Utorak, 23. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Bakir Izetbegović, član Predsjedništva BiH: Dobili smo podršku za pokretanje revizije presude po tužbi BiH protiv Srbije

Preuzmite sliku

Bakir Izetbegović, bošnjački član Predsjedništva BiH, nakon današnjeg savjetovanja sa ekspertima iz oblasti prava, zvaničnicima iz institucija BiH i nevladinih organizacija kazao je da je dobio podršku za pokretanje revizije presude po tužbi BiH protiv Srbije, javlja Anadolu Agency (AA).

Izetbegović je nagaslio da cilj savjetovanja, u organizaciji Fondacije “Pravda za Bosnu i Hercegovinu“ i Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, nije bio donošenje odluke o podnošenju revizije na presudu Međunarodnog suda pravde u Hagu po tužbi BiH protiv Srbije, nego da se upozna skup s bitnim elementima aplikacije za reviziju i dobiti podršku za njeno podnošenje.

  • “Dobili smo podršku koncenzusom od strane pedesetak prisutnih. Predsjeništvo BiH je svojom odlukom iz oktobra 2002. godine imenovala Sakiba Softića za pravnog agenta BiH pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu po tužbi BiH protiv SR Jugoslavije. Tom odlukom Predsjedništvo je dalo Softiću generalnu punomoć da zastupa BiH pred Međunarodnim sudom pravde i da poduzima sve pravne radnje, a jedna od tih pravnih radnji jeste podnošenje aplikacije za reviziju presude od 26. februara 2007. godine”, kazao je Izetbegović i nastavio:

    “Moj odgovor onima koji smatraju da se radi o nekom vaninstitucijalnom djelovanju, o izlaženju iz okvira Ustava BiH i jednostranom donošenju odluka, to nije tačno. Ukoliko neko tvrdi da Softić nema ovlaštenje da podnese reviziju u ime BiH, onda to mora dokazati i zaustaviti pravnim argumentima. Aplikaciju BiH za reviziju presude sačinili su vrhunski međunarodni pravni savjetnici. Profesor Softić ima moju bezrezervnu podršku da Međunarodnom sudu pravde podnese aplikaciju za reviziju.”

    Bosna i Hercegovina je 1993. godine podnijela tužbu protiv Savezne Republike Jugoslavije (Srbija i Crna Gora) pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu. Ona je prihvaćena 1996. godine i to po jednoj tački kојa sе odnosi na kršenja Kоnvеnciје о sprečavanju i kažnjavanju zločina gеnоcida, kојu је usvојila Gеnеralna skupština Ujedinjenih nacija 9. dеcеmbra 1948. godine.

    Presuda je donesena 26. februara 2007. godine i predstavlja značajan međunarodni pravni sudski akt, jer je najviši sud UN-a definisao pokolj nad Bošnjacima u Srebrenici kao genocid. Međutim, za genocid ne smatra odgovornom Srbiju i odbacuje zahtjev za isplatu finansijske odštete, ali je smatra odgovornom da je propustila spriječiti zločin i kazniti počinitelje.

    Krajnji rok za podnošenje aplikacije za pokretanje revizije presude po tužbi BiH protiv Srbije je 26. februar ove godine.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje