Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Afera “Radari” u RS: Ko stoji iza posla od 200 miliona KM?

Preuzmite sliku

Afera “Radari” potrese bh. entitet Republika Srpska. Zbog izbora MUP-a da posao težak, procjenjuje se na 200 miliona maraka, dodijeli po principu javno-privatnog partnerstva, buni se opozicija, ali i dio vladajućih.

Uvijek glasni protiv zaduženja, u aferi “Radar” opozicionari glasaju “za”. Za nabavku oko 100 stacioniranih i 15 mobilnih radara potrebno je 12,5 miliona KM. Studija ekonomske opravdanosti pokazala je da će ti isti radari za godinu dana na osnovu oko 750.000 kazni zaraditi duplo više od uloženog, čak 21,6 miliona KM.

Vlada RS je ipak odlučila da posao dodijeli privatnim partnerima „Inovatraffic holding“ iz Njemačke, „Ekin Teknoloji San Ve Tic.A.S.“ iz Turske i „WKB Consulting“ iz Banjaluke, te da sa tim firmama dijeli novac od kazni.

“Da li ima ijedan posao, ne u RS, nego u svijetu da kada uložite 10 miliona KM možete očekivati da ćete zaraditi preko 200 miliona i da pola tog novca dajete bilo kom privatniku. To je prosto nevjerovatno”, smatra Milanko Mihajlica, predsjednik Odbora za bezbijednost NSRS.

Skupštinski Odbor za bezbijednost tražio je jednoglasno da Vlada RS odustane od ovoga posla, jer je u narednih 10 godina štetan po RS. I istaknuti poslanici vladajućih jasno su rekli “ne” projektu.

“Nisam pristalica da to dijelimo sa nekim 50- 50. Po meni ako nemamo novca u budžetu tih 10 ili 12 miliona da se kreditno zadužimo, nabavimo radare”, poručuje Radovan Višković, šef kluba poslanika SNSD-a.

Srpska demokratska stranka objavila je da je tender za nabavku radara namješten, te da korist od milionskog posla lično imaju ministri finansija i policije, Zoran Tegeltija i Dragan Lukač. Stav dijeli i Dragan Čavić.

“Ovo je sraman, nedozvoljen posao i pored protivljenja i poslanika i vladajuće većine ova grupacija ne odustaje od svog cilja, na čelu sa ministrom policije i ministrom finansija”, tvrdi Čavić, poslanik NDP.

A entitetski ministar policije Dragan Lukač odgovara na prozivke kazavši kako je ovo pitanje ispolitizovano, dodaje da revizori u MUP-u mogu da pročešljaju sve javne nabavke.

“Stojim iza toga da je u ovom poslu sve urađeno u skladu sa zakonom i za sve što je nezakonito spreman sam da odgovoram. Odabrana je firma koja se pokazala najbolja na prezentaciji opreme i vjerovatno će se uskoro ići na potpisivanje ugovora sa tom firmom. Jedna od firmi koja je bila ponuđač, a koja se dovodi u vezu sa SDA, nije prošla ne tenderu, kao ni domaća firma za koju se govorilo da je u vlasništvu SNSD-a”, ističe Lukač.

Možda je u skladu sa zakonom, ali nije u skladu sa zdravim razumom i matematikom, dodaje opozicija koja pita zašto Vlada i MUP propuštaju priliku da godišnje samostalno od saobraćajnih kazni uberu više od 20 miliona maraka. (N1)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,