Subota, 20. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Direktor Granične policije BiH: Povećana je vjerovatnost ilegalnih prelazaka kroz BiH

Preuzmite sliku

Zatvaranjem tzv. balkanske rute povećava se vjerojatnost pokušaja ilegalnih prelazaka osoba s Bliskog istoka. Važno je istaknuti da sjeveroistok i istok zemlje sa Srbijom graniči rijekom Drinom koja nije pogodna za prelazak potencijalnim ilegalnim migrantima. Na jugu BiH planinski su predjeli, ali je utvrđeno nekoliko mjesta na kojima je moguće ilegalno prijeći granicu izvan graničnog prijelaza., istako je u intervju za Vijesti.ba, direktor Granične policije BiH, Zoran Galić.

VIJESTI.BA : Prema nekim indicijama, ilegalna imigraciona ruta koja vodi preko zapadnog Balkana mogla bi odlukom šefova država i vlada EU biti zatvorana. To u isto vrijeme moglo izazvati i ozbiljne imigracione posljedice po BiH. U kojoj mjeri?

GALIĆ: To je pitanje za nadležna tijela koja donose odluke u slučaju masovnog priljeva migranata u BiH, a GPBiH je agencija koja bi provodila mjere na granici. S obzirom na iskustva susjednih zemalja, jasno je da nije dobro da se izbjeglička kriza prebaci i u BiH bez obzira na to što bi, u tom slučaju, predstavljala  tranzitnu zemlju na putu ljudi koji bježe iz ratom pogođenih teritorija ili traže šansu za bolji život u zemljama EU. 

VIJESTI.BA : Na koji način odgovoriti izazovu ukoliko sirijske i ostale izbjeglice put do zapadne Evrope pokušaju pronaći preko BiH?

GALIĆ: Ono što je definirano u slučaju masovnog priljeva izbjeglica akcionim planom na državnoj razini sadržano je u operativnim planovima koje je GPBiH donio 2015. godine. Okvirni plan podrazumijeva preusmjeravanje policijskih službenika i materijalno-tehničkih sredstava na dijelove granice gdje bi se ukazala potreba. Zatvaranjem tzv. balkanske rute povećava se vjerojatnost pokušaja ilegalnih prelazaka osoba s Bliskog istoka. Važno je istaknuti da sjeveroistok i istok zemlje sa Srbijom graniči rijekom Drinom koja nije pogodna za prelazak potencijalnim ilegalnim migrantima.

Na jugu BiH planinski su predjeli, ali je utvrđeno nekoliko mjesta na kojima je moguće ilegalno prijeći granicu izvan graničnog prijelaza. Takva mjesta zapriječena su betonskim blokovima ili rampama, ophodnje često nadziru ta mjesta, uz upotrebu tehničkih sredstava poput termovizijskih kamera i sl. Značajno je istaknuti da je stanje na državnoj granici tijekom trajanja izbjegličke krize u susjednim zemljama mirno. Kada govorimo o ilegalnim migracijama u 2015. godini, od 179 pokušaja ilegalnog prelaska državne granice, najveći postotak odnosi se na državljane BiH i susjednih zemalja. U 2015. godini otkrivene su četiri osobe iz Afganistana i tri državljanina Iraka. U 2016. godini evidentiran je jedan slučaj, i to Iračanina koji je s krivotvorenim pasošem Grčke pokušao u BiH ući na Međunarodnom graničnom prijelazu Rača.

VIJESTI.BA :Granična policija BiH u 2016 godini je oslabljena za 465 službenika. Može se to umanjenje kapaciteta negativno odraziti na sveopću situaciju ako uzmemo u obzir izazove na koje Granična policija sada treba da odgovori?

GALIĆ: Problem nedostatka policijskih službenika u GPBiH uočljiv je na graničnim prijelazima. Svakidašnji posao jednog našeg policijskog službenika na istom graničnom prijelazu radi veći broj službenika policija susjednih zemalja. Duže vrijeme GPBiH odgovara na sve zadaće i izazove postojećim ljudskim potencijalima, ali nužan je daljnji razvitak ove agencije osobito s težnjom BiH da u budućnosti postane članicom EU. Ne možemo govoriti ni o boljim rezultatima ukoliko nemamo dovoljan broj policijskih službenika. Problem će djelomice riješiti početak rada 100 kadeta u činu „policajac“ koji se trenutno školuju. Ono što posebice ohrabruje jeste odluka Vijeća ministara BiH kojom je odobreno da GPBiH  u 2016. godini odškoluje 170 kadeta, od čega 50 u činu „mlađi inspektor“ i 120 u činu „policajac“. Uz to, izmijenjen je i Pravilnik o trajanju osnovne obuke kadeta Granične policije I i II nivoa. Izmjenama je skraćeno trajanje temeljne obuke za novu generaciju kadeta GPBiH s obzirom na žurnost rješavanja problema nedostatka policijskih službenika. To bi bilo prijelazno rješenje zbog žurnosti popune slobodnih radnih mjesta.

VIJESTI.BA : U suradnji sa Saveznom policijom Njemačke, Granična policija BiH radi na izradi novog pravilnika o unutarnjem ustroju a cilj novog pravilnika je smanjenje rukovodećeg te u isto vrijeme potenciranje stručnog kadra iz različitih oblasti. Dokle je stigao taj proces i kada možemo očekivati njegovu finalizaciju?

GALIĆ: Na temelju biletaralne suradnje Savezne policije Njemačke i GPBiH, ustrojene su radne grupe njemačkih eksperata i pripadnika bh. policijske agencije koje rade na izradi novog pravilnika u cilju povećanja djelotvornosti i operativnog jačanja GPBiH. Uz teritorijalno reorganiziranje, novim pravilnikom planira se smanjenje broja rukovodećih službenika, a povećanje broja specijalista iz određenih područja. Projekt izrade novog pravilnika bit će završen 2017. godine. Važno je istaknuti da je GPBiH  Ministarstvu sigurnosti BiH poslao tekst nacrta izmjena i dopuna Zakona o Graničnoj policiji BiH. (Vijesti.ba/Razgovarao: Nihad Hebibović)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje