Subota, 20. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

BiH uskoro dobija berzu električne energije

Preuzmite sliku

Bosna i Hercegovina uskoro bi mogla dobiti berzu električne energije, koja bi omogućila moderan, na evropskim standardima zasnovan i posve drugačiji način trgovanja strujom u odnosu na postojeći. Sjedište Berze bit će u Mostaru, potvrdio je za Hrvatski Medijski Servis direktor NOS-a Josip Dolić.

– U skladu s pozitivnim zakonskim propisima u Bosni Hercegovini te međunarodnim obavezama koje proizlaze iz Ugovora o uspostavi energetske zajednice, Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s Evropskom unijom i Memoranduma o razumijevanju u uspostavljanju regionalnog tržišta električnom energijom zemalja zapadnog Balkana (WB6), a s obzirom na složenost zadataka, plan NOSBiH-a jest osnovati projektnu kompaniju koja bi imala zadaću uspostaviti funkcionalnu berzu električne energije u BiH, navodi Dolić, te dodaje da će biti stvoreno funkcionalno i organizirano tržište električne energije unutar dana i dan unaprijed.

Pomenuta projektna kompanija će uspostaviti saradnju sa susjednim organiziranim tržištima električne energije te ostvariti moguća strateška partnerstva s renomiranim berzama iz Evrope i berzama zainteresiranim za sudjelovanje u budućoj berzi BiH.

– Vođeni odlukama našeg Upravnog odbora, Mapom puta za realizaciju WB6 mjera koju je usvojilo Vijeće ministara BiH kao i nizom razgovora sa svim strukturama u BiH zaključak je da bi buduća Berza BiH trebala biti utemeljena u Mostaru. Lično smatram da inicijativa ima budućnost i da uz malo dobre volje se to može završiti brzo i kvalitetno, smatra Dolić.

Trenutno u BiH postoji tržište električnom energijom koje se zasniva na bileteralnim transakcijama između licenciranih kompanija za proizvodnju, opskrbu i trgovinu električnom energijom. To znači da kompanije međusobno sklapaju ugovore, a sistem tendera sa tri ponuđača se uglavnom primjenjuje u unutardnevnim aktivnostima ili dan prije za sljedeći dan.

U slučaju postojanja berze električne energije, pojašnjava Dolić, ovisno o regulativi kojom bi bila definirana, na berzi bi mogle trgovati ili samo kompanije koje su registrirane u BiH, odnosno koje posjeduju licence što ju je izdao DERK ili i strane kompanije koje imaju licencu nekog drugog regulatora s tim da bi za strane kompanije problemi mogli biti PDV sistem u BiH i priznavanje licenci, ali koji nisu nerješivi.

Cilj Berze BiH, prema Doliću, bio bi uspostaviti transparentan i pouzdan mehanizam formiranja veleprodajne tržišne cijene električne energije putem poklapanja ponude i potražnje po fer i transparentnoj cijeni te omogućiti da sve transakcije zaključene na Berzi budu isporučene i plaćene.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje