Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

DW: Hercegovina – Spaljena zemlja (FOTO)

Preuzmite sliku

Vijesti o požarima ali i herojskoj borbi hercegovačkih vatrogasaca protiv vatrenih stihija, svakodnevno pristižu iz Hercegovine. Skoro da i nema mjesta gdje požar nije ostavio pustoš i mrtvilo.

Kočerin i Krtine u Širokom Brijegu, u Čapljini Dretelj, Gradina, Trebižat, Počitelj-Hotanj, Crnica, Bijekovići, Šurmanci, Crničko polje, Žitomislići, pa onda Mostar, Gubavica, Raštani, Buna, Miljkovići, Brkanovo brdo, Hodbina, Žitomislići te Neum, Ravno Čitluk – sve su ovo bila ili su i dalje hercegovačka požarišta.

  • To je postala očajna svakodnevica. Posljednjih dana najkritičnije je na širokobriješkom i čapljinskom području. Samo u Čapljini vatrena linija je bila duga oko 20 kilometara. Pomažu i helikopteri i Oružane snage BiH (OS BiH), a iz Profesionalne vatrogasne postrojbe apeliraju i na pomoć građanstva.

  • Borba za svaku kuću, maslinu, borić, pa čak i draču

    Na Gradini, naselju nadomak Čapljine, udaljenost vatrenih jezičaka i kuća mjerila se na metre. Ipak, najgore je izbjegnuto, a spašeni su i maslinici gosopodina Žarkana Pandžića. On je vatru iznad svoje kuće jučer gasio zajedno s vatrogascima, vodom iz kućnog crijeva.

    “Vatrogasci su danas i jučer cijeli dan ovdje. Mi smo prskali i natapali liniju koliko smo mogli da ne ide prema kućama, ali samo zahvaljujući vatrogascima spašene su kuće i dobra pa nema veće materijalne štete “, kaže on za DW poprilično veselo. Kaže da je ovo treći, veliki požar od 1984. godine, a za to ima i zanimljivo objašnjenje. “Sada ima manje domaćih životinja pa se, valjda, lakše razbukta zbog narasle trave”, zaključuje on.

  • Tek nekoliko metara od njega traje borba vatrogasaca i vatre za život svakog borića. Među njima je mladi Ante Krvavac iz Čapljine koji je na požarištima već četvrti dan, a i dobrim dijelom noći. “Gasimo, to nam je posao. Jest naporno, ali mora se”, uspijeva progovoriti dok se s kolegama bori s vatrom, snagom vodenog mlaza i izrazitno strmim terenom. On je jedan od tek 30-ak vatrogasaca Profesionalne vatrogasne postrojbe Čapljina.

    U blizini je njegov mladi kolega Boris Bošnjak, vatrogasac iz Mostara koji s vodom u naprtnjači gasi posljednje tragove vatre. U Čapljinu je stigao kao pomoć Iz Mostara, gdje su također vatrogasci na izmaku snaga. Hercegovačka drača nije prema njemu bila nježna i ruke su mu potpuno izgrebane. “Ma nije to ništa. Bolje da me drača izgrebala nego da je izgorjela”, kaže on žureći napuniti ispražnjenu naprtnjaču vodom.

    Sumnja: Požari podmetnuti

    Dok gori na Gradini, stigla je i dojava o novim požarima na još tri lokacije. Jedna od njih je i Dretelj gdje se vatra opasno približavala kućama. Dok zvuci vatrogasne sirene paraju gusti dim, požarište obilaze i županijski i općinski dužnosnici, najviši časnici OS BiH, ali stižu i dvije nove dojave o novim požarima. Sve se čini kao beskrajna i uzaludna borba čovjeka i vatre.

  • “Opravdano sumnjamo da su požari podmetnuti jer prekjučer, kada je počeo puhati vjetar, u isto vrijeme pojavilo se čak pet požara na različitim i dosta udaljenim lokacijama gdje je gusta makija i borova šuma. Samo zahvaljujući vatrogascima, OS BiH ali i angažiranja građana dragovoljaca, spriječene su materijalne štete”, kaže dr. Smiljan Vidić, načelnik Općine Čapljina.

    No, potraga za sumnjivcima, barem za sada, uzaludna je – prijava jedne mještanke iz Modriča o sumnjivim osobama u blizini požarišta nije urodila plodom. “Ona je vidjela dvije osobe. Privedeni su, ispitani i pušteni jer nije bilo dokaza da su podmetnuli požar”, kaže načelnik Vidić.

    I premijer Hercegovačko-neretvanske županije Nevenko Herceg uvjeren je da je za većinu požara kriv čovjek. “Sigurni smo u to i ovo je zločin prema Hercegovini i ljudima koji ovdje žive”, tvrdi premijer najavljujući kupnju ‘air traktora’ – protupožarnog zrakoplova, prijeko potrebnom u često nepristupačnom terenu u Hercegovini. Vlada HNŽ-a ovakvu odluku je donijela nakon 2000 požara ove sezone.

  • Dok se čeka na ‘Air tractor’, hektari šume i niskog raslinja su već izgorjeli. No, Čapljincima je utjeha jer su kuće i gospodarski objekti obranjeni. “Tu nema štete, ali je velika šteta šumskog i cjelokupnog eko sustava jer u brdima obitavaju brojne životinje, takoreći od mrava do divljih svinja. Štete ćemo tek zbrajati”, zaključuje načelnik Čapljine.Dok traje borba s vatrom i fantomskim piromanima, a mještani okolnih naselja na požarištima pronalaze sumnjive užarene cigle čuje se i kletva iz obližnjeg dvorišta: “Da Bog dao pa im se ruka osušila”. (DW)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , ,