Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Nedim Sladić za Tuzlanski.ba: Grmljavinski pljuskovi u TK i naredna dva dana, opasnost od izlijevanja Spreče

Preuzmite sliku

I naredna dva dana na širem području Tuzlanskog kantona moguća su lokalna grmljavinska nevremena, te žuti meteoalarm nije bez razloga prisutan…

Vremenske prilike nad našom zemljom diriguje uticaj ciklonalne cirkulacije sa zapadnog Mediterana što u naše krajeve južnim visinskim strujanjem dovlači vlažan i umjereno topao zrak zbog kojeg imamo promjenjive vremenske prilike i pljuskove koji su lokalno izraženiji, a zbog viška toplotne energije imamo pojavu izolovanih grmljavinsko-gradonosnih nevremena.

Kruženje vlažnog i umjereno toplog zraka nad našom zemljom nastavit će se i u narednim danima, a sutra sjevernije od nas premješta se topli front koji je bogat oblacima i vlagom i čiji uticaj osjeća sjeveroistočna Bosna.

  • Za Tuzlanski.ba više o vremenskim neprilikama u predstojećem periodu govorio je Nedim Sladić, 22-godišnji meteorolog iz Sarajeva, koji je primljen na drugi svjetski univerzitet u oblasti meteorologije, Univerzitet u Readingu u Velikoj Britaniji.

    Koji je mehanizam i razlog nastanka oluje?

    “Razlog nastanka snažnih oluja na širem prostoru Tuzlanskog kantona je jasan – nestabilna atmosfera, obilje vlažnog zraka, toplota, jače prizemno zagrijavanje prijepodnevnim osunčavanjem te usmjerenje visinskih vjetrova, tj. struja koje su pogodovale ovom području u kojem je nestabilni sistem putovao od zapada prema istoku pri čemu je on dodatno dobijao na jačini”, ističe Nedim Sladić za Tuzlanski.ba.

  • “Vlažan zrak na višim nivoima atmosfere potpomognut porastom temperature zraka u prizemlju nakon sunčanog prijepodneva utjecao je na prisilno uzdizanje zagrijanog zraka s tla koji je topliji u odnosu na temperaturu okolnog zraka koji se pri visini širio i hladio do zasićenja vodenom parom, pri čemu su se javljale tzv. konvektivne padavine, tipične za topliji dio godine. Hlađenjem zagrijanog zraka i njegovim širenjem dobijamo izraženije, a nerijetko i obilnije izljeve kiše koji su često lokalizovani, što predstavlja najveći hendikep meteorolozima jer se one neće posvuda pojaviti, budući da prisilno izdizanje zraka s tla neće posvuda biti isto izraženo, a diriguju ga osim temperature okolnog zraka i tla i brojni drugi faktori koji uključuju brojne indekse nestabilnosti (K, TT, CAPE, LI, SRH, CIN), a tada ulazimo u onu kompleksniju, složeniju stranu dinamične meteorologije.

    Nerijetko se zna desiti da područja koja su bliže brdima i većim planinama dobiju povećanje intenziteta padavina, što je onda posljedica interakcije toplijeg i svježijeg zraka uzrokovana orografijom terena i daljnjim hlađenjem zraka. Sami ste bili svjedoci nebrojno puta ljeti da, primjera radi, na Bukinju može padati kiša, a da na Stupinama bude u istom trenutku mirno i bez padavina ili obrnuto, a da niste znali da su to zapravo konvektivne padavine. Proces nastanka oluja počinje kumuloformnom strukturom oblaka koja se naziva kumulus. To su oni lijepi, bijeli poput snijega grudvasti oblaci, no oni brzo prerastaju u oblak naziva kumulonimbus.

    To su već oni mrki, tamni, glomazni oblaci čija baza počinje obično na oko 2 km visine, a na ovom području umjerenih geografskih širina raste uvis nerijetko po vertikali sve do 12 km. Takav oblak obično u sebi čuva veliku energiju za olujna nevremena praćena gradom i obilnijim izljevima kiše, kakve smo imali na širem području Tuzlanskog kantona ovih dana. A bit će ih i naredna dva, budući da smo spomenuli da je atmosfera nestabilna”, pojašnjava Sladić.

  • U kojem periodu dana i gdje se mogu očekivati vremenske neprilike?

    “Mjestimično, tj. lokalno, u poslijepodnevnim satima javljat će se grmljavinski pljuskovi, koji mogu prerasti u grmljavinsko nevrijeme prolazno praćeno gradom, olujnim vjetrom te obilnijim izljevima kiše, no nadajmo se da ovog puta će se raditi o manjem intenzitetu nego u protekla dva dana, iako parametri modela prikazuju izraženije vrijednosti koje pogoduju grmljavinskim razvojima.

    Bit će ovo dobar test za rijeku Spreču, s obzirom na činjenicu da spomenuta rijeka često predstavlja opasnost po stanovništvo pri pojavi izraženijih padavina, jer u ovakvim okolnostima nije rijetka pojava bujica.

    Mirniji dani za Tuzlanski kanton uz znatno manju vjerovatnoću za nevremena nazire se od 11. juna”, riječi su Sladića. (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje