Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Analizirane knjigovodstvene evidencije pokazale nepravilnsoti u poslovanju Srebrene Maline

Preuzmite sliku

Direktim i unakrsnim ispitivanjem svjedoka Anđelka Martića, inspektora Porezne uprave RS za kontrole poreznih obveznika – Ureda u Zvorniku, danas je u Sudu Bosne i Hercegovine nastavljeno suđenje u predmetu Novalić i drugi u vezi s nabavkom 100 respiratora, vrijednosti 10.530.000 KM, koje je za potrebe Federalne uprave Civilne zaštite (FUCZ) iz Kine uvezla firma “F. H. Srebrena malina”.

Svjedok je u direktnom ispitivanju podsjetio na hronologiju i sadržaj inspekcijslog nadzora/terenske kontrole u firmi F. H. Srebrena malina, s fokusom na ispravnost poreznih prijava za 2019. godinu te period do 14. jula 2020. godine (akontacije poreza na dobit za 2020.), kao i kontrolu plaćanja gotovinom, odnosno vođenje knjigovodstvene evidencije, posebno u dijelu koji se tiče nabavke spomenutih respiratora.

Nakon što je odbrana, odnosno braniteljica Fikreta Hodžića, advokatica Mirna Avdibegović, prigovorila da se radi o problematici koja nije predmet optuženja, zastupnik optužbe, tužitelj Džermin Pašić je kazao kako se radi o utvrđivanju činjenica u pogledu boniteta i likvidnosti firme Srebrena malina koja je angažirana na nabavci respiratora nakon proglašenja stanja nesreće u FBiH 16. marta 2020. godine.

Svjedok Martić je podsjetio kako je na zahtjev Tužilaštva BiH, jula 2020. pristupio kontroli “Srebrene maline”, navodeći da mu nije dostavljena knjiga protokola u kojoj bi bili evidentirani ugovori i drugi dokumenti, te da se, stoga, ne može izjasniti kada je protokolisana faktura o nabavci respiratora. a da su porezne obaveze te firme reprogramirane za 2019. godinu.

Kazao je kako, osim manjih manjkavosti i nepouzdane knjigovodstvene evidencije, što se može podvesti pod prekšajnu odgovornost, on nije našao dokaze o nelikvidnosti Srebrene maline. U tom kontekstu, svjedok je opovrgao tvrdnju iz vlastitog izvještaja “da se radi o poreznom obvezniku u nelikvidnosti”, pojašnjavajući kako je naknadno uočio da prilikom nalaza nije uzeo u obzir klasu 1, odnosno imovinu i obrtna sredstva Srebrene maline. Potvrdio je, istovremeno, kako je imao uvid u dva ugovora i to ugovor o kupoprodaji, vrijedan 10.530.000 KM i ugovor o posredovanju koji je Srebrena malina sklopila s podgoričkom firmom BTL medical Montenegro za nabavku ACM 812 A respiratora, te naveo kako nije našao da je toj firmi plaćeno 150.000 eura za uslugu posredovanja.

Dio iskaza ovog svjedoka odnosio se na stanja blagajničkog maksimuma Srebrene maline, te konkretno na podizanje 100.000 KM na ime blagajničkog maksimuma 27. aprila 2020., i u tom je kontekstu naveo kako je utvrdio određene nepravilnosti u smislu prekoračenja blagajničkog maksimuma.

Dodao je i kako su u tom pogledu dokumenti bili neuredni, te da su odluke o blagajničkom maksimumu nisu u skladu s propisima, odnosno utvrđenim kriterijima, kao i da akontacije nisu pravdane. Martić je u unakrsnom ispitivanju, odgovarajući na upite Hodžićeve braniteljice, potvrdio da je pronašao zapisnik o oduzimaju oko 92.000 KM, te da je u zabilješci spomenuta metalna kasa.

Referirajući se na blagajničko poslovanje, svjedok je kazao da je u 2019. godini ostvaren promet blagajne u ukupnom iznosu od 112.598 KM, te da nije našao analitičku karticu. Na upit optuženog Hodžića i njegovu konstataciju kako i brojne druge firme imaju slične knjigovodstvene probleme, te da prave greške, svjedok nije mogao decidirano odgovoriti, uz opasku da se to može pripisati aljkavosti.

Opsežno ispitivanje propraćeno je brojnim prigovorima i reakcijama strana u postupku, kao i članova Sudskog vijeća, a svjedok nerijetko nije bio u prilici dati konkretne odgovore uz “ogradu” kako nije ndaležan za davanje određenih ocjena, te da neka pitanja izlaze iz domena zadatka za koji je bio određen.

Na upit člana Sudskog vijeća, sudije Branka Perića da pojasni poslovanje Srebrene maline, budući da se radilo o sezonskom poslu, optuženi Hodžić je ukazao na specifičnosti posla s malinama i nepredvidivosti na tržištu, navodeći kako je podizanjem blagajničkog maksimuma nastojao izvršiti avansna plaćanja i tako pridobiti nove kooperante, te unaprijediti ukupno poslovanje.

Pored Fadila Novalića, premijera Federacije BiH, za spomenutu nabavku optuženi su suspendovani direktor FUCZ-a Fahrudin Solak i vlasnik firme F. H. “Srebrena malina” Fikret Hodžić, kao i pravna osoba F. H. “Srebrena malina”, te federalna ministrica finansija Jelka Milićević. Nastavak suđenja u ovom predmetu zakazan je za 16. februara. (Fena)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje