Subota, 20. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Mreža: Stotinu hiljada razloga imala je sutkinja Azra Miletić da oslobodi Ramu Brkića (VIDEO)

Preuzmite sliku

Stotinu hiljada razloga imala je sutkinja Suda Bosne i Hercegovine Azra Miletić da oslobodi Ramu Brkića i Senada Šabića. Problem je što niti jedan nije po zakonu.

Njenim hapšenjem načeta je gusto isprepletena mreža kriminala unutar pravosuđa. Neka se pripreme advokati, tužioci, političari. Od Brkića do Oksa – sloboda ima cijenu. Reforma pravosuđa, novo poglavlje. Amarildo Gutić.

Nekoliko sati dijelilo je optuženike za organizirani kriminal Ramu Brkića i Senada Šabića da budu oslobođeni. Polovina od obećanih 100.000 KM već je bila isplaćena predsjedavajućoj Apelacionog vijeća Suda BiH Azri Miletić. Postupajući tužilac Oleg Čavka naslutio je da se nešto čudno dešava i da se ročište odvija tek reda radi. Stoga je na ročištu upozorio: “Prije otvaranja glavnog pretresa Sud je, praktično, odbio sve dokaze Tužilaštva i odbrane i u dokaznom postupku kojeg, praktično, nije ni bilo Sud je izvršio uvid u tri presude Suda BiH od kojih su dvije u istom predmetu, a treća u direktnoj vezi s predmetom o kojem govorimo. Na ovaj način ovo Vijeće napravilo je puno veće povrede postupka nego Prvostepeno vijeće. Povrijedilo načelo ravnopravnosti stranaka u postupku, nije donosilo procesne odluke, oglušivalo se na prijedloge stranaka, davalo stajališta koja sud može donijeti samo u presudi, te je vijeće Suda BiH pretjerano široko tumačeći princip reformacije un peus, zauzimanjem stava da Tužilaštvo praktično treba biti ikebana u sudnici, odnosno da tužilac treba samo da bude prisutan kako bi se suđenje moglo završiti.“

Sve postaje jasnije nakon ročišta. Pripadnici SIPA-e po nalogu Tužilaštva hapse sutkinju Azru Miletić. Mjesecima su, po sudskom nalogu, prisluškivani njeni telefoni. Tražila je od Brkića i Šabića novac za njihovo oslobađanje u apelacionom postupku. Prvostepeno su bili osuđeni na 11, odnosno 10 godina zavora zbog proizvodnje i trgovine drogom, a Brkić kao bivši policijski komesar Unsko-sanskog kantona i za zloupotrebu položaja i korupciju.

  • slika001
  • Brkić je, tvrde izvori FTV-a, odbio ponudu, ali ju je Senad Šabić zdušno prihvatio. On problema s novcem, očito, nije imao, o čemu svjedoče i njegove fotografije iz kućne atmosfere i dekora od 150.000 eura.

    Da je oslobađajuća presuda Brkiću i Šabiću donesena, ne bi mogla biti poništena, unatoč dokazima o podmićivanju sutkinje. Zato je hapšenje izvršeno prije donošenja presude. No, ono što je tek trebalo uslijediti još je drastičnije. Sljedeći na redu za oslobađajuću presudu bio je Haris Čaušević zvani Oks, prvostepenom presudom osuđen na 45 godina zatvora zbog terorističkog napada na Policijsku stanicu u Bugojnu i ubistvo policajca Tarika Ljubuškića, te ranjavanje još nekoliko policajaca.

    Apelacionim vijećem kojim je presjedavala, pogađate, sutkinja Azra Miletić ukinuta je prvostepena presuda i određeno novo suđenje. Razlozi za takvu odluku nisu bili finansijski. Iz praćenih telefonskih razgovora sutkinje Azre Miletić i advokatice Vasvije Vidović jasna je namjera diskreditacije predmetnog tužioca Dubravka Čampare kako bi bila intenzivirana medijska hajka koju već dugo protiv njega vodi dnevna novina Avaz. Tužilac Čampara vodi i predmet “Lutka”, gdje Vidović zastupa prvooptuženog Bojana Cvijana. Još jedan razlog za diskreditaciju tužioca.

    Slučajno ili ne, nakon što je u ovom predmetu optuženima više puta produžavan pritvor, dolaskom Azre Miletić u Apelaciono vijeće bivaju oslobođeni. Advokatica Vidović negira tu povezanost. “Što se tiče predmeta ‘Lutka’, ne znam uopće da je sudija Miletić bila u pitanju, u pitanju je bio sudija Debevec, ne mogu da se sjetim da je bila, to su zlobni komentari kolega iz Tužilaštva, potpuno sam sigurna“, tvrdi Vidović.

    Za podsjećanje, u odluci o oslobađanju iz pritvora pet optuženih u predmetu Lutka, odnosno, Bojan Cvijan i drugi, predsjednik Apelacionog vijeća bila je sutkinja Azra Miletić.

    Idemo dalje. Kada odbranu Jerka Ivankovića Lijanovića preuzima Vasvija Vidović, a u Apelacionom vijeću biva sutkinja Miletić, ukinuta je odluka o njegovom pritvoru. “Kada je u pitanju predmet Lijanović, prvostepeno vijeće je odredilo pritvor, mi smo se žalili kao odbrana i žalba je odbijena. Sudija Miletić je, dakle, bila u sudbenom vijeću koje je odbilo žalbu, a onda smo mi uložili apelaciju, pa je u Ustavnom sudu ona usvojena“, navodi Vidović.

    Dokumenti kazuju nešto drugo. Azra Miletić bila je u Apelacionom vijeću koje je 24. oktobra 2014. oslobodilo pritvora Jerka Ivankovića Lijanovića. Tek dva mjeseca kasnije bit će Odluka Ustavnog suda koja je djelimično uvažila žalbu na mjeru pritvora.

    Posebna je priča što se sutkinja Azra Miletić morala – a nije – sama izuzeti iz ovog predmeta jer je prva susjeda Jerka Ivankovića Lijanovića u zgradi “Lipa” u Sarajevu, gdje oboje imaju na raspolaganju takozvane funkcionerske stanove. Stanovati vrata do vrata s osumnjičenikom dovoljan je razlog za izuzeće, koje se, očito, nije dogodilo.

    Iako se neposredno nakon hapšenja sutkinje Azre Miletić predstavila kao njen pravni zastupnik, advokatica Vidović to neće moći biti, jer se pojavljuje u presretnutim razgovorima sa sutkinjom Miletić. Imat će status svjedoka. „Postoji mogućnost – ali nije vezano za ovaj slučaj, jer ja o ovom slučaju ništa ne znam – navodno istrage protiv neke osobe koja je navodno odala državnu tajnu, a da sam ja razgovarala o tome sa sudijom Miletić. Mnogo nas je znalo da se slušamo, kako sudije tako i mi“, kaže Vidović.

    Da pojasnimo o kojoj je istrazi riječ. Nakon što je odobreno prisluškivanje sutkinje Azre Miletić, visokopozicionirana osoba iz OSA-e, preko koje je vršeno snimanje telefonskih razgovora, to joj dojavljuje preko advokatice Vidović. Kako su u razgovorima zbijale šalu s prisluškivanjem, ono je prekinuto.

    Iz OSA-e im javljaju da prisluškivanja više nema, no ono je nastavljeno preko SIPA-e. Potom se došlo do spoznaje o korupciji i drugim navedenim planovima za oslobađanje prvostepeno osuđenih u apelacionom postupku. Za oslobađanje je bila zadužena Azra Miletić, koja je, kažu izvori FTV-a iz Suda, neprikosnoveno upravljala Apelacionim odjelom, ne osporavajući joj pri tome stručnost.

    Vratimo se predmetu “Lutka” i ulozi izvjesne Ajle Bešlagić. Mladu pravnicu u državni sud dovela je upravo Miletićeva. Ispostavit će se da Bešlagićeva, navodno u konekciji s Bojanom Cvijanom, kopira dokumentaciju i dostavlja je advokatici Vidović. Kada je otkrivena dobija otkaz, no nedugo potom Miletićeva i Vidovićeva joj pronalaze posao baš u Avaz-roto presu. Bešlagićeva je zvanično u Avazu zaposlena 21. novembra 2014. godine. Vidovićka to demantira. „Pokušali su povezati tu osobu na neki način s iznošenjem dokumenta u predmetu ‘Lutka’. Nakon potvrđene optužnice iznošenje dokumenta ne bi imalo nikakve svrhe, ja sam osobu do tada vrlo površno poznavala, meni to ne treba kao braniocu“, kaže Vidović.

    Hapšenje sutkinje državnog suda Azre Miletić aktueliziralo je neke njene presude iz prethodnog godina. Kao predsjedavajuća Apelacionog vijeća Miletićeva je prije tri mjeseca oslobodila Gorana Sarića za ratne zločine na području Sarajeva, iako je prvostepeno bio osuđen na 14 godina zatvora. No, posebno je sumnjivo i to što je, također kao predsjedavajuća Apelacionog vijeća, Azra Miletić 5. maja 2010. godine oslobodila Miloša Stupara, optuženog za genocid u Srebrenici, i to nakon što je prvostepeno bio osuđen na 40 godina zatvora. Ovakva drastična razlika u presudama izazvala je negodovanje srebreničkih žrtava i samo potakla sumnju u neke druge, a ne pravne razloge.

    Prema obrazloženju oslobađajuće presude, tužilac nije dokazao da je Miloš Stupar bio u Kravicama kada je strijeljano više od 1.000 civila, iako je Haški tribunal u procesu protiv Ljuubomira Borovčanina to nepobitno utvrdio. Evo i dijela iskaza Borovčanina kojim je precizno potvrdio prisustvo Miloša Stupara u vrijeme zločina u Kravicama:

    Haški istražitelj: „U to vrijeme, koje je područje pokrivao Goran Stupar?“
    Ljubomir Borovčanin: „Nije to Goran Stupar, nego Miloš Stupar.“
    Haški istražitelj: „Koje, koje je on, za koje je on područje bio zauzet, zadužen tada?“
    Ljubomir Borovčanin, „Od Sandića do Kravice.“
    Haški istražitelj: „Znači, on je taržio od Vas da se vratite?“
    Ljubomir Borovčanin: „Ja sam rekao: Stižem odmah, okrenuli smo auto i krenuli prema njemu.“

    Prisustvo Miloša Stupara dokazano je i u predmetu Trbić, no dokazi Haškog tribunala nisu bili relevantni te je Miletićeva zauvijek oslobodila Miloša Stupara odgovornosti za genocid u Srebrenici. Bilo kako bilo, sve kada bi bila dokazana nelegalnost i ove presude i uloge sutkinje Miletić, ona ne bi mogla biti poništena.

    Mogućnost ponavljanja postupka na štetu optuženog postoji samo ako je presuda kojom se optužba odbija donesena od odustanka tužitelja od optužbe, a dokaže se da je od odustanka došlo zbog krivičnog djela tužioca“, pojasnila je predsjednica Suda BiH Meddžida Kreso,

    Kada je riječ o predmetima koji su u toku, suđenja u kojima je Azra Miletić bila član Vijeća bit će nastavljena, dok će oni u kojima je bila predsjedavajuća, poput predmeta Ramo Brkić i Senad Šabić – morati biti obnovljeni.

    Obnovljeno teoretski može biti i suđenje Harisu Čauševiću Oksu za terorizam u Bugojno, no dodatni problem je što ističe zakonsko vrijeme za njegov pritvor, te bi Čaušević mogao biti pušten na slobodu prije kraja suđenja i otići neznano gdje. Sigurno će znati kome treba za to zahvaliti.

    (federalna.ba/Mreža)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje