Četvrtak, 28. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Društvena igra ‘Put do Kabe’: Obnavljanje dosadašnih i sticanje novih znanja iz islamske vjeronauke

Preuzmite sliku

Savremeni način života kojeg u najvećoj mjeri određuje tehnologija, društvene mreže su potisnule iz upotrebe društvene igre uz koje su generacije odrastale, učile i družile se.

Ipak, posljednjih godina usljed sve vidljivijih negativnih uticaja tehnologije na djecu i porodicu primjetan je proces povratka gotovo zaboravljenim društvenim igrama. Novo vrijeme i izazovi koji sa njim dolaze traže aktuelne odgovore.

Jedan takav odgovor je i društvena igra “Put do Kabe“ koju je izradila Mirela Ališić iz Minhena.

  • “Nakon dvije godine intenzivnog rada, počevši od idejnog rješenja, koncepta igre, naziva projekta, dizajna loga, kutije, sastavljanja sadržaja, zatim izrade prototipova ploče, drvenih figura koji podsjećaju na hadžije, zaštite igre na institutu za patente, odabira proizvođača, organizacije produkcije u vrhunskom kvalitetu, laboratorijskih testiranja da bi igra zadovoljila evropske standarde (CE oznaka) i organizovanja logistike, uspješno je proizveden prvi tiraž ove igre na bosanskom jeziku“, kaže u razgovoru za Anadolu Agency (AA) Mirela Ališić, autorica i izdavač društvene igre “Put do Kabe“.

    To je inače, koja je prva društvena igra izrađena po svjetskim standardima na bosanskom jeziku uz koju djeca i odrasli, obnavljaju dosadašnja i stiču nova znanja iz islamske vjeronauke.

    – Simbolika Kabe kao životnog cilja vjernika –

    Naziv igre “Put do Kabe“ je pažljivo odabran i asocira na dugi put u životu vjernika, koji počinje prvim koracima prema džamiji, odnosno mektebu, a završava posjetom Meki, obilaženjem Kabe, odnosno obavljanjem hadža – pete islamske dužnosti.

  • “Zahvalna sam Allahu što me je počastio da budem autor i izdavač ovog hairli projekta. Bio je to veliki posao. Veoma kompleksan i odgovoran zadatak, pun izazova i neizvjesnosti, od početka do kraja, koji je na kraju uspješno završen proizvodnjom prvog tiraža“, dodaje Mirela.

    Igra simbolizuje Kabu, odnosno Meku, kao centar stremljenja srca vjernika.

    “Igra sadrži jednu ploču, uputstvo za igru, četiri drvene figure i četiri seta po 33 karte sa različitim težinama pitanja, odgovorima i brojem bodova od jedan do četiri. Ploča je dizajnirana tako da se karte sa pitanjima i odgovorima stavljaju na sredinu ploče, sa Kabom okrenutom prema gore i tako asociraju na Kabu. Oko Kabe su koncentrični krugovi, koji podsjećaju na hadžije koji tavafe (kruže) oko Kabe. Igrači se takmiče, odgovarajući na pitanja pomjeraju se prema Kabi za onoliko polja koliko osvoje bodova. Pobjednik je onaj ko prvi stigne do Kabe“, ukratko objašnjava Mirela pravila igre.

    – Društvena igra za djecu i odrasle –

    Igra je već testirana u Minhenu u više mektebskih grupa i prezentirana na seminaru za imame i mualime. Djeca i imami su oduševljeni ovom igrom. Mišljenje imama je da je igra korisna za djecu ali i za odrasle, zato je preporučuju za učenje islamske vjeronauke u mektebima i kod kuće.

  • Prednosti učenja uz igru su brojne i postaju sastavni dio školskih nastavnih planova i programa.

    “Ova igra olakšava redovnu mektebsku nastavu i čini je zanimljivijom te razvija samopouzdanje i komunikaciju među djecom. Igra je jedinstvena prilika za porodična i rodbinska druženja koja su nam toliko potrebna u ovom užurbanam vremenu življenja. Ovo je idealan poklon za bajrame i druge slične prilike jer na ovaj način poklanjate najveću vrijednost, a to je znanje“, smatra Mirela.

    – Narudžbe iz cijelog svijeta –

    Prvi tiraž igre je štampan na bosanskom jeziku, a u planu je štampanje igre i na njemačkom, engleskom, turskom i drugim jezicima.

    “Igre su tek u prodaji od sredine januara ove godine. Imamo jako puno poruka od korisnika i imama koji nam čestitaju na ideji i koji žele naručiti igru za svoju porodicu, odnosno džemat. Pojedinačnu dostavu ne realizujemo zbog visokih troškova. Iako je prvi tiraž bio namjenjen isključivo za bosanske džemate u Njemačkoj, zbog velikog broja upita iz drugih zemalja, odlučili smo da igre šaljemo i u druge zemlje. U ovom kratkom vremenu otkako su igre u prodaji, imali smo narudžbe iz Austrije, Francuske, Holandije, Luksemburga, Dubaija, Finske, Danske, Švedske, Švicarske i Amerike. Također, imali smo narudžbe iz Sarajeva i Cazina“, objašnjava Mirela.

    Reakcije korisnika ove društvene igre pokazuju opravdanost i potrebu ovakvog projekta.

    Projekat je predstavljen muftiji Islamske zajednice Bošnjaka u Zapadnoj Evropi dr. Osmanu Kozliću i imamima iz Minhena.

    Recenzent igre je hafiz dr. Benjamin ef. Idriz, imam džamije u Penzbergu i predsjednik Islamskog foruma u Minhenu, a lektor igre je mr. Damir ef. Babajić, koordinator nastavničkog vijeća u džematu IKZ Hidaje Minhen.

    “Društvena igra “Put do Kabe” predstavlja inovativni koncept učenja islamske vjeronauke.Već na prvi pogled ova igra vas osvaja svojim unikatnim konceptom, modernim dizajnom, izborom boja, bogatim sadržajem, te kvalitetom izrade. Ovo je aktivna društvena igra uz koju se učesnici druže, uče o islamu, takmiče u znanju i zabavljaju. Kroz igru djeca razvijaju intelektualne sposobnosti, kreativnost i uče da samostalno donose odluke“, smatra dr. Idriz.

  • Dodaje da “želja za uspjehom, uzbuđenje u toku igre i konačna pobjeda, kod djece izaziva neopisivo zadovoljstvo. To, kaže, podiže samopouzdanje kod djece i daje osjećaj više vrijednosti. Ovaj projekat je stoga, navodi, od velike koristi, kako za djecu tako i odrasle. Zato ga iskreno preporučujem svim onima koji žele da se uz njega druže, uče o islamu i zabave.

  • “Igra “Put do Kabe“ je projekt koji zaslužuje posebnu pažnju. Igra je napravljena na način da je prilagođena svim uzrastima. Jedinstvena metoda da djeca i odrasli uče sadržaje iz mekteba. Djeca zajedno sa roditeljima i vršnjacima obnavljaju stečena i stiču nova znanja iz islama. Kao imam mektebske nastave bio sam sudionik kod testiranja ove igre. Djeca su oduševljena sa igrom. Učenje kroz takmičenje, postavljanje pitanja i davanje odgovora, pokazalo se kao veoma uspješno. Igra je odlična, stoga iskreno preporučujem da se koristi za učenje vjeronauke u mektebskoj nastavi i kod kuće. Kroz ovu igru djeca uče da je timski rad i saradnja sa drugima jedini put do uspjeha. Uče da uvažavaju jedni druge, samostalno donose odluke, da pobjeđuju i prihvataju poraze“, kaže efendija Babajić.

    Naziv društvene igre “Put do Kabe“ i “Der Weg zur Kaaba“ (naziv na njemačkom), dizajn i koncept igre, zaštićeni su na Institutu za patente DPMA u Minhenu, kao i na Institutu za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine.

    O projektu se može pročitati više i na web stranici www.put-do-kabe.com.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: ,