Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Alarmantno stanje u dijaliznim centrima u FBiH: Oboljelih sve više, 50 posto aparata nije u funkciji

Preuzmite sliku

O problemu dijalize u FBiH se posebno razgovaralo na Godišnjoj skupštini UNDTBiH, održanoj 1. februara 2019. godine u Sarajevu.

Zabrinjavajuće je stanje dijaliznim centrima u FBiH zbog loše kadrovske situacije, neadekvatnog zanavljanja opreme, ograničenih prostornih kapaciteta, nedovoljne količine i neredovne isporuke neophodnih lijekova.

Poređenja radi, u Republici Srpskoj i Brčko Distriktu su svi dijalizni centri privatni. U FBIH postoji ukupno 15 dijaliznih centara i svake godine se broj pacijenata poveća do 10 posto. Određeni centri rade godinama u četiri smjene (Sarajevo i Tuzla, doskora Zenica). Dijaliziranje u četvrtoj smjeni je neadekvatno i nehumano, jer ta smjena traje od 22 do 2 sata iza ponoći.

Aparati za hemodijalizu se ne zanavljaju u FBiH. Više od 50 posto aparata je prešlo preko 50.000 sati rada, a trebalo bi da se nakon 15.000 sati zanavljaju. Ne postoji kontinuirano zanavljanje aparata, jer svaki Kanton, shodno svojim mogućnostima, to rješava (većini slučajeva ne rješava).

U Republici Srpskoj i Brčko distriktu to je rješeno kroz javno-privatno partnerstvo. Smatramo da se u FBiH, kroz projekt javno-privatnog partnerstva u skladu s Pravilnikom o radu dijaliznih centara, mogu osigurati kvaliteniji uvjeti za liječenje dijalizom.

Bosna i Hercegovina nema nacionalni program prevencije hronične bubrežne bolesti od koje danas u svijetu boluje 850 miliona ljudi. Procjenjuje se da više od 50 posto stanovnika BiH boluje od povišenog krvnog tlaka, prekomjerne tjelesne težine, oko 30 posto od šećerne bolesti. U BiH su 40 posto stanovnika pušači. Zato možemo smatrati da 30-40 posto stanovnika BiH ima povišen rizik razvoja hronične bubrežne bolesti.

UNDTBiH, kao krovna strukovna organizacija nefrologa, strogo preporučuje ministarstvima zdravstva da razviju entitetske i državne programe prevencije hronične bubrežne bolesti u kojima bi primarna zdravstvena zaštita bila ključna.

UNDTBiH još jednom poziva sve relevantne institucije da poboljšaju kvalitet dijaliznog liječenja u FBiH i da izrade programe prevencije hronične bubrežne bolesti. Na taj način će se dugoročno smanjiti broj broj pacijenata na dijalizi, a država će uštediti značajna sredstva, kaže se u saopćenju Udruženja ljekara za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju bubrega u Bosni i Hercegovini (UNDTBiH). (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,