, no mnogo je i onih koji to još uvijek nisu učinili.

    Stoga se pozivaju svi privredni subjekti da se uključe u sistem upravljanja ambalažom i ambalažnim otpadom preko bh. operatera sistema.

    EKO ŽIVOT d.o.o. Tuzla, trenutno najpovoljniji bosanskohercegovački operater sistema upravljanja ambalažom i ambalažnim otpadom, propisuje najniže naknade kako bi se što manje opteretila privreda, odnosno kako bi privredni subjekti mogli što lakše izvršiti svoje zakonske obaveze.

    EKO ŽIVOT radi na principu da se privredni subjekti što manje opterete kao i da subjekti odnosno obveznici sistema koji su uključeni preko EKO ŽIVOT-a mogu da „odlučuju“, tj. daju prijedloge za usmjeravanje sredstava koja uplaćuju operateru sistema. Otvoreni smo za sve njihove ideje i mišljenja, te maksimalno transparentni u svom djelovanju, tako da svi oni koji uplate sredstva mogu u svakom trenutku znati gdje i kako je potrošen njihov novac”, navodi Lidija Tomić, direktorica EKO ŽIVOT-a.

    Obaveze se ne mogu izbjeći, a privredni subjekti koji se ne uključe u neki od bh. operatera sistema upravljanja ambalažom i ambalažnim otpadom, dužni su da uplaćuju znatno veće naknade u Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , , ,