Srijeda, 24. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Dodik glasao protiv davanja agremana novom njemačkom ambasadoru u BiH

Preuzmite sliku

Milorad Dodik, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine izjavio je kako je bio protiv davanja agremana novom njemačkom ambasadoru Thomasu Fitschenu u Bosni i Hercegovini na sjednici Predsjedništva BIH u petak, 2.septembra.

Druga dva člana Predsjedništva BiH Željko Komšić i Šefik Džaferović su glasala za davanje agremana.

Dodik je najavio kako će u naredna tri dana odlučiti da li će na ovu tačku dnevnog reda pokrenuti pitanje vitalnog nacionalnog interesa i uputiti ga Skupštini Republike Srpske.

“Iz razloga koji sam već ranije javnosti govorio, vezano za poziciju njemačkog ambasadora”, kazao je Dodik na konferenciji za novinare.

Prema Ustavu BiH Predsjedništvo BiH ima devet ovlaštenja, pored ostalog, i vođenje vanjske politike koje uključuje davanje agremana stranim ambasadorima i imenovanje ambasadora BiH.

Prema Ustavu BiH i Poslovniku o radu, za donošenje neke odluke potreban je konsenzus, odnosno da za odluku glasaju sva tri člana.

Ako jedan član Predsjedništva BiH, u ovom slučaju Dodik, glasa “protiv” davanja agremana, a druga dva člana “za”, postoje dvije mogućnosti, kao i kod donošenja svake odluke Predsjedništva.

Dodik u roku od tri dana može tu odluku proglasiti “destruktivnom za vitalni entitetski interes”.

To proglašenje, kako je predviđeno u slučaju člana Predsjedništva iz entiteta Republika Srpska, mora u roku od deset dana potvrditi i Narodna skupština Republike Srpske i to dvotrećinskom većinom (56 od 83 poslanika) kojoj se obraća.

Inače, Milorad Dodik je odbio primiti u oproštajnu posjetu bivšu njemačku ambasadoricu u BiH Christiane Hohmann.

Istovremeno, Dodik je Adisa Ahmetovića, zastupnika u Bundestagu porijeklom iz BiH, usporedio s članovima mladeži Nacionalsocijalističke stranke Adolfa Hitlera. To je osudio predsjedavajući Odbora Parlamenta Njemačke (Bundestag) za vanjsku politiku Michael Roth.

Dodik ni Nijemca Christiana Schmidta ne priznaje za visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, a protivio se i dolasku njemačkih vojnika u okviru misije EUFOR Althea koje je usporedio s nacističkom vojskom.

Njemačka je obustavila pripremu četiri infrastrukturna projekta u iznosu od 105 miliona eura za entitet Republika Srpska u kojoj je Dodikov Savez nezavisnih socijaldemokrata vladajuća stranka.

Šta je agreman?

Prema Bečkoj konvenciji, agreman je pristanak jedne države (države primateljice) da određena osoba može u njoj biti postavljena za voditelja diplomatske misije druge države (države pošiljateljice).

Država pošiljateljica traži agreman prije imenovanja voditelja misije, a država primateljica može ga uskratiti ako joj predložena osoba nije prikladna i pritom nije dužna navesti razloge za uskraćivanje agremana. (RSE)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje