Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Da li će građani BiH moći izvaditi pasoš?

Preuzmite sliku

Adil Osmanović, ministar civilnih poslova BiH za N1 je kazao da sve agencije i institucije u lancu odgovornosti čine sve da i poslije 21. marta građani BiH imaju mogućnost vađenja pasoša.

Naime, problem predstavlja činjenica da sadašnji način izrade bh. pasoša ne dozvoljava stvaranje zaliha, odnosno pasoška knjižica se pravi tek nakon što građanin na lokaciji za izdavanje pasoša podnese zahtjev.

“To je čvrsta veza između IDDEEA-e i firme Muhlbauer, a radi se o polikarbonatskoj druoj stranici pasoša. Jedan dio tih pasoša radi firma Muhlbauer, a poslije preuzima IDDEEA i završava taj dio posla. IDDEEA nije u mogućnosti da sama nabavi pasoše i stvara zalihe. Mi smo jedina zemlja u regionu i šire koja nema državnu firmu da radi taj dio posla i zato smo prinuđeni da tražimo strane firme za taj posao”, objasnio je Osmanović.

Vijeće ministara BiH naložilo je Agenciji za identifikaciju dokumenata (IDDEEA) da hitno poduzme aktivnosti da bi se ova situacija riješila. Direktor Edim Nesimi je podnio ostavku zbog zdravstvenih problema. Na pitanje može li objasniti kako je bivši direktor postao savjetnik direktora kojeg nema, ministar Osmanović je odgovorio:

“Kada direktor nije u mogućnosti da obavlja posao, taj dio obavlja zamjenik direktora, a to je sada gospodin Trbić. On je pravio procjenu da je bivši direktor agencije je ušao u mnoge poslove i da treba napraviti primopredaju, odnosno nastaviti posao oko tenderske dokumentaciju i on je preuzeo funkciju savjetnika. Direktor IDDEEA-e kada je dva puta raspisivao tender bio je pod velikim pritiskom. Postoje strane firme koje su veoma zainteresovane da dobiju taj posao, a postoje i prijetnji. On nije mogao iznijeti taj pritisak, bio je na bolovanju i podnio ostavku u najtežem periodu. Vijeće ministara BiH je procijenilo da zamjenik treba nastaviti taj dio posla jer bi bilo teško dovesti čovjeka sa strane da se uključi u tako složen posao.”

Osmanović je za N1 kazao da je trenutno enormno veliki broj zahtjeva građana za izdavanje pasoša.

“Danas je to oko 5.000 zahtjeva dnevno, a bilo je u prosjeku 1.500. Građani su isprepadani da poslije 21. marta neće moći dobiti pasoše. Ali svi smo uključeni da ovaj posao završimo.”

Priča o pasošima je proteklih dana bila u drugo planu zbog revizije presude. Sakib Softić je predao zahtjev za reviziju Hagu. Ne stišavaju se reakcije treba li BiH ovaj korak ili ne. Ono što se manje govori je ima li BiH kredibilnu aplikaciju.

“Reviziju je mogla pokrenuti i Srbija i BiH. BiH nije bila zadovoljna presudom i očekivalo se da će BiH to pokrenuti u trenutku kada se steknu svi uslovi. Ovo treba posmatrati kao sudski spor dvije međunarodno priznate države, članice UN-a. Ne znam zašto je podignuta tolika galama. Očekivali smo da i Republika Srpska bude zainteresovana da pokretanje revizije, jer znamo da je policija i vojska RS okrivljena za genocid”, mišljenja je Osmanović.

Glavni odbor SDS-a jučer je donio odluku da više ne sarašuje sa bošnjačkim članom Predsjedništva. Vijeće ministara je za njih u tehničkom mandatu.

“Vijeće ministar BiH je trebalo prošle sedmice održati sjednicu, ali održana je telefonska. Sutra bi trebala biti održana nova. Očekujemo da Vijeće ministara nastaviti s radom i ne bismo voljeli da dođe do blokade. Ovdje su u pitanju određene politikantske igre koje se žele prebaciti na institicionalni nivo”, kazao je Osmanović i nastavio: “Dolazilo je i dolazit će do političkih poteškoća, ali Vijeće ministara i Parlamentarna skupština BiH će prevaziću ove probleme i svi se moramo ponašati u skladu sa zakonom i ustavom ove zemlje.”

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,