Utorak, 16. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Der Standard: Strah od arapskog utjecaja u BiH zbog investicija i povećanog broja turista

Preuzmite sliku

Njemački Der Standard objavio je tekst o utjecaju arapskih zemalja na BiH ističući kako ulaganja iz tih zemalja izazivaju nemir u Evropi, uprkos tome što veliki broj bh. građana zagovara sekularizam.

Povod za tekst bilo je hapšenje Maksima Božića koji se tereti za terorizam, a kod kojeg je pronađeno je oružje i zastave IDIL-a. On je protjeran iz Austrije 2008. godine gdje je bio u pritvoru sa Mevlidom Jašarevićem koji je izveo napad na američku ambasadu u Sarajevu 2011. godine.

Der Standard ističe kako su radikalne grupe u BiH male, ali vidljive, te da ih većina bh. građana odbija. Paradžemati ne pripadaju Islamskoj zajednici BiH, a građani se zalažu za sekularizam.

“Ipak, investitori iz arapskih zemalja i sve veći broj turista iz arapskog svijeta izazivaju zabrinutost među Bosancima. Boje se da bi arapskim novcem rastao utjecaj selefizma. Pogledali smo statistiku i prema podacima Centralne banke u 2014. godini na čelu stranih investitora je Rusija, druga Austrija, a treća Hrvatska. Kuvajt je peti sa 24 miliona eura, a UAE na devetom mjestu sa 12,3 miliona eura. Druge arapske zemlje nisu u prvih 10 mjesta”, piše Der Standard.

U 2015. godini najveći investitor je Hrvatska, Turska je na petom mjestu, a Kuvajt na osmom. U 2016. godini situacija se promijenila, pa je nakon Hrvatske i Austrije na trećem mjestu UAE sa 33,7 miliona eura. Ugledni njemački medij analizirao je i koliko su druge arapske zemlje uložile novca: Saudijska Arabija-17,1 miliona eura, Turska-15,4 miliona eura i Kuvajt-15 miliona eura.

“Ne temelju ovih podataka može se vidjeti da je u 2016. godini došlo do povećanja ulaganja iz UAE. Prema podacima Centralne banke BiH, arapske države su najviše uložile u nekretnine i stanovanje, ali i finansijske usluge. U posljednjih nekoliko godina napravljen je određeni broj turističkih mjesta za odmor. Na primjer, sarajevsko odmaralište kuvajtskog investitora Jasema Ahmeda Al Kanderija za 1.125 ljudi. Turisti se vide samo u ljetnim mjesecima u malim bijelim kućama oko umjetnog jezera. Najveće planirano odmaralište planirano je u Trnovu, projekat vrijedan dvije milijarde eura, koji se nije pomjerio od postavljenih temelja godinama. Uzbuđenje oko arapskog turističkog grada bilo je očito neosnovano”, piše Der Standard.

Naglašavaju kako uprkos sedmicama istraživanja, Der Standard nije uspio doći do podataka koliko nekretnina su konkretno kupili arapski državljani jer se ne vodi statistika o tome. Pisali su i ministarstvima u nekim kantonima FBiH želeći odgovor na pitanje kako biraju i kontrolišu turističke vodiče, jer su, kako kažu, primijetili veliki broj muškaraca s dugim bradama bez brkova, odnosno bosanske vehabije, koji dovode arapske turiste, voze ih ili su im domaćini.

“To je potaknulo strahove da bi ovi bosanski selefisti mogli zaraditi mnogo novca od arapskih turista i koristiti ga za propagiranje njihove ideologije. Bosanske vlasti sigurnost uputile su poruku zemljama Zaljeva da ne zapošljavaju bosanske selefiste kao vozače, turističke vodiče ili tjelohranitelje. Neki su se žalili kako se u ih selefisti željeli spriječiti da uživaju u evropskim slobodama kako što je konzumiranje alkohola”, navodi se.

Ministarstva turizma u FBiH su odgovorila, osim HNK navodeći kako turistički vodiči moraju polagati ispit i da ih trenutno ima 142, ali da ne znaju koliko od njih govori arapski jezik. Oni koji obavljaju ovaj posao, a nemaju dozvolu, mogu biti novčano kažnjeni (od 100 do 1.000 KM). Istakli su kako do sada nisu pronašli ilegalne turističke vodiče. Ekipa Der Standarda razgovarala je sa profesorom Nedimom Begovićem na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu koji je istakao kako ne vidi nikakav utjecaj arapskih turista u BiH. Istakao je kako selefistički diskurs proizvode bosanski muslimani koji su studirali u inozemstvu, a ne stranci.

“Islamska zajednica u BiH učinila je mnogo tokom posljednjih godina kako bi obučila imame da prepoznaju i suprotstavljaju se opasnim tumačenjima i ideologijama. Osigurava se da bosanski studenti teologije ne studiraju u Saudijskoj Arabiji kako bi se ograničio utjecaj arapskog svijeta. Barem 10 godina izgradnja džamija se ne finansira novcem država Saudijske Arabije”, kaže Der Standard.

Sjedište pionira selefista je u Austriji, te je, piše Standard, godinama naglašen utjecaj u BiH.

“Nije jasno zbog čega austrijske vlasti nisu zauzele jači stav protiv toga”, napisao je Der Standard. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,