Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Banja Luka uvodi rigorozne mjere zaštite: Zatvaraju se svi ugostiteljski objekti

Preuzmite sliku

Svi ugostiteljski objekti i trgovine osim trgovina prehrambenim proizvodima i roba široke potrošnje na području grada Banjaluke do ponedjeljka 23. marta će biti zatvoreni, rekao je Igor Radojičić, gradonačelnik Banjaluke, javlja Anadolu Agency (AA).

Odlučeno je to na večerašnjoj sjednici Štaba za vanredne situacije grada Banjaluka, povodom aktuelne epidemiološke situacije, gdje je donesen novi set preventivnih restriktivnih mjera radi smanjenja mogućnosti širenja korona virusa. Mjere stupaju na snagu odmah.

‘Uslužne djelatnosti, zanatstvo, osim taksi službe u kojima se ostvaruje neposredni bliski kontakt sa klijentima – zatvaraju se’, rekao je Radojičić.

Prema njegovim riječima dostava hrane je dozvoljena onima koji su registrovani uz maksimalne mjere higijene i sigurnosti do 18 časova.

‘Hoteli, hosteli, moteli i objekti za smještaj mogu pružati usluge za goste a ugostiteljske samo za goste ovih objekata’, kazao je on.

Naglasio je da je za sve prethodno navedene ograničen je rad do 18 časova, osim za dragstore kojima je dozvoljen rad do 22 časa.

‘Ograničen će biti broj ljudi koji istovremeno mogu biti zatvorenom prostoru, tako su trgovine dužne na ulazu regulisati broj osoba koje će istovremeno moći koristiti usluge, a ispred blagajni potrebno je organizovati razmak između kupaca, i u zatvorenom prostoru omogućiti brz protok kupaca uz mjere dezinfekcije i povećane higijene’, kazao je Radojičić.

Od sutra ujutro u svim organizacionim jedinicama Gradske uprave organizovaće se rad sa smanjenim brojem potrebnih izvršilaca na licu mjestu.

‘Ostala lica će biti upućena na rad od kuće’, kazao je on i dodao da će biti primjenjene iste mjere kao u trgovini.

U svim gradskim ustanovama i preduzećima osim Doma zdravlja biće organizovan minimalni proces rada uz izvršavanje svih funkcija.

Preporučeno je privatnim poslodavcima da pokušaju organizovati svoj proces rada, sa minimalnim brojem izvršilaca na licu mjesta, da se pokuša omogućiti distanca između radnika i klijenata.

Starijim licima i hroničnim bolesnicima preporučeno je da ostanu kod kuće i minimalnim neophodnim kretanjem, a svim ostalim poručeno je da je zabrana okupljanja na snazi i da smanje okupljanja naročito u zatvorenim prostorima.

‘Ne posjećivati javne prostore bez prijeke potrebe, pogotovo ambulante’, kazao je on.

Dodao je da Dom zdravlja ulazi u poseban sistem organizacije, a biće primarno organizovan sa ciljem pružanja zdravstvene zaštite osobama koje su zaražene ili postoji sumnja na zaraženost virusom korona.

‘Imamo tri klastera, nulti u kojem su prvi pacijenti koji su u proteku vremena inkubacije i biće dobro ako taj klaster ostane miran. Drugi klaster djeluje miran, međutim treći klaster je ono što je zabrinjavajuće jer se radi o licima koja su imala veliki broj društvenih kontakata’, kazao je Radojičić.

Objasnio je da je broj osoba pod nadzorom u Banjaluci narasla na 750.

Apelovao na druge opštine da prate mjere koje je izricao grad Banjaluka, jer sve što se ne preduzme na 15, 20 kilometara od Banjaluke dovodi do prelivanja iz Banjaluke.

Istakao je da je cilj prevencija obolijevanja i zaštita zdravlja stanovništva.

Kontrolni organizam do sada su djelovali savjetodavno, ali sad je naloženo da se izriču mjere u skladu za Zakonom o zaštiti od širenja zaraznih bolesti i Krivičnim zakonom RS.

U Bosni i Hercegovini 24 osobe zaražene su korona virusom, od čega je 20 osoba iz RS imalo pozitivan nalaz, a sve te osobe su direktno ili indirektno povezane sa Banjalukom. Prisustvo virusa potvrđeno je kod dvije osobe iz Čelinca, po jedne osobe iz Srpca i Laktaša, te 16 osoba iz Banjaluke. U Federaciji BiH zaražene su tri osobe iz Zenice i jedna iz Orašja.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje