Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

“Pravda za Davida” uputila prijave VSTV-u protiv sutkinje Osnovnog suda i glavnog tužioca Okružnog tužilaštva

Preuzmite sliku

Neformalna grupa građana “Pravda za Davida” uputila je Kancelariji disciplinskog tužioca Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine (VSTS BiH) dvije pritužbe na rad tužioca i sudije u Banjaluci zbog kršenja obaveze ispravnog postupanja prema sudiji u postupku, strankama, njihovim pravnim zastupnicima, svjedocima, ali i zbog nemara i nepažnje pri vršenju dužnosti.

Aktivisti “Pravde za Davida” podnijeli su pritužbu protiv glavnog tužioca banjalučkog Okružnog tužilaštva, Zorana Bulatovića, zbog toga jer je u dva navrata u nekoliko mjeseci propustio nije obezbjedio zamjenu na suđenju banjalučkim krim-tehničarima Mikici Marijancu i Zoranu Bošnjaku, koji su optuženi za sprečavanje dokazivanja u slučaju ubistva Davida Dragičevića.

Posljednje ročište u ovom predmetu otkazano je zbog nedolaska postupajućeg tužioca Dalibora Vreće, o čemu je Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegoviine (BIRN BiH) ranije pisala. Tužilaštvo je ranije obavijestilo Sud da, zbog bolovanja ili obaveza drugih tužioca, nije u mogućnosti poslati zamjenskog tužioca. Ranije je u istom predmetu otkazano ročište zbog bolesti postupajućeg tužioca, kada Tužilaštvo takođe nije poslalo zamjenu za Vreću. Ovakvo ponašanje Tužilaštva kritikovala je i sutkinja Radmila Medaković.

“Smatram neprihvatljivim da Okružno javno tužilaštvo po drugi put obavještava Sud da nema tužioca. Situacija je neprimjerena i neprihvatljiva, ali Sud nema mehanizam kojim bi reagovao i ne može ništa da preduzme”, rekla je sutkinja Medaković na posljednjem ročištu.

Drugu pritužbu su aktivisti “Pravde za Davida” podnijeli protiv sutkinje banjalučkog Osnovnog suda Snježane Savić, jer, pod izgovorom situacije s koronom, nije dozvolila prisustvo javnosti na suđenju za klevetu protiv Suzane Radanović, majke Davida Dragičevića. Nju je tužio inspektor Dubravko Kremenović. U pritužbi aktivisti navode da je na svim ostalim suđenjima dozvoljeno prisustvo određenog broja građana i predstavnika medija.

“Samo onaj ko ima nešto da sakrije, ne dozvoljava prisustvo suđenjima i održava ih iza zatvorenih vrata”, kazala je Suzana Radanović.

Iz banjalučkog Osnovnog suda nisu odgovorili na pitanja BIRN-a BiH zašto na pomenutom suđenju nije bilo dozvoljeno prisustvo javnosti.

Sudija Branko Perić je rekao da spriječenost tužioca nije opravdan razlog za izostanak sa pretresa. Objasnio je da bi o takvim situacijama sud trebalo da obavijesti Visoki sudski i tužilački savjet (VSTS) i da traži njegovo reagovanje. Perić je kazao da je tužilac pred Sudom stranka i da bi njegovu spriječenost dolaska slanjem zamjenskog tužioca trebalo da riješi glavni tužilac.

“Tužilački slučaj ‘Dragičević’ trebao je biti disciplinski istraživan i procesuiran davno. Ne samo kao zakonito i profesionalno postupanje jednog tužioca nego i kao postupanje subordinacijske tužilačke strukture – glavnog okružnog tužioca i republičkog tužioca. Na predmete ‘Dragičević’ i ‘Memić’ ukazivali su i izvještaji međunarodnih institucija o stanju u pravosuđu BiH. Činjenica da nije bilo nikakvog institucionalnog reagovanja pokazuje da postoje ozbiljni problemi u funkcionisanju pravosudnog sistema”, rekao je sudija Perić.

David Dragičević nestao je u noći sa 18. na 19. mart 2018. godine, a njegovo beživotno tijelo pronađeno je 24. marta na ušću rijeke Crkvene u Vrbas u Banjaluci. Prvobitna istraga utvrdila je da je smrt nastala utapanjem bez elemenata krivičnog djela. Tri mjeseca kasnije, banjalučko Okružno tužilaštvo je donijelo naredbu o sprovođenju istrage protiv N.N. lica zbog ubistva Davida Dragičevića. Istragu je preuzelo Državno tužilaštvo BiH. (BIRN)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,