Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Vapaj bivših radnika Livnice čelika Tuzla: Nalazimo se u bezizlaznoj situaciji

Preuzmite sliku

Bivši radnici Livnice čelika u Tuzli, a potom i Bosnia Valvesa danas su održali konferenciju za medije kako bi ukazali na probleme u kojima se već nekoliko godina nalaze.

Bivši radnici Livnice, odnosno sestrinske firme Bosnia Valves, koja je poslovala u okviru Livnice čelika, na koju su svi radnici prebačeni još 2004. godine, još uvijek nisu ostvarili pravo na odlazak u penziju, a plaće im do danas također nisu isplaćene.

Za nastalu situaciju krive sve nadležne, ali i Vladu Tuzlanskog kantona koja kao većinski vlasnik do pokretanja stečajnog postupka u Livnici čelika u Tuzli ništa nije poduzela kako radnici na kraju ne bi ispaštali, ni krivi, ni dužni.

Edin Ramić, bivši zaposlenik Livnice čelika, a potom Bosnia Valvesa izjavio je da je prilikom privatizacije Livnice čelika napravljen privatizacijski ugovor u kojem je u jednoj tački navedeno da poslodavac koji je privatizirao Livnicu ima obavezu zadržati sve radnike koje je tamo zatekao, kao i da zaposli još 80 radnika na period od tri godine.

˝Međutim, on je prekršen jer su nakon dvije godine radnici prebačeni u Bosnia Valves. Ugovor između Agencije za privatizaciju i našeg poslodavca je raskinut na tužbu agencije što je potvđeno i od Vrhovnog suda BiH. Sada smo žrtve velike prevare“, ističe Ramić.

Uvezivanje radnog staža i zaostalih plaća radnici sada traže putem suda, a Ramić navodi da im sada najjači argument ne ide u prilog, da su Livnica čelika Tuzla i Bosnia Valves dva potpuno različita subjekta, koji nemaju veze jedan s drugim.

˝Nama sada ne ide u glavu da mi ne možemo tužiti osnivača Bosnia Valvesa, odnosno Livnicu čelika˝, navodi Ramić.

Enveru Mumiću radni staž u Livnici čelika u kojoj je radio 30 godina, uplaćen je samo do 2004. godine, dok ostatak nije uplaćivan.

„Od 2004. do 2016. godine sam radio u Bosnia Valvesu, a u plaćama mi se duguje skoro 30.000 KM. Nijedna akcija nije povedena kako bi nas se zaštitilo i sada se moramo boriti sami za sebe“, ističe Mumić.

Sakib Kopić, predsjednik Sindikata solidarnosti TK kaže da je poništenjem privatizacije obaveza Agencije za privatizaciju TK i kantonalne vlade kao većinskog vlasnika, prije pokretnja stečajnog postupka, bila da stvari vrati u prvobitno stanje. To je trebalo značiti da se Bosnia valves zatvori, a da se radnici vrate u matičnu firmu Livnicu čelika Tuzla.

Kopić navodi da radnici danas zbog toga ispaštaju i dovedeni su u bezizlaznu situaciju. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,