Subota, 20. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Tuzla: Počelo oslikavanje u 3D tehnici, fotografišite se na liskama cvijeta koji izlazi iz planete zemlje (FOTO)

Preuzmite sliku

Mladi tuzlanski umjetnik Romano Kuduzović danas je na platou kod Ismeta i Meše u Tuzli počeo u 3D tehnici oslikavanje planete zemlje sa zelenim listom koji izranja iz raspuknite planete i predstavlja život koji je simbol života nakon torture.

Osnovni cilj je ukazati na značaj pružanja podrške žrtvama raznih oblika torture, njihovu zaštitu, a sve to u okviru manifestacije pod nazivom „Za svijet bez torture“.

„Nacrtat ću ovdje 3D planetu kako lebdi iznad zemlje i cvijet, gdje će ljudi moći stati na liske i fotografisati se. Glavna fora je da svi stanu na te liske, da se fotografišu i da to podijele na društvene mreže.  Danas planiram skicu da postavim, a sutra je bojenje“, kaže za Tuzlanski.ba ovaj mladi umjetnik.

To znači da bi se građani Tuzle i svi oni koji se nađu u blizini, sutra mogli i fotografisati i kao razglednicu sa porukom mira i tolerancije iz Tuzle poslati izvan granica našeg grada, ali i zemlje.

Trodimenzionalni crteži izgledaju vrlo vjerno, pa vam se može učiniti da je u asfaltu zaista rupa ili da iz njega prodire voda, da se nalaze . Isto tako, svi oni koji se fotografišu na Korzou u Tuzli izgledat će kao da zaista stoje na liskama cvijeta.

“Vive žene” i ove godine, u okviru Međunarodnog dana žrtava torture, žele manifestacijom “Za svijet bez torture” ukazati podršku žrtvama torture, podsjetiti da je veliki broj onih koji su na neki način preživjeli torturu u cijelom svijetu.  „Planeta zemlja, ta raspukla planeta gdje izlazi jedan život, jedna biljka, je ustvari cilj da se pokaže da život nakon torture postoji i da postoje organizacije i institucije koje pružaju podršku i osobama koje su preživjele torturu“,  napominje Mima Dahić, koordinatorica u Udruženju “Vive žene“.

Cilj je prvenstveno skrenuti pažnju javnosti da se tortura i dalje dešava u svijetu, da žrtve koje su preživjele bilo koji oblik torture trebaju podršku svih građana i instutucija.  Dahić podsjeća da je i kod nas prije više od 20 godina veliki broj osoba preživio torturu, a ima i onih koji i danas nisu ostvarili svoja prava.

Mislim svi koji mogu trebaju da dođu, da se fotografišu i to podijele na društvenim mrežama. Mislim da je to najbolji način da ta poruka dođe među ljude, istakao je umjetnik Romano Kuduzović.

Vive žene godišnje rade sa oko 400 korisnika koji imaju prebivalište u Tuzli, a od toga je oko 60 do 70 osoba koje su preživjele neki  od oblika torture.  „Postoji veliki broj osoba koji je bio zatvoren, mučen, koji je bio seksualno zlostavljan, koji treba zakonski  okvir koji će regulisati da i oni imaju prava kao i ostale žrtve torture u svijetu“, podsjeća Dahić.

3D ulična umjetnost je skoro postala trend kod mnogih umjetnika, pa tako i ovog Tuzlaka, da izraze svoj stav i stil. Brojni građani njegove radove imali su priliku i do sada vidjeti, a ovo je još jedna prilika da posjete centar grada, prije svega naprave fotografije i pošalju poruku tolerancije i podrške iz Tuzle, ali i sačuvaju prelijepu uspomenu u svojim albumima. Ispod teksta možete pogledati video u kojem je prikazan način rada ulične umjetnosti u 3D tehnici. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje