Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Tuzlanski kanton: Zbog porodičnog nasilja 40 žena bilo životno ugroženo

Preuzmite sliku

U Tuzli je danas u organizaciji nevladine organizacije ‘Vive Žene’ održana press-konferencija povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i kampanje za 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama i djevojčicama.

Naime, Vive Žene su i ove godine se pridružile globalnoj kampanji protiv rodno-zasnovanog nasilja, a tim povodom će biti organizovana mirna šetnja kao znak podrške ženama i djevojčicama žrtvama nasilja.

‘Šetnja će biti organizovana 6. decembra od 12 sati na platou kod Ismeta Mujezinovića i Meše Selimovića odakle će se krenuti prema Trgu slobode u Tuzli. Cilj šetnje je skrenuti pažnju na sve one žene i djevojčice koje su svoj život izgubile zbog toga samo što su ženskog spola. Također, pored ove aktivnosti Vive Žene u saradnji sa Pozorištem mladih 10. decembra organizuje i pozorišnu predstava čija će tematika biti naslje’ – kazala je Mima Dahić koordinatorica u UG ‘Vive Žene’.

Dahić je istakla da Udruženju Viva Žene trenutno najveći problem predstavlja finansiranje Sigurne kuće jer je jasno definisano da Sigurna kuća treba da bude finansirana sa Federalnog nivoa sa 70 posto, a preostalih 30 posto treba da finansira Vlada TK.

Socijalna radnica UG ‘Vive Žene’ Selma Tufekčić na press konferenicji je istakla podatak kako je do sada u ovoj godini pomoć zatražilo 230 osoba od čega je 40 žena koje su bile u životnoj opasnosti i 17 djece zadržano na tretmanu u Sigurnoj kući.

‘To su uglavnom žene koje su dugogodišnje žrtve porodičnog nasilja od strane bračnog partnera. Tu svrstavamo seksualno nasilje, fizičko i psihičko. Žrve nasilja u Sigurnoj kući dolaze nam sa područja Tuzle, Kalesije, Lukavca, Srebrenika, Doboj Istoka ali i drugih područja. Klijenticama izvan Sigurne kuće nudimo usluge psiho-terapije. U ovoj godini na naš SOS telefon zaprimljena su 73 poziva što direktno od žrtava nasilja što od nekih trećih osoba koje su prijavile nasilje’ – kazala je Tufekčić i istakla kako je Sigurna kuća Viva Žene jedina takvog tipa na području Tuzlanskog kantona.

Žrtve nasilja koje budu smještene u Sigurnu kuću mogu tu da borave maksimalno do šest mjeseci. Međutim, ukoliko žrtva naslja ni nakon šest mjeseci ne bude spremna za samostalan život izvan Sigurne kuće iz Udruženja ‘Vive Žene’ obraćaju se Centru za socijalni rad.

Trenutni kapacitet Sigurne kuće je prilagođen za 30 žena koje tu uglavnom borave sa svojom djecom.

Žrtvama nasilja osim utočišta u Sigurnoj kući i tople riječi Udruženje Vive Žene nudi i pravno savjetovanje, psiho-socijalno savjetovanje te ono najvažnije samu fizičku zaštitu, međutim tu su i grupne te tjelesne terapije.

Iz Udruženja Viva Žena uputili su apel svim nadležnim instutucijama da ispune svoje Zakonske obaveze finansiranja ali i da povećaju izdvajanja novčanih sredstava za rad Sigurnih kuća jer u protivnom može doći do zatvaranja.

‘Trenutno imamo poražavajući odnos vlasti prema nama. Iz budžeta Vlade TK za Sigurnu kuću izdvaja se 30.000 KM na godišnjem nivou, a mi smo tražili da se to poveća na 50.000 KM. Apelujemo evo putem i vas medija da oni koji o tome odlučuju imaju razumijevanja i iznađu način da nam obezbijede ta dodatna novčana sredstva. Ministarstvo za rad, socijalnu politiku i povratak TK uputilo je inicijativu da dođe do povećanja sredstava, međutim u Nacrtu budžeta TK za narednu godinu to ipak nije predviđeno. Ni Vlada FBiH u kontinuitetu ne ispunjava svoje obaveze. Svaki puta mi putem Javnog poziva moramo da apliciramo na sredstva. I svaki puta strahujemo hoće projekat biti prihvaćen i finansiran’ – istaknuto je na današnjoj press konferanciji UG ‘Vive Žene’. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , , ,