Subota, 20. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Lagumdžija na Taihe Civilizacijskom Forumu u Pekingu

Preuzmite sliku

Predsjednik Fondacije društva zajedničkih vrijednosti Zlatko Lagumdžija drugu godinu za redom učestvuje na Taihe Civlizacijskom Forumu, u organizaciji Taihe Instituta iz Pekinga.

Kako je saopštno iz fondacije, ovogodišnji trodnevni forum posvećen je međunarodnim odnosima, obrazovanju i kulturi, informacionim tehnologijama, sigurnosti, razvoju i implikacijama Inicijative pojasa i puta (BRI).

Otvarajući Forum, Lagumdžija je istakao da je “časovnik sudnjeg dana” (Doomsday Clock), kojeg 1947. godine “uređuje” američki žurnal za atomsku energiju, stao na dvije minute do ponoći, te kako niko od nas nije zaštićen niti može izbjeći posljedice ukoliko “sat” otkuca ponoć.

“Samo zajedno možemo iskoristiti naše znanje za opšte dobro svih nas, a ne za pohlepnu i ultimativnu destrukciju pojedinih zemalja, organizacija i neodgovonrih lidera”, istakao je Lagumdžija.

Drugog dana Foruma dr. Lagumdžija je podnio uvodno izlaganje i moderirao jednom od četiri panela pod nazivom “Sigurnost i Razvoj Inicijative Pojasa i Puta.” Panel se odvijao kroz tri teme/oblasti: Sigurnosni i razvojni izazovi u kontektsu BRI, Transnacionalna sigurnosna saradnja za BRI i Uloga i mjere Kine u BRI.

Istakavši da se moraju iznaći načini da se odgovori na izazove sigurnosti sa kojima se suočava cijeli svijet, kroz saradnju i inkluzivni razvoj i očuvanje okološa, dr Lagumdžija ističe: “BRI nije samo investicija u infrastrukturu i trgovinu, nego je prijeko potrebna investicija u “mekane” vještine (soft skills) i međusobno razumijevanje. BRI je platforma koja kroz razmjenu iskustva i znanja treba da utiče na poboljšanje sigurnosti, održivi razvoj kao i veće uzajamno razumijevanje.“

Zaključujući panel, Lagumdžija je rekao da su sigurnost i održivi razvoj nerazdvojivi kao bitni elementi budućeg mira i prosperiteta. Siromaštvo, masovne migracije, terorizam, organizovani kriminal, trgovina ljudima, nestabilne institucije zahtijevaju koordinirane aktivnosti kombinovane sa “mekom moći” (soft power), obrazovanjem, znanjem, kulturom i razumijevanjem. BRI počinje kao zajednička inveseticija u infrastrukturu (hardware), raste kroz uzajamno ulaganje u investiciju i trgovinu (software), te ima za konačni cilj znanje, obrazovanje, kulturu i razumijevanje za mirnu, sigurnu i prosperitetnu zajedničku budućnost (lifeware). Na tom putu ne smiju se zaboraviti naši ideali usmjereni ka društvima zajedničkih vrijednosti, samoodrživom razvoju zasnovanog na uzajamnom razumijevanju, istakao je dr Lagumdžija.

Panel je okončan trećim danom Foruma, koji je obilježen kroz istraživanje slučaja, prezentovane od strane renomiranih predstavnika globalne akademske i političke zajednice. Zatvarajući panel Lagumžija je zaključio da ukoliko „Kina želi da bude shvaćena na pravi način od strane Zapada, u tom slučaju, trebalo bi se fokusirati ne samo na ono šta činiti, nego i na ono što ne treba činiti – učeći iz grešaka, a ne samo uspjeha svih nas ponaosob“.

Boravak u Pekingu je okončan sastankom sa Billiang HU, dekanom Beijing Normal Univerziteta – Emerging Markets Instituta na kojem je potvrđen nastavak saradnje dr. Lagumdžije kao profesora na Beijing Normal Univerzitetu sa pozivom da na novom master studiju za zemlje Pojasa i Puta održi seriju predavanja iz domena “Liderstvo i samoodrživi razvoj za društva zajedničkih vrijednosti”, saopšteno je iz Fondacije. (Fena)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje