Četvrtak, 28. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Dok Vojislav Šešelj slavi počinjenje zločina, porodice žrtava ogorčeno liju suze

Preuzmite sliku

Reakcije nakon izricanja presude Vojislavu Šešelju, koji je u drugostepenom sudskom postupku osuđen na deset godina zatvora, stižu sa svih strana. Dok Šešelj javno izjavljuje da je ponosan na počinjena zlodjela te da bi ih opet počinio, porodice žrtava poručuju da pravda nije zadovoljena, te da su ogorčene visinom kazne koja je izrečena ratnom zločincu.

Žalbeno vijeće Mehanizma za međunarodne kaznene sudove u Haagu danas je izreklo drugostepenu presudu Šešelju i osudilo ga na 10 godina zatvora za ratne zločine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, koje je već odslužio.

Šešelj je proglašen krivim po tri tačke optužnice, odnosno za podsticanje progona, prisilno raseljavanje, deportacije i druga nehumana djela, kao i za činjenje progona i kršenje prava na sigurnost kao zločin protiv čovječnosti.

Nakon izricanja presude, Šešelj je kazao da je presudu prespavao, ali i da je smatra lažnom. Potcrtao je da je ponosan na sve ratne zločine za koje je osuđen u Hagu.

“Što se tiče sadržaja presude i onoga što su mi na kraju presudili mogu reći da sam ponosan na sve ratne zločine koje sam izvršio i spreman sam ih u dogledno vrijeme ponoviti. Za sve što su mi pripisali, progon Hrvata, Hrtkovce…”, istakao je osuđeni ratni zločinac.

Dok vođa srpskih radikala slavi počinjene zločine, žene Srebrenice uz suze poručuju da ni ovaj put pravda nije zadovoljena te da presudu smatraju sramotnom.

Predsjednica Udruženja Žene Srebrenice Hajra Ćatić ocijenila je sramotnom drugostepenu presudu Šešelju.

U razgovoru za Tuzlanski.ba ona je rekla da je razočarana visinom kazne, te naglasila da Međunarodni rezidualni Mehanizam za međunarodne krivične sudove djeluje pod političkim utjecajem.

“Ovo je sramota. Tužilaštvo je tražilo osudu po šest tačaka, a on je osuđen samo po tri. Zaista smo razočarane, ali ovo nije prvi put da nam nešto ovakvo radi Haški tribunal, odnosno sada Međunarodni rezidualni Mehanizam za međunarodne krivične sudove. Znamo da su Šešeljevi upali u Srebrenicu, ali i u pojedine dijelove Hrvatske”, rekla je Ćatić za Tuzlanski.ba.

  • Majka koja već dvije decenije traga za posmrtnim ostacima svoga sina naglasila je da je današnje izricanje presude veliko razočarenje za žrtve srebreničkog genocida, ali i njihove porodice.

    “Svo vrijeme je nakon puštanja provocirao sud, porodice žrtava i sve ostale. Njegovo ponašanje su trebali osuditi, a o ostalom da ne pričamo“, nastavila je Ćatić.

    Istog je stava i Vasvija Kadić kojoj je srebrenički genocid počinjen u julu 1995. godine odnio tri brata i oca.

    “Ova presuda je žrtve porodica danas ubila psihički, ali i moralno. Ovo je prešlo svaku mjeru i granicu, ovdje nema trunke ljudskosti. Živimo u nadi da se osuđuju i presuđuju zločinci, ali nažalost, pravda nikada nije zadovoljena kada je riječ o visini kazne koja se izriče”, rekla nam je Kadić.

  • Predsjednik Saveza logoraša BiH Jasmin Mešković kazao je kako su članovi ovog saveza, koji su prošli nehumane torture i fizička zlostavljanja pod režimom koji je zagovarao Šešelj, djelimično zadovoljni osuđujućom presudom, jer je “10 godina premalo za sve ono na što je podsticao”.

    Mešković je kazao kako je drugostepena presuda malo popravila i ublažila veliku štetu koju je BiH i žrtvama nanijela prvostepena presuda.

    “Dobro je što je proglašen krivim i osuđen za zločin protiv čovječnosti jedan politički autoritet u Srbiji, jedan od inicijatora i osnivača svega lošeg što se dešavalo u BiH i Hrvatskoj. Nažalost, nije dobro što je osuđen na samo 10 godina, ali trebamo sačekati zvanični otpravak presude, analizirati sve i proučiti. Mrtve ne možemo vratiti, niti godine koje su nam oduzete, ali možemo raditi na utvrđivanju istine koliko tog zla je osmišljeno van BiH i u kojoj mjeri su doprinijeli Šešelj, Milošević i drugi. Mladi trebaju znati i prenositi to znanje dalje”, rekao je Mešković.

    Nakon izricanja drugostepene presude oglasio se i predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović koji je rekao da, iako niko ne može biti zadovoljan simboličnom visinom kazne, niti time što ovaj radikalni nacionalista nije proglašen krivim za zlodjela koja je počinio u BiH, kao i za sva druga zlodjela koja su mu se stavljala na teret, u historiji će, ipak, ostati zapisano da je Vojislav Šešelj presuđeni ratni zločinac.

    Iz Instituta za istraživanje genocida Kanada, komentarišući presudu Šešelju, naveli su da su žrtve iz BiH ponižene.

    „Žrtve zaslužuju da budu tretirane kao moralni pobjednici, kao ljudi sposobni da žive u skladu sa standardima pravde i istine. A da bi se to desilo suditi treba ne samo po pitanju individualne odgovornosti, već i za udruženi zločinački poduhvat i za agresivno genocidne ideje i projekte iza kojih stoji državni apart“, naveli su iz Instituta za istraživanje genocida Kanada.

    Predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko smatra da je danas ispravljena greška koja je od početka bila očigledna u vrlo loše vođenom procesu.

    “Najbitnije je istaći da su svjedoci koje je Tužilaštvo imalo pod pritiskom promijenili stranu. Da su oni ostali na strani Tužilaštva sigurno bi drugačije izgledala presuda i cijeli proces bi se još davno završio”, kazala je Biserko.

    Nadala se, kako kaže, da će presuda naposljetku biti preinačena u nešto drugo, jer bi bilo neozbiljno da ode bez ikakve “ispravke”.

    “Sud nije bio u stanju da ponovi proces zato što je prošlo puno vremena i ključni svjedoci više nisu bili na strani Tužilaštva. Ovo je neko srednje rješenje”, kategorična je Biserko.

    Istakla je da je važno što je Vojislav Šešelj proglašen krivim, bez obzira na to što se njegove aktivnosti, uglavnom, odnose na Vojvodinu.

    “Očigledno je da je Mehanizam za međunarodne kaznene sudove u Hagu vodio računa da Šešelj dobije kaznu zatvora u periodu koji je već odležao”, zaključila je Biserko. (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje