Četvrtak, 28. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Mirna šetnja protiv vršnjačkog nasilja u Goraždu: Prestati učiti djecu pogrešnim vrijednostima (FOTO)

Preuzmite sliku

Poruka mirnog protesta, kako ovdje tako i u ostalim gradovima, trebala bi biti jedinstvena: “Da se konačno počnemo baviti uzrokom vršnjačkog nasilja, da ga pokušamo spriječiti i da ne pričamo više nikada o žrtvama ovog tipa“, riječi su Selme Verem, učesnice protestne šetnje.

Protestnom šetnjom ulicama grada solidarnost sa porodicama žrtava vršnjačkog nasilja i nezadovoljstvo pasivnošću u borbi sa ovom pojavom iskazali su danas i Goraždani. Inicijativa o mirnoj protestnoj šetnji potekla je od Vijeća roditelja Osnovne škole „Fahrudin Fahro Baščelija“, a podržao je veliki broj građana, javlja Anadolu Agency.

Ovo je gnusan događaj koji se dogodio u našoj državi i tu smo danas da se sjetimo i Mahira, i Amara, i Denisa, i Haruna, i Stanka, i svih onih koji su žrtve vršnjačkog nasilja. Poruka mirnog protesta, kako ovdje tako i u ostalim gradovima, trebala bi biti jedinstvena: da se konačno počnemo baviti uzrokom vršnjačkog nasilja, da ga pokušamo spriječiti i da ne pričamo više nikada o žrtvama ovog tipa“, riječi su Selme Verem, učesnice protestne šetnje.

Građani i sami sudjeluju u elitiziranju jednog sloja djece, kazala je Amela Džafović Kešan, navodeći kao primjer da se “unaprijed zna čije dijete će biti upisano u bolju školu u gradu, a čije će se automatski poslati u onu drugu“.

Mislim da smo tako upropastili mali milion strašnih talenata. Ljudi koji su željeli nešto razvijati, zbog porodične loze i nedostatka para morali su u ŠUP (Škola učenika u privredi). Mi sudjelujemo u tome, mi radimo segregaciju među djecom, mi ih odvajamo, zna se ko šta oblači, kako izgleda, ko ima posljednji model telefona… To su nedopustive stvari u dječjem uzrastu, jer ih učimo krivim vrijednostima, da se cijene po onome što imaju a ne po onome šta mogu dati za ovaj bolji svijet“, istakla je Kešan.

Učesnici protesta zatražili su kažnjavanje svih počinilaca vršnjačkog nasilja, efikasniju borbu za zaštitu prava djece i pozvali vlasti da se ovim problemom što prije pozabave.

Danas se u Sarajevu i još nekoliko gradova u BiH održavaju mirne šetnje protiv vršnjačkog nasilja. U Sarajevu se održava “Mirna šetnja za Mahira”, kojoj prisustvuje nekoliko stotina ljudi, a povod je 40 dana od smrti Mahira Rakovca, 14-godišnjaka koji je svoj život okončao tragično skočivši sa zgrade u naselju u kojem je živio, a čija majka i očuh tvrde da je bio žrtva vršnjačkog nasilja. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje