Četvrtak, 18. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Denis Bećirović pisao ambasadorima u BiH: Pomozite državi BiH da se osposobi za efikasnu odbranu

Preuzmite sliku

Delegat Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Denis Bećirović uputio je pismo međunarodnim dužnosnicima u BiH povodom antidejtonskog i antiustavnog pokretanja prenosa nadležnosti s države BiH na bh. entitet RS, ocjenjujući pri tom lažnom tezu Milorada Dodika da je veliki dio nadležnosti bh. entiteta RS prenesen silom na državni nivo Bosne i Hercegovine.

Bećirović u pismu podvlači kako nijedna nadležnost na nivo države BiH nije u postdejtonskom razdoblju prenesena silom, već demokratskim i pravnim putem u skladu sa procedurama propisanim Dejtonskim mirovnim sporazumom, Ustavom BiH i poslovnicima Predstavničkog doma i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.

“Za sve nadležnosti države BiH glasali su poslanici i delegati u Parlamentarnoj skupštini BiH iz svih naroda i oba bh. entiteta. Da je to potpuna istina potvrđuju, između ostalog, zapisnici i stenogrami sa tih sjednica”, napominje Bećirović.

Kada je riječ o, kako je naveo, preddejtonskom prenosu nadležnosti, on ocjenjuje da su većina nadležnosti međunarodno priznate države Republike Bosne i Hercegovine, punopravne članice Ujedinjenih nacija, oduzete usljed višegodišnje primjene brutalne sile bez ikakve demokratske i pravne procedure.

“Pravosnažnim presudama sudova Ujedinjenih nacija utvrđeno je da su prije oduzimanja nadležnosti države Republike Bosne i Hercegovine počinjeni: udruženi zločinački poduhvati, genocid nad Bošnjacima, zločini protiv čovječnosti i drugi ratni zločini, uključujući istrebljenje, deportacije, protjerivanja, silovanja i druga nečovječna djela, teške povrede Ženevskih konvencija, progoni na političkoj, nacionalnoj i vjerskoj osnovi, kršenja zakona i običaja ratovanja, protivpravna zatvaranja i teroriziranja civila, uništavanje imovine velikih razmjera, oduzimanje i pljačkanje imovine”, navodi Bećirović u pismu.

Tvrdi dalje da ove pravne činjenice, detaljno opisane pravosnažnim presudama sudova Ujedinjenih nacija, jasno dokazuju da je jedino otimanje nadležnosti bilo ono koje je silom provedeno u međunarodno priznatoj državi Republici Bosni i Hercegovini. To su neoborive činjenice, kaže Bećirović, a ne Dodikova zamjena teza. Stoga on u pismu skreće pažnju na argumente koji idu u prilog, kako je ocijenio, povratka silom otetih nadležnosti međunarodno priznate države Republike BiH.

“Povratkom na snagu nadležnosti Republike BiH osiguralo bi se, između ostalog, da naša država postane istinska demokratska, pravna, evropska, socijalna, sekularna i građanska država, zasnovana na vladavini prava, individualnih sloboda i jednakosti, etničke, vjerske i spolne jednakosti, društvene pravde. Povratak nadležnosti Republike BiH omogućio bi pravnu i efikasnu zaštitu ljudskih prava, uključujući povratak svih izbjeglih i raseljenih lica u mjesta iz kojih potiču, kao i efikasnu i funkcionalnu zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast“, smatra Bećirović.

Mišljenja je da je i legalno i legitimno pravo bh. građana da u narednom periodu zatraže povratak “silom otetih nadležnosti međunarodno priznate države Republike BiH”. U pismu traži od međunarodnih dužnosnika da informiraju međunarodnu javnost da bh. država, prema članu I/1, 1. rečenica, Ustava BiH, nije nova tvorevina sa aspekta međunarodnog prava. Ona je, kao država, nastavila postojanje međunarodnopravnog subjekta Republike Bosne i Hercegovine.

Također, navodi između ostalog Bećirović, u slučaju jednostranog rušenja Dejtonskog mirovnog sporazuma, država Bosna i Hercegovina se neminovno vraća na prethodni legalni ustavni poredak Republike BiH. S druge strane, manji bh. entitet RS ne može nikako opstati izvan okvira države BiH. Njegova alternativa je da postane ilegalna i odmetnuta paratvorevina.

“U toku je otvoreni napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Imena i prezimena osoba uključenih u teško krivično djelo rušenja ustavnog poretka BiH su poznata. Pomozite državi BiH da se u svakom pogledu osposobi za efikasnu odbranu jer je to njeno neotuđivo pravo u skladu s domaćim i međunarodnim pravom. Nemojte ponavljati grešku iz 1990-ih godina kada je politika nemoralnog izjednačavanja dželata i žrtava ohrabrila protagoniste genocidne politike”, poručuje u pismu Bećirović.

Pismo je uputio visokom predstavniku Christianu Schmidtu, šefu Delegacije EU i specijalnom predstavniku EU u BiH ambasador Johannu Sattleru, ambasadoru SAD-a u BiH Ericu Nelsonu, ambasadoru Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske Matthewu Fieldu, ambasadorici SR Njemačke Margaret Uebber te ambasadorici Republike Francuske Christine Toudic.

Pismo u cjelosti možete pročitati OVDJE.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,