Subota, 20. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Mediji u sve lošijem materijalnom stanju i sve izloženiji pritisku političkih stranaka i finansijskih centara moći (VIDEO)

Preuzmite sliku

Mediji su u sve lošijem materijalnom stanju i sve izloženiji pritisku političkih stranaka i finansijskih centara moći – ustvrdio je danas u Tuzli u povodu obilježavanja Međunarodnog dana medijskih sloboda predsjednik Udruženja BH novinari Marko Divković.

Po percepciji povjerenja, kako je rečeno, mediji se nalaze na trećem mjestu, odnosno treća su “institucija“ kojoj se vjeruje. Tako im je 52,8 posto ispitanika dalo povjerenje, što je 20 posto manje povjerenja u medije u odnosu na 2016. godinu.

To su rezultati istraživanja o medijskim slobodama u BiH u 2016. koji je provela Fondacija Fridrih Ebert, a koji su prezentirani na današnjoj pres-konferenciji.

Prema spomenutim istraživanjima, u RS-u 81,5 posto ispitanika dijeli mišljenje kako sloboda medija nije, ili je djelimično prisutna, dok je u FBiH taj postotak 73,5 posto.

Kao i ranijih godina najveći dio ispitanika u BiH, kako je danas saopćeno, smatra da su osnovne prepreke slobodnom radu medija politička zavisnost i uticaji.

Divković smatra da istraživanje koje se odnosi na prošlu godinu ne daje nimalo nade za optimizam.

-Ne možemo biti zadovoljni stanjem, jer svaki dan smo svjedoci otkaza kolegama novinarima, svjedoci smo prijetnji i licemjernih izjava političara, koji su se odjednom sjetili čestitati Dan slobode medija, a arhiva je prepuna njihovih ispada i prijetnji te vrijeđanja novinara – mišljenja je.

Smatra da je jedini izlaz iz trenutnog stanja profesionalna i kolegijalna solidarnost na svim nivoima i na sve načine.

Jedan od, kako je naveo, problema kada je u pitanju medijska slika je i postojanje web portala, “za koje se ne zna da li su registrovani i ko iza njih stoji”. Mišljenja je da treba donijeti zakon koji će tačno definirati javnost vlasništva u medijima, tvrdeći da nepoznato vlasništvo krije u sebi mnogo problema.

Predsjednica Kluba novinara Tuzla Bedrana Kaletović ističe da je jedan od problema ovisnost medija u finansijskom smislu te da samim tim dolazi do samocenzure što se odražava na profesionalne standarde.

Navodi da veliki broj novinara radi “nacrno“, dok je jako mali broj prijavljen (ima ugovor o radu) i “problem je što se misli da se novinarstvom može baviti svako”, što degradira ovu profesiju koja je časna, poštena i nije za svakoga. (Fena)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje